Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Świąteczna oprawa OknoPlus – jak udekorować okna

Data publikacji: 2019-12-18

W tym roku króluje minimalizm i skandynawska kolorystyka, choć zwolennicy stylów tradycyjnych także znajdą coś odpowiedniego dla siebie. Dekorując okna na święta, skupiamy się w tym sezonie przede wszystkim na ich wyglądzie od strony wnętrza, a nie z zewnątrz budynku. To pewna nowość. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

O świątecznym dekorowaniu okien opowiadają współpracujący z firmą OknoPlus dekoratorzy wnętrz…

Duże okna nie potrzebują na święta dużych ozdób

Wielkogabarytowe okna same są ozdobą wnętrza – szczególnie tak designerskie konstrukcje, jak Morlite OknoPlus, w których pierwsze skrzypce gra tafla szkła subtelnie podkreślona tylko łagodnym kształtem profilu. Nie trzeba wiele, aby taka ozdoba zyskała świąteczny charakter. Symboliczny, zielony akcent w postaci girlandy z gałązek jodły czy świerku „robi robotę”. Taka żywa i pachnąca świętami rama sprawdza się w każdym wnętrzu i można ją zastosować w aranżacjach o różnej stylistyce (vintage, lofty, eko i in.). To nienachalna, uniwersalna ozdoba, która razem z choinką, bożonarodzeniowym wieńcem czy stroikiem na świątecznym stole, tworzy elegancką całość. W wersji minimalistycznej można ograniczyć się tylko do żywej zieleni – będzie wyglądać skromnie, ale pięknie i naturalnie. Ci, którzy wolą bogatsze dekoracje, mogą do gałązek dodać światełka albo nawet ozdobić je bombkami. Warto wtedy jednak zadbać o spójność kolorystyczną, wprowadzając barwny motyw przewodni. Z zielenią pięknie komponuje się wiele kolorów, ale złoto nigdy nie wychodzi z mody. W tym sezonie stawia się także na biel, granat, burgund czy… pudrowy róż.

zielona girlanda na dużym oknie.jpeg

Zamiast girlandy, na oknie można zawiesić również wieniec (lub wieńce). Ważną zasadą jest, aby umieścić je mniej więcej na poziomie wzroku dorosłej, stojącej osoby i koniecznie udekorować spójnie z tym, jak udekorowana jest choinka.

pudrowy róż w świątecznych dekoracjach.jpeg

Kolor ozdób powinien korespondować oczywiście z kolorystyką wnętrza, a ich rodzaj być dobrany do stylu wystroju. I tak na przykład do aranżacji eko lepiej dobrać ozdoby drewniane, wiklinowe, włóczkowe, a w przypadku wnętrza glamour raczej te szklane i błyszczące.

świąteczne dekoracje w stylu eko.jpeg

 

Dekoracja okien na poddaszu wymaga pewnej „gimnastyki”

Świąteczna aranżacja okna w pomieszczeniu ze skosami to pewne wyzwanie – zwłaszcza w przypadku okien dachowych. Trudniej cokolwiek na nich zawiesić, przestrzeń do zagospodarowania jest o wiele mniejsza, a do tego nie ma do dyspozycji parapetu, na którym można by umieścić ozdoby. W takiej sytuacji pozostaje posiłkować się zdobieniem szyb przy pomocy sztucznego śniegu w sprayu czy specjalnych farb do szkła i szablonów, dzięki którym łatwo tworzy się na oknie świąteczne kształty. Trzeba jednak uważać, aby nie popaść w przesadę i nie zafundować sobie czegoś kiczowatego. Umiar w ilości takich dekoracji i ich kolorystyce jest zdecydowanie mile widziany. Co prawda i taki śnieg i farby nakładane na szybę częściowo przepuszczają światło, ale zawsze dekorując okna w ten sposób, należy pamiętać, żeby nie zajmować całej powierzchni szyby. Nie wygląda to dobrze i jest po prostu niepraktyczne. Jeśli ozdabianie szyb nie wchodzi w grę, temat można potraktować minimalistycznie, ustawiając na przykład w pobliżu okna duże świece czy lampiony – najlepiej oczywiście w kolorze ozdób choinkowych.

dekoracje świąteczne na poddaszu.jpeg

Takie „skandynawskie” podejście i ograniczenie świątecznych dekoracji do jednego czy dwóch kolorów – szczególnie do zestawu black & white – pozwala stworzyć niezwykle „lekki” i gustowny efekt we wnętrzu, w przeciwieństwie do, również modnego i eleganckiego, ale nieco cięższego w odbiorze, duetu czerni i złota.

Aranżacja okna narożnego czy przeszklonej ściany to czysta przyjemność

Dlaczego? Bo jest pięknie nawet bez świątecznych dekoracji. Przeszklony narożnik, na przykład taki z klejonym, narożnym oknem OknoPlus, bez szerokiego łącznika, czy wręcz cała „ściana ze szkła” (jak w rozwiązaniach przesuwnych HST OknoPlus), za którą rozpościera się zwykle jakiś godny uwagi widok, to doskonałe tło dla… dużej, oświetlonej choinki. Jeśli dopisuje szczęście i za oknem widać do tego śnieżną zimę, świąteczny, chwytający za serce klimat – murowany!

choinka przy dużym przeszkleniu.jpeg

 

Gdy można wykorzystać parapet, firany, karnisz…

Świąteczne dekoracje okien to może być również kompozycja ozdób (świece, gałązki, bombki etc.) ułożonych bądź ustawionych na parapecie wewnętrznym. Opcja taka sprawdza się szczególnie wtedy, gdy parapet jest dość szeroki. Na wąskim nie umieszcza się zbyt wielu rzeczy, bo nie zawsze wygląda to estetycznie.

dekoracje świąteczne w loftach.jpeg

Jeśli w oknach są firany, można je subtelnie przyozdobić na przykład sznurami gwiazdek. To obecnie bardzo popularny motyw – również w postaci pojedynczej, dużej, podświetlanej gwiazdy, którą wiesza się lub stawia w oknie.

dekoracja świąteczna na firanie.jpeg

Clou większości dekoracji świątecznych stanowią jednak najczęściej światełka. Ozdabia się nimi nie tylko choinki czy stroiki, ale także okna – od wewnątrz! Ważne jest jednak, aby były to lampki jednobarwne, by dekoracja wyglądała elegancko, a nie jarmarcznie – najlepiej białe – i by świeciły światłem ciepłym. Tworzy ono przyjazny dla oka, sprzyjający odprężeniu, bardzo przytulny nastrój we wnętrzu – idealny na święta.

okna udekorowane od wewnątrz światełkami.jpeg
1