Przychód czy dochód – a co za różnica?

Red.: |Data publikacji:

W potocznym rozumieniu przychód i dochód często uważane są za tożsame i używane są zamiennie. Być może jest to związane z podobnym nazewnictwem, ale to błąd z biznesowego punktu widzenia, bo pojęcia te znaczą coś zupełnie innego. Koniecznym jest, by każdy przedsiębiorca znał różnicę między przychodem a dochodem. By tego nie mylił.

Czym jest przychód?

Przychód to kwota, którą uzyskała firma ze sprzedaży usług, towarów i dóbr netto (bez podatku VAT – jeżeli dotyczy) w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc, kwartał, rok?). Jest on pierwszym wskaźnikiem, gdy patrzymy na skalę działalności firmy. Trzeba jednak wiedzieć, że nie uwzględnia on kosztów uzyskania przychodu, które obejmują wydatki takie jak np. płace, ubezpieczenia, koszty materiałów, czynsz, amortyzacja i wiele innych, które są odliczane od przychodów, aby osiągnąć dochód. Jednakże wysokość przychodów nie oddaje faktycznej sytuacji przedsiębiorstwa, nie należy na jej podstawie oceniać kondycji ekonomicznej firmy.

WAŻNE: już sam przychód, samo wystawienie faktury, rodzi obowiązek podatkowy, nawet jakbyśmy faktycznie nie otrzymali zapłaty w wyznaczonym na fakturze terminie płatności.

Czym jest dochód?

Dochód to wartość przychodów, pomniejszona o koszty ich uzyskania. Generalnie dochód jest pojęciem, które odnosi się do tego, co zostaje w firmie po odjęciu od przychodu wszystkich kosztów i wydatków. Innymi słowy, dochód to jest to, co „zostaje w kieszeni” po opłaceniu wszystkich rachunków.

Istnieją dwie podstawowe kategorie dochodu:

dochód brutto – uzyskiwany po odjęciu kosztów od przychodów (przed opodatkowaniem);
(dochód brutto = przychody – koszty uzyskania przychodu)
dochód netto – jest to dochód brutto pomniejszony o dodatkowe koszty, takie jak podatki;
(dochód netto = przychody – koszty – podatek)

W przeciwieństwie do przychodu – dochód jest podstawowym odzwierciedleniem sytuacji finansowej firmy. Stanowi informację o wypracowanym zysku lub poniesionej stracie. (DI)

1