Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

SIEGENIA: Regulacja okien na zimę – obalamy mity!

Data publikacji: 2022-12-13

Czy regulacja okna zima-lato to mit? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy poznać sposób działania okien. W tym artykule pochylimy się nad budową okuć okiennych. Wyjaśnimy też, czym są elementy ryglujące i jak działają. Sprawdź, jakie powinno być ustawienie okien na zimę oraz co zrobić, aby nie popełnić często powtarzanych błędów.

Siegenia regulacja okien na zimę I

Na czym polega regulacja okna zima-lato?

Szumnie opisywana i pokazywana na licznych filmach instruktażowych regulacja okien lato-zima to aspekt, który wcale nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.

Po pierwsze, mitem jest samo określenie trybu zima-lato. Dlaczego? Otóż każde okno ma po prostu możliwość regulacji docisku na okuciach. Dobrze wykonana regulacja eliminuje straty ciepła z pomieszczeń. Nie są to natomiast tryby do częstego „przełączania” według własnej woli.

Na mimośrodzie znajdują się elementy ryglujące. Fakt, można je bardzo łatwo przestawiać (np. za pomocą klucza imbusowego). Odpowiednia regulacja w tym aspekcie ma sprawić, że skrzydło zamyka się płynnie, siła potrzebna do przekręcenia klamki nie musi być duża, a okno pozostaje maksymalnie szczelne.

Warto jednak podkreślić, że samodzielna regulacja okna na zimę może przynieść więcej szkód niż korzyści. O tym, jak wyregulować okna PCV na zimę w artykule.

1