Branża stolarki zmniejsza ślad węglowy w swoich fabrykach

Red.: |Data publikacji:

Już 1 stycznia 2024 r. pojawi się dla firm obowiązek przygotowywania raportów na temat śladu węglowego. Jednak przedsiębiorstwa związane z branżą stolarki zaczęły działania w tym zakresie już dawno.

Standardem jest montowanie paneli fotowoltaicznych w fabrykach czy wymienianie oświetlenia na jak najbardziej energooszczędne. Są też podejmowane inne rozwiązania.

Rawlplug podliczył efekty działań

Grupa Rawlplug poinformowała, że w porównaniu do roku 2022, w trzecim kwartale 2023 centrala we Wrocławiu obniżyła zużycie gazu używanego do ogrzewania budynków o ok. 71 proc., a gazu do wózków widłowych o ok. 14 proc. Wykorzystanie energii elektrycznej zmniejszyło się o ok. 28 proc. wody – ok. 16 proc. Również zanotowano obniżenie zużycia paliw przez zakładowe samochody – o ok. 2,4 proc. Wreszcie w zakładzie wytworzono ok. 12 proc. mniej odpadów. Firm informuje te, że prowadzi testy kontenerowego magazynu energii o mocy 1 MWh.

Obniżanie emisji dwutlenku węgla

Na początku 2023 r. Saint-Gobain i AGC ogłosiły, że będą wspólnie współpracować przy projekcie nowej linii do produkcji szkła płaskiego. Ma to znacznie obniżyć emisję CO2 (pisaliśmy o tym TUTAJ). W październiku Roto uruchomiło autonomicznego pociągu do transportu zewnętrznego w swoim zakładzie produkcyjnym w Niemczech.

Zmniejszanie śladu węglowego produktów

Firmy realizują również zalecenia dotyczące ograniczenia śladu węglowego w budynkach podczas ich wznoszenia i całego okresu eksploatacji. W tej grupie znalazła się m.in. Selena FM, otrzymując platynową nagrodę w konkursie „Innowator ESG 2023” w kategorii – Innowacja w obszarze środowiska. Uzasadnieniem wyróżnienia było innowacyjne podejście w zaprojektowaniu jednoskładnikowej piany poliuretanowej do energooszczędnej izolacji drzwi i okien. Charakteryzuje się ona też obniżonym o 50 proc. śladem węglowym w stosunku do standardowych pian montażowych na rynkach europejskich. Konkurs organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie ESG i promuje najlepsze praktyki z tego zakresu.

Nagrodę za podobne działania otrzymał w tym roku również Deceuninck – podczas 33. Konwentu Stolarki. Nagroda w programie „CSR – najlepsze projekty o charakterze społecznym 2023” została przyznana firmie za działania na rzecz recyklingu PCW.

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1