Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

OKNOPLUS: Zielona Wizja, przemyślane eko-wybory

Data publikacji: 2023-06-18

Troska o środowisko, budowanie marki w duchu zrównoważonego rozwoju, promowanie wiedzy o konieczności redukcji emisyjności – to nie tylko chwytliwe, marketingowe hasła, ale standard, który powinien być wspólnym celem odpowiedzialnych, nowoczesnych przedsiębiorstw.

Gra toczy się bowiem o wysoką stawkę – kondycję planety oraz los przyszłych pokoleń, a te w dużej mierze zależą nie tylko od wyborów konsumentów, ale tego, w jaki sposób do swojego funkcjonowania podchodzą producenci. Zwłaszcza Ci z sektora budowlanego, którzy ponoszą dużą odpowiedzialność za wysoki ślad węglowy. O lepsze jutro walczy marka OknoPlus, a jej eko-działania zostają docenione przez klientów oraz branżę.

Zmiany klimatu oraz związane z nimi wyzwania stają się dziś palącym problemem, który musi opuścić ramy debaty i stać się obiektem konkretnych działań. Priorytetem powinno być wprowadzanie świadomych zmian w przemyśle, redefinicja cyklu życia produktów, racjonalne zarządzenie zasobami, a przede wszystkim skierowanie swojej uwagi na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz wysokiej jakości materiałów, które stają się podstawą nowoczesnej architektury.

Eksperci zgodnie wskazują, że sektor budowlany odpowiada obecnie za około 40% globalnych emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla (CO2), przy czym aż 28% wynika wyłącznie z działalności związanej z eksploatacją budynków. Pozostały procent stanowi wbudowany ślad węglowy, którego przyczyną stają się nieefektywne procesy produkcyjne. OknoPlus stawia czoła tym wyzwaniom, proponując rozwiązania doskonale wpisujące się w ideologię przyjazną środowisku.

Wszystko zaczyna się od deski kreślarskiej

Wytwarzanie każdego typu okien ma wpływ na środowisko naturalne i to właśnie od producentów zależy, jak duże piętno proces odciśnie na otaczającym świecie. Kluczowe zatem staje się promowanie zrównoważonej produkcji, zmniejszanie śladu węglowego, korzystanie z zielonej energii i dążenie rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego. – Od 2023 roku współpracujemy ze szwajcarską firmą AXPO, która zaopatruje nasz zakład w energię pochodzącą w całości ze źródeł odnawialnych, co czyni z OknoPlus świadomego i odpowiedzialnego producenta, dumnie legitymującego się Certyfikatem Zielonej Energii – mówi Elżbieta Łyś, ekspertka marki OknoPlus. – Hołdując zasadzie zero waste, oddajemy do recyklingu odpady PVC, które po przetworzeniu zostają ponownie użyte do produkcji nowych profili. Szacuje się, że przetworzenie jednej tony PCV pozwala zredukować emisję szkodliwego CO2 aż o 2 tony, co bezpośrednio przekłada się na jakość powietrza i stan środowiska, w którym żyjemy. Dla zobrazowania skali: w 2022 odsprzedaliśmy 36 ton odpadów PCV do recyklingu, czyli przyczyniliśmy się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery aż o 72 tony – dodaje.

Już na etapie planowania, niezależnie czy dotyczy to nowego produktu, czy budynku, inwestorzy powinni mieć pełną świadomość tego, jak ich decyzje wpłyną na stan środowiska i ekosystemu. – Projektując drzwi i okna, priorytetem staje się dla nas oddanie w ręce klientów rozwiązań, które łączą najwyższe parametry techniczne oraz doskonałe wzornictwo, a do tego oferują użytkownikom cały wachlarz wartości dodanych – mówi ekspert marki OknoPlus.

Rozsądne, dobrze przemyślane eko-wybory to dziś podstawa, a inwestycja zwraca się na dwóch płaszczyznach. Gdy stawiamy na jakość, budujemy bezpiecznie i robimy coś dobrego dla środowiska, a w kontekście okien zasadę tę widać jak na dłoni. Przez słabej jakości przeszklenia może uciekać nawet 30% ciepła, a wraz z nim uciekają domowe oszczędności, wydawane na rosnące rachunki eksploatacyjne. Inwestując w efektywne energetycznie, ekologiczne okna nie musimy dogrzewać wnętrz, dzięki czemu nie mamy na sumieniu zwiększania emisji gazów do atmosfery. W tym przypadku zależność jest oczywista: czyste sumienie to czyste powietrze

Propozycje OknoPlus, niezależnie od tego, czy zostały wykonane z aluminium, czy PVC z nawiązką wyprzedzają wymagania Warunków Technicznych. Charakteryzują się Uw o wartości 0,7 W/m²K, co sprawia, że odnajdą się doskonale zarówno w domach energooszczędnych, jak i pasywnych. Wykonane z certyfikowanych, najlepszych na rynku materiałów, mogą zostać poddane recyklingowi, gdy ich cykl życia dobiegnie końca. Co więcej, flagowe rozwiązania marki zostały wpisane na rządową listę urządzeń i materiałów, kwalifikującą do programu Czyste Powietrze.

Wewnętrzne inicjatywy to tylko pół sukcesu

Czynnikiem niezbędnym do wspólnej walki o bezpieczniejszą przyszłość jest edukacja oraz promowanie idei zielonego budownictwa. By wzmocnić swoje działania, OknoPlus dołączył do Koalicji Termomodernizacji – organizacji, która za cel nadrzędny stawia sobie kompleksowe szkolenie przedstawicieli handlowych oraz dealerów stolarki okiennej z zakresu dofinansowań programów rządowych.

Od początku działania OknoPlus wspieramy naszych klientów w wyborze ekologicznych rozwiązań, które zatroszczą się o ich komfort, oszczędności oraz kondycję planety – mówi Dawid Mickiewicz, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu OknoPlus. – Wstępując do Koalicji Termomodernizacji, zagwarantujemy inwestorom pełną opiekę podczas składania wniosku o dotację w ramach Programu Czyste Powietrze, a to oznacza, że zakup wysokiej jakości stolarki otworowej będzie w zasięgu większej liczby gospodarstw domowych. Podpowiemy, na jakie rozwiązania najlepiej postawić, jakie dokumenty przygotować oraz krok po kroku przejdziemy z inwestorami przez zawiłości wniosku pozwalającego na zdobycie dofinansowania. Im więcej energooszczędnych, efektywnych energetycznie budynków, tym większe korzyści dla procesu dekarbonizacji środowiska – dodaje.

Zgodnie z regulacjami Europejskiego Prawa Klimatycznego, państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o co najmniej 55% do roku 2030. W związku z tym, termomodernizacja oraz promowanie zielonych rozwiązań stały się integralną częścią procesu rozwoju sektora budowlanego, a marka OknoPlus jest ich istotnym prekursorem.

1