Planujemy urlop – długie weekendy 2022

Red.: |Data publikacji:

Choć nowy rok zaczął się całkiem niedawno, to minął już cały styczeń. A był to bardzo pracowity miesiąc, pełen zaskakujących wydarzeń. Zwłaszcza, że już 1 stycznia czekały na nas rządowe zawiłości i niezbyt miłe niespodzianki związane z Polskim Ładem. Tak więc o urlopie okołoświątecznym część z nas zdążyła już zapomnieć, pora więc zająć się czymś przyjemnym i rozplanować dni wolne od pracy.

urlop 2022

A jak wygląda rozkład dni pracujących w bieżącym roku kalendarzowym? Czy w roku 2022 czekają nas jakieś „długie weekendy”? Jeżeli tak, to kiedy one wypadają? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Otóż tegoroczny kalendarz nie jest dla pracowników zbyt łaskawy, chociaż początek roku wskazywał na coś zupełnie innego. 1 stycznia wypadł w sobotę, w związku z czym do odbioru mieliśmy dzień wolny, który większość pracowników wykorzystała 7 stycznia, z uwagi na fakt, iż 6 stycznia, w czwartek, obchodziliśmy Święto Trzech Króli. Od kilku lat jest to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy.

Następne święta to Wielkanoc, a dniem wolnym standardowo będzie poniedziałek. W tym roku uroczystość Wielkiej Nocy wypada w dniach 17-18 kwietnia. Weekend majowy niestety wypada w niedzielę (1 maja), a więc z tej okazji żadnego wolnego nie będzie – przynajmniej dla tych osób, które pracują od poniedziałku do piątku. Powinni oni jednak zaplanować urlop na 2 maja, bowiem 3 maja, wtorek, jest dniem wolnym od pracy. I to jest tak naprawdę drugi długi weekend w roku bieżącym (oczywiście po zakończonym już wieki temu weekendzie styczniowym). Co prawda to tylko dwa dni więcej, niż standardowy weekend, ale zawsze mogło być gorzej.

Kolejne święto przypadające w dzień roboczy to Boże Ciało, które będziemy obchodzili w czwartek, 16 czerwca. Czyli półtora miesiąca po weekendzie majowym nadarza się okazja do kolejnego dłuższego wolnego! Następna taka szansa będzie w połowie sierpnia, z uwagi na fakt, iż 15 sierpnia, w poniedziałek, przypada Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Następny weekendowy odpoczynek warto zaplanować już w listopadzie – 1 listopada to wtorek, a 11 – piątek, dzięki czemu pracownicy zyskują kolejną okazję do dłuższego odpoczynku. I niestety, ostatnią. Potem mamy bowiem Boże Narodzenie, które w roku bieżącym wypada niezbyt korzystnie z punktu widzenia pracowników. Wolny jest tylko poniedziałek, drugi dzień świąt. Wigilia natomiast wypada w sobotę, podobnie zresztą, jak Sylwester. Tym bardziej warto wykorzystać każdą z tych nielicznych okazji do przedłużonego weekendu, jakie nadarzą się w ciągu bieżącego roku. W końcu musimy jakoś ten urlop wykorzystać,

Dni świąteczne

Poniżej wykaz dni świątecznych. W sumie w roku bieżącym mamy 105 sobót i niedziel, a do tego dochodzą święta wypadające w dni pracujące oraz odbiór dnia wolnego za 1 stycznia. W sumie, chociaż długich weekendów może i dużo w tym roku nie ma, to czeka nas 114 dni wolnego. Bez uwzględnienia urlopu, rzecz jasna. A zatem – miłego wypoczynku!

  • 1 stycznia — Nowy Rok (sobota)
  • 6 stycznia — Święto Trzech Króli (czwartek)
  • 17 kwietnia — Wielkanoc (niedziela)
  • 18 kwietnia — Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek)
  • 1 maja — Święto Pracy (niedziela)
  • 3 maja — Święto Konstytucji 3 Maja (wtorek)
  • 5 czerwca — Zielone Świątki (niedziela)
  • 16 czerwca — Boże Ciało (czwartek)
  • 15 sierpnia — Święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (poniedziałek)
  • 1 listopada — Wszystkich Świętych (wtorek)
  • 11 listopada — Święto Niepodległości (piątek)
  • 25 grudnia — Boże Narodzenie — pierwszy dzień (niedziela)
  • 26 grudnia — Boże Narodzenie — drugi dzień (poniedziałek)
1