Automatyzacja a wydajność polskich producentów

Red.: |Data publikacji:

Aby osiągnąć przewagę rynkową, producenci okien zarówno z PCW, jak i z aluminium dążą do zwiększenia wydajności dzięki inwestycjom w automatyzację. Pozwala ona produkować więcej, szybciej i taniej.

Automatyzację wymuszają realia rynkowe, gdyż aby osiągnąć przewagę nad konkurencją, chcemy produkować szybciej i oczywiście taniej. Im wyższy jej stopień, tym więcej jesteśmy w stanie wytworzyć przy mniejszej liczbie osób, z precyzją i powtarzalnością, które nie są możliwe do uzyskania z użyciem maszyn ręcznych. „Automatyczne maszyny do cięcia mogą przyczynić się do minimalizacji strat materiałowych, co pozwoli zaoszczędzić na surowcach i obniżyć koszty produkcji” – zauważa Michał Brycht z firmy Prez-Met.

fot.: Urban Polska

Innym czynnikiem wpływającym na decyzję o automatyzacji jest brak wykwalifikowanych pracowników. Przykładowo do obsługi centrum obróbczego, zastępującego pracę zazwyczaj kilku osób, wymagany jest tylko jeden operator i to w niepełnym wymiarze godzin. „Przy zautomatyzowanych rozwiązaniach operator musi jedynie umieć obsługiwać komputer. Programy są proste w obsłudze i podpowiadają, który profil załadować jako kolejny, a nawet w jakim ułożeniu” – mówi Adrian Bartecki z Fimtec-Polska.

Łatwiej zdecydowanie zautomatyzować produkcję okien z PCW niż tych z aluminium. Nie znaczy to, że nie da się tego zrobić. Zdaniem Janusza Bubienia z Urban Polska większość procesów i etapów produkcyjnych można zautomatyzować. Jednak dobór rozwiązania uzależniony jest od specyfiki produktów danego klienta, jego wymagań oraz zasobności.

Jednak zakup pojedynczego centrum obróbczego to dopiero początek automatyzacji produkcji okien i zwiększania jej wydajności.

fot.: Elumatec

Jaka jest wydajność polskich producentów okien?

W 2019 roku wydajność jednego polskiego pracownika w wiodących firmach produkujących okna z PCW była oceniana na 336 tys. zł, ale byli też producenci, jak AdamS, Stollar czy Abakus, gdzie wartość ta przekraczała wówczas 460 tys. zł.

Jak zmieniła się wydajności polskich firm do 2022 roku? Czy jest wyższa niż producentów zagranicznych? Jaka jest różnica wydajności między producentami stolarki z PCW i alu? I co najważniejsze – co możemy zrobić, żeby ją poprawić? O tym wszystkim będziemy dyskutować w trakcie drugiego dnia Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2023.

1