Arbonia ostrożnie podchodzi do drugiego półrocza

Red.: |Data publikacji:

Szwajcarska Arbonia po pierwszej połowie roku oceniła drugą jego część jako trudną do przewidzenia, jeśli chodzi o wyniki.

W pierwszej połowie 2023 r. Grupa Arbonia odnotowała spadek wolumenu w odniesieniu do wszystkich swoich produktów. W tym dywizja drzwi uzyskała 266 mln franków szwajcarskich, zaś HVAC (ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja) – 303 mln franków szwajcarskich. Wskaźnik EBIDTA w odniesieniu do drzwi spadł z 10,7 proc. w roku ubiegłym do 8 procent. Jak podaje firma, negatywny wpływ na tę sytuację miało zwłaszcza jednorazowe dodatkowe obciążenie kosztami energii.  Wzrosła natomiast EBIDTA w drugiej grupie produktów, z 8 do 9,4 procent.

Niepokój co do przyszłości

Zjawiska, które wpływały negatywnie na spółkę, zaczęły się w 2021 r. Były to m.in. rosnące koszty transportu czy materiałów do produkcji. Znaczenie miał również wzrost stóp procentowych oraz cen energii, a także – jak w przypadku światowej gospodarki – skutki wojny w Ukrainie. Mimo to przychody za rok 2022 były wyższe niż za wcześniejszy i wyniosły 1,2 mld franków szwajcarskich. Jednak wobec trudnej sytuacji Arbonia zdecydowała o podjęciu środków zaradczych, o czym można przeczytać TUTAJ.

Obecnie grupa działa na całym świecie za pośrednictwem własnych spółek handlowych, a także agencji i partnerów w ponad 70 krajach. Główne zakłady produkcyjne znajdują się w Szwajcarii, Niemczech, Czechach, Polsce, Serbii, Włoszech i Belgii. W Grupie Arbonia zatrudnionych jest łącznie ok. 6,5 tys. osób.

 

Arbonia kończy półrocze spadkiem sprzedaży

Zobacz również

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Nowe showroomy z rozwiązaniami polskich producentów

Marzec i kwiecień to okres, w którym polscy producenci intensywnie pracują nad swoimi showroomami. W ostatnim czasie o otwarciu nowych przestrzeni wystawowych informowali Aluprof, Budvar Centrum i Drutex.

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polscy producenci wyrobów z drewna, m.in. stolarki kupili w zeszłym roku maszyny włoskie o wartości ponad 107 mln euro, to wzrost o 35 proc.

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Assa Abloy podliczyła pierwszy kwartał, spółka odnotowała wzrost sprzedaży o 6 proc. Widzi też popyt na bezpieczne systemy wejściowe.

1