Pracujesz w Niemczech? Pamiętaj o teście!

Red.: |Data publikacji:

Od 24 października Polska jest na niemieckiej liście krajów o podwyższonych ryzyku zachorowania na COVID-19. W związku z powyższym, zmianie uległy zasady dotyczące wjazdu na teren Niemiec. Chodzi o konieczność wykonania testu oraz o samoizolację.

Polacy, pracujący w Niemczech, przed wyjazdem do pracy albo już będąc na terenie Niemiec muszą poddać się testowi na koronawirusa. W Niemczech testy te są bezpłatne, z tej racji, że Polska jest na liście krajów wysokiego ryzyka. Punktów testowych jest bardzo dużo, znajdują się one głównie na lotniskach, przy dworcach kolejowych czy autobusowych. Dowodem potwierdzającym przylot lub przyjazd z Polski jest natomiast bilet lotniczy lub autokarowy. Jeżeli przyjechaliśmy do Niemiec samochodem prywatnym, wówczas wystarczy deklaracja słowna.

Niemiecki urząd ds. zdrowia (tzw. Gesundheit) honoruje tylko i wyłącznie testy w języku angielskim lub niemieckim, z podpiętym zaświadczenie lekarskim. W Polsce jest oczywiście możliwość wykonania takiego testu, jednak kosztuje to ponad 500 zł. Co ważne, test powinien być zrobiony nie wcześniej, niż 2 doby przed wjazdem na teren Niemiec.

Ale to nie koniec formalności. Pracownicy, po wjeździe na terytorium Niemiec i wykonaniu testu, powinni zgłosić w urzędzie ds. zdrowia swoje miejsce pobytu i do momentu otrzymania wyniku testu, przebywać w samoizolacji. Nie jest to zbyt uciążliwe, bo, jak pokazuje praktyka, u naszego zachodniego sąsiada całe procedury trwają dużo szybciej, niż u nas, więc z reguły taka izolacja to 2-3 dni. A wynik otrzymuje się online, może to być zatem równie dobrze w niedzielny poranek. Należy go przesłać do urzędu ds. zdrowia, który następnie wydaje decyzję o zwolnieniu danej osoby z samoizolacji.

Podobnie jak wiosną, również teraz szczegółowe obostrzenia są różne w różnych landach, dlatego też ważne jest, by pracodawca sprawdził dokładne wytyczne w regionie, do którego zamierza wysłać pracowników. Test i samoizolacja są w zasadzie obowiązkowe w każdym przypadku, jednak istnieje tu szereg wyjątków, zwłaszcza w regionach przygranicznych. Chodzi o to, by nie zakłócać zbytnio życia pracownikom transgranicznym i ich rodzinom. Poza tym w niektórych landach wymagane jest powtórzenie testu po paru dniach.

Wprowadzenie owych obostrzeń nie oznacza jednak, iż do drzwi mieszkania, w którym przebywają Polacy, będzie pukać policja i sprawdzać, czy poddali się oni samoizolacji i czy zrobili test. Nikt nie sprawdza również tego przy wjeździe do Niemiec. Jednak wyrywkowe kontrole są i mogą być prowadzone, a za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości 25 tysięcy euro. Biorąc pod uwagę fakt, że testy są darmowe, a izolacja trwa z reguły krócej niż 3 dni, to chyba nie warto ryzykować.

A co w sytuacji, kiedy wracamy do Polski? W zasadzie to na dzień dzisiejszy nic. Póki co, przy wjeździe do naszego kraju nie obowiązują żadne obostrzenia. Nie ma obowiązku kwarantanny ani przeprowadzenia testu. Jednak sytuacja ta jest na tyle dynamiczna, że warto na bieżąco weryfikować informacje. W obecnych czasach bowiem nic nie da się przewidzieć.

Cytując informacje zamieszczone na stronie www.gov.pl:

Władze niemieckie zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny dla osób wjeżdżających z obszarów, na których współczynnik zachorowań wynosi ponad 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni. Decyzja o uznaniu danego terytorium jako obszar podwyższonego ryzyka jest podejmowana po wspólnej analizie Instytutu Roberta Kocha z Federalnym Ministerstwem Zdrowia, Federalnym Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Federalnym Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny.  Obszary podwyższonego ryzyka są aktualizowane na bieżąco na stronie Instytutu Roberta KochaPrzed przyjazdem do Niemiec należy sprawdzić, czy nie podróżujemy do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka. Aktualna lista krajów i obszarów, z których po przyjeździe do Niemiec należy wykonać test oraz udać się na kwarantannę jest dostępna na stronie Instytutu Roberta Kocha.

Cała Polska jest uznawana za obszar podwyższonego ryzyka.

Osoby podróżujące do Niemiec prosimy o dokładne zapoznanie się z informacjami poniżej. Umieszczone są tutaj informacje na temat obowiązku wykonania testu i powiązanej z tym kwarantanny, częste pytania i odpowiedzi oraz informacje o przepisach w poszczególnych krajach związkowych.”

A szczegóły, dotyczące wjazdu do poszczególnych landów oraz procedury poddania się testom i samoizolacji, znaleźć można TUTAJ.

1