Nowe rozwiązania dla produkcji

Red.: |Data publikacji:

Maszyny do produkcji stolarki to coraz bardziej zaawansowane, wielofunkcyjne urządzenia. Czołowi dostawcy i producenci regularnie wprowadzają na rynek nowości, także w tym sezonie.

 

Segment maszyn do produkcji stolarki otworowej dynamicznie się rozwija. To efekt między innymi tego, że producenci coraz bardziej stawiają na automatyzację, a także oszczędność kosztów. Co więcej, rosnące wymagania klientów dotyczące jakości sprawiają, że firmy inwestują w maszyny, które pozwolą na precyzyjną, powtarzalną produkcję. Wytwórcy dostrzegają też różne potrzeby kontrahentów, inne urządzenia sprawdzą się w zakładzie, w którym realizowane są w ilościach seryjnych nietypowe zlecenia, a inne, gdy wytwarzane są masowo proste wyroby. Dlatego „maszynowcy” stale pracują nad rozwiązaniami dopasowanymi do potrzeb rynku.

Centrum przelotowe

Urban w tym sezonie oferuje m.in. centrum przelotowe Schirmer ORBIT-C. Jest ono przeznaczone do wiercenia, frezowania, gwin­towania i cięcia profili z aluminium i stopów lekkich. Centrum wyposażone jest w 6-osiowy moduł obróbczy ORBIT-C z dwoma niezależnie pracującymi silnikami w zakre­sie 360°, co skraca czas obróbki. Zainstalowana jest tu automatyczna stacja pozycjonowania profili, także tych o nietypowych kon­turach, za pomocą wieloosiowych, precyzyj­nych, ponad 40 serwonapędów. Profil poruszany jest za pomocą jednostki zaciskowej, dzięki czemu nie ma ryzyka jego porysowania. Ta zaś porusza się wzdłuż osi X z zaci­śniętym profilem, służy to jako napęd w osi X. Także zintegrowany system zdmuchiwania wiórów z ekstremalnie niskim zużyciem sprężonego powietrza we wszystkich zaciskach sprawia, że nie ma ryzyka zadrapania kształtowników. Sterowanie maszyną odbywa się za pomocą oprogramowania Unilink.

Inną maszyną na ten sezon w firmie Urban jest Schirmer Alu Baz Composite: 54/79 OSI. To także urządzenie przeznaczone do wiercenia, frezowania, gwintowania i cięcia profili aluminiowych oraz stopów lekkich. Centrum wyposażone jest w moduł obróbczy pierścieniowy 6-narzędziowy o zakresie pracy 360° z interpolacyjnymi osiami. Oznacza to, że rozwiercanie otworów o różnej średnicy odbywa się jednym narzędziem, bez konieczności jego wymiany. Dzięki temu zwiększa się wydajność pracy. Z kolei tarcza tnąca 600 mm od przodu ma zakres pracy od 45° do 135° i od góry 500 mm zakres 0° – 180°.

Centrum tnąco-obróbcze            

R&D Tech proponuje – 12-osiowe centrum tnąco-obróbcze Vegamill HB przeznaczone do cięcia, wiercenia i frezowania profili aluminiowych oraz ze stopów lekkich. Urządzenie wyposażone jest w automatyczny magazynek taśmowy do profili o maksymalnej długości 7500 mm. Są one pobierane i przenoszone do obszaru obróbki przy pomocy systemu posuwu pchającego z chwytakiem. Centralna stacja obróbki ma funkcje wiercenia i frezowania za pomocą 4-osiowej jednostki CNC oraz jednostki tnącej z tarczą widiową. Jednostka tnąca z tarczami 250 i 400 mm tnie pod kątem 90o, a w wersji z tarczą 600 mm – do 22o30’ w prawo i lewo. Z kolei jednostka rozładowująca może składać się z taśmociągu odpowiedniego do krótkich elementów lub z alternatywnego stołu rozładunkowego wyposażonego w automatyczny wyciąg i system przesuwania. R&D Tech proponuje także urządzenia uzupełniające logistykę produkcji. Jest to duża grupa wyróbów, wśród nich Operator Assist, Tablo Tilt Bench i Sky Roller. Operator Assist to automatyczny i bezobsługowy przenośnik do długich i ciężkich profili. Urządzenie sprawdzi się przy przenoszeniu ich z wózków widłowych na piłę dwugłowicową lub stół załadowczy centrum obróbczego. Z kolei Tablo Tilt Bench to stół do poziomego i pionowego montażu HS. Ostatnim z urządzeń jest Sky Roller – przymiar sterowany automatycznie.

Zaciskarka do aluminium

Także Wegoma ma na ten sezon ciekawą propozycję. To czterogłowicowa zaciskarka do aluminium sterowana 25 osiami serwo. Przeznaczona jest do zaciskania narożników aluminiowych okien i drzwi. Urządzenie jest wydajne, efekt zaciskania uzyskuje się bez potrzeby regulacji noży. Przy pomocy maszyny uzyskuje się płaskie połączenia, bez szczelin, a linia łączenia jest niemal niewidoczna. Urządzenie jest zautomatyzowane, proces zaciskania nie wymaga udziału pracownika. Źródłem zasilania jednostki zagniatającej jest sprężone powietrze z przekładnią kątową, dzięki temu maszyna nie zanieczyszcza środowiska. Natomiast standardowa funkcja automatycznego monitowania o konserwacji z góry eliminuje ukryte zagrożenia związane ze sprzętem, poprawia stopień wykorzystania sprzętu i zmniejsza nieprzewidywane przestoje.

Nowe rozwiązania w segmencie maszyn przeznaczone są przede wszystkim do obróbki profili aluminiowych. Jak widać, jest to segment stolarki, który w naszym kraju się rozwija. Oferowane są rozwiązania automatyczne, poprawiające wydajność produkcji, a także precyzję obróbki. Jednak mamy też urządzenia usprawniające logistykę zakładu produkcyjnego. To tylko część z nowych rozwiązań na ten sezon. Wiele firm dopiero planuje wprowadzić je na rynek i wtedy dokładnie zaprezentuje te maszyny.

Magdalena Rocka

 

1