Jakie centra obróbcze do drzwi wewnętrznych

Red.: |Data publikacji:

Nawet małe zakłady wytwarzające drzwi wewnętrzne sięgają po niewielkie centra obróbcze, sterowane odpowiednimi programami, obsługiwane przez jednego pracownika.

Centra obróbcze zapewniają precyzyjne wykonywanie każdego elementu drzwi.

W przypadku produkcji jednostkowej czy krótkoseryjnej drzwi wewnętrznych na niezbędne wyposażenie zakładu rzemieślniczego składają się maszyny do obróbki drewna i płyt drewnopochodnych czy sklejek: pilarki stołowe, szlifierki, frezarki, wiertarki, czopiarki, ale też prasy do klejenia i montażu konstrukcji ramowej drzwi oraz prasy półkowe. Taki urządzenia wymagają jednak odpowiednich kwalifikacji stolarskich, więc wobec niedoboru pracowników na rynku pracy coraz częściej nawet małe zakłady sięgają po niewielkie centra obróbcze, sterowane programami.

W parku maszynowym producenta każdego rodzaju drzwi powinny się znaleźć te zapewniające precyzyjne wykonywanie każdego elementu, żeby uniknąć niedokładności w obróbce. Ich dobór jest w dużej części uzależniony od technologii produkcji oraz rodzajów i wzorów drzwi wewnętrznych. Podczas wyposażenia zakładu znaczenie ma również skala produkcji i seryjność.

Wszechstronne centra

Więksi wytwórcy drzwi decydują się na wielofunkcyjne centra obróbcze zastępujące wcześniejsze koncepcje produkcji drzwi przy użyciu więcej niż 2 – 3 maszyn. Te bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia mają możliwości wykonawcze i wszechstronność kilku tradycyjnych centrów sterowanych numerycznie. Dzięki innowacyjnemu systemowi automatycznego załadunku i rozładunku maszyna pracuje nawet godzinę bez obecności operatora. Obróbki wykonywane są na kilku, nawet sześciu stronach zablokowanego elementu, gwarantują zawsze powtarzalne rezultaty, zarówno pod względem precyzji, jak i wykończenia, ze 100-procentową dokładnością, z błędem nieprzekraczającym 0,1 mm.

Powszechniejsze, nawet u producentów drzwi realizujących wielkoseryjną produkcję, są standardowe centra obróbcze, mające cztery lub pięć osi sterowanych numerycznie. Pozwalają one na wykonywanie różnych konstrukcji drzwi i wzornictwa dostosowanego do zmieniających się tendencji. Uzupełnieniem takiego wielofunkcyjnego urządzenia, które felcuje, wykonuje kieszenie na zamki i okucia oraz wzory na płytach drzwi, powinna być szlifierka do obróbki całych skrzydeł. Na wcześniejszych zaś etapach przygotowania drewna dobrej jakości – wielopiła, grubościówka oraz pilarka formatowa, niezbędna szczególnie przy produkcji drzwi płytowych.

Standardowa obróbka

Najpowszechniejsze czteroosiowe centra obróbcze pozwalają na automatyczne pobieranie agregatów kątowych z magazynku, z możliwością symultanicznego sterowania osi C. Może ona podążać za krzywizną profilu materiału, wykonując na przykład poziome rowki. Jeżeli producentowi zależy na maszynie bardzo wydajnej i nawet na wymianie narzędzia chciałby zaoszczędzić czas, to zamiast magazynu liniowego może zastosować w CNC bardzo szybki magazyn rewolwerowy jeżdżący na bramie, zasilany cyfrowym serwonapędem.

Maszyny wyposażone w czwartą oś są przydatne w produkcji drzwi, ponieważ zachodzi potrzeba frezowania otworów pod zawiasy, kieszeni pod zamki, jak również innych otworów, więc w magazynie narzędzi powinno być kilka głowic kątowych, umożliwiających wiercenie pod kątem kilku stopni, w taki sposób, aby np. zawias nie był zbyt blisko brzegu płaszczyzny drzwi. Do takich maszyn można dokładać akcesoria, w rodzaju głowic wiertarskich czy pomocniczych. Zważywszy na coraz powszechniejszą, jednostkową produkcję poszczególnych modeli drzwi sprawdza się rozwiązanie z wprowadzaniem programu obróbki przez operatora. Natomiast ze względu na rozmiary wyrobów ma on zwykle do pomocy dwóch pracowników, dzięki czemu możliwa jest obróbka skrzydeł naprzemiennie, na dwóch stołach obróbczych.

Produkcja drzwi płytowych

Decydując się na wytwarzanie drzwi pokrytych fornirem lub okleiną tworzywową, trzeba się wyposażyć nie tylko w pionowy ścisk hydrauliczny do składania ram drzwi, ale przede wszystkim w prasę półkową z monolitycznymi, półkami grzewczymi. Jedna z powszechniejszych technologii polega na oklejaniu powierzchni płaskiej laminatem CPL. Posiadana prasa powinna zapewnić w systemie przelotowym oklejanie krawędzi i powierzchni zaokrąglonych skrzydła, bez łączenia ich na brzegach.

Są już centra obróbcze zawierające systemy skanowania krzywizny przy obróbce elementów z klejonki. Zdobienie frezami profilowymi pozwala frezować na stałą głębokość od widocznej powierzchni zewnętrznej, a nie od spodu. Jest to efekt wstępnego skanowania krzywizny powierzchni za pomocą skanerów dotykowych lub laserowych, wykorzystujących technologię konoskopii holograficznej. Proces skanowania oraz generowania ścieżki odbywa się w programie sterującym maszyny automatycznie i po skanowaniu następuje automatyczna obróbka danego elementu.

Producentów drzwi przeszklonych może zainteresować zautomatyzowany system dozująco-składający, który – w odróżnieniu od ręcznego nakładania silikonu, z reguły mało dokładnego – równomiernie nakłada produkt, z dużą precyzją. Pompa pod ciśnieniem 200 bar dostarcza medium do głowicy, z automatycznie zamykanym zaworem. Z bardzo dużą dokładnością dozowania wylewana jest na krawędź kasetonu swego rodzaju uszczelka, w którą zostanie wklejona szyba. Głowice przyssawkowe pobierają szkło i z góry opuszczają je w kaseton, precyzyjnie dociskając na regulowaną głębokość.

Dla wytwórców drzwi wewnętrznych, których wzornictwo przewiduje łączenie drewna z ozdobnymi płytami aluminiowymi, dostępne są rozwiązania pozwalające na jednym centrum frezować elementy drewniane oraz wycinać i ozdabiać metalowe. Maszyna również wycina otwory pod małe oszklenia, witraże czy zamki.

Oklejanie drzwi

Do kompleksowego wykonania drzwi niezbędne są urządzenia natryskowe lub linie do lakierowania. Natomiast linie do produkcji formatek drzwiowych, w skład których wchodzi prasa taktowa, pozwalają na sklejenie i oklejenie w jednym przejściu okleiną dekoracyjną nawet do 100 sztuk skrzydeł drzwiowych na jednej zmianie, bez potrzeby zawracania ich, by pokryć drugą stronę. Linia w pełni zautomatyzowana zapewnia załadunek skrzydeł, wprowadzenie ich do okleiniarki i odbiór z linii na pole odkładcze.

Wytwórcy centrów obróbczych oferują zwykle wykonawcom drzwi dostosowanie maszyny do określonej produkcji przez konfigurowanie jej z dostępnych wrzecion, różnego typu stołów do mocowania drewna i elementów oraz paru sposobów przenoszenia napędu na moduły obróbcze.

Janusz Bekas