Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

ALUFAB: Z Polski do Niemiec

Data publikacji: 2023-03-31

Wywiad z Norbertem Moraczewskim, prezesem firmy Alufab

Norbert Moraczewski Alufab

Alufab jest producentem ślusarki aluminiowej, jednocześnie podkreślacie państwo, że chodzi o prefabrykację.

NM: Jesteśmy usługodawcą, przygotowującym ślusarkę aluminiową na zlecenie odbiorców zewnętrznych, zarówno hurtowych, jak i indywidualnych. Są to m.in. okna i drzwi, systemy fasadowe, przesuwne oraz specjalistyczne – przeciwpożarowe, których odporność na ogień jest potwierdzona odpowiednimi certyfikatami. Sformułowanie „prefabrykacja” być może zdziwi czytelników, jednak właśnie tak widzimy naszą ofertę. Możemy wykonać konstrukcje w postaci gotowej do zamontowania na budowie. Przygotowujemy też i dostarczamy we wskazane przez klienta miejsce elementy z powierzonego materiału. Dzięki współpracy z największymi systemodawcami, takimi jak m.in. Aluprof, Aliplast, Reynaers, Schüco czy Yawal, gwarantujemy niezmiennie wysoką jakość naszej ślusarki. To są niekwestionowani liderzy naszego rynku systemów aluminiowych. Współpracujemy z nimi regularnie i mamy gwarancję dostaw oraz wsparcie techniczne, np. w postaci baz danych do obsługi maszyn cyfrowych.

Tego rodzaju specjalizacja wymaga określonych warunków technicznych. Czy dysponują państwo odpowiednim zapleczem?

NM: Oczywiście, zainwestowaliśmy w bardzo nowoczesny zmechanizowany park maszynowy. Maszyny CNC pozwalają wyeliminować tzw. błędy ludzkie i wykonywać nawet najbardziej skomplikowane zlecenia. Umożliwiają przy tym zarówno przygotowanie jednostkowych realizacji, jak też powtarzalnych produktów końcowych. Dysponujemy też odpowiednią przestrzenią, umożliwiającą wykonywanie najróżniejszych konstrukcji. Hala produkcyjna ma powierzchnię 1500 m², a w bliskiej perspektywie planujemy zwiększenie powierzchni produkcyjnej do 3000 m². Dla klientów liczą się również takie zalety naszych usług, jak wyręczanie ich w kwestiach związanych z magazynowaniem ślusarki i logistyką, możliwe do zaoferowania właśnie dzięki odpowiedniej wielkości zakładu. Jest to szczególnie cenne w sytuacji, gdy następuje spowolnienie na rynku budowlanym i tym większe znaczenie dla producentów ślusarki ma eksport. Dzięki usłudze prefabrykacji mogą oni dysponować niemal dowolną konstrukcją bez konieczności indywidualnego zamawiania materiału oraz komponentów. Nie jest im potrzebne również zaplecze produkcyjne.

Dużym rynkiem dla waszych usług i produktów są Niemcy. Czy dla firmy Alufab jest to wiodący kierunek?

NM: To wynika w sposób naturalny z faktu, że nasi założyciele firmy są mocno osadzeni na tamtejszym rynku budowlanym. Firma prężnie rozwija się na rynku niemieckim od początku swojej działalności. Obsługa klienta jest więc w języku polskim, ale też niemieckim. W Polsce nie jesteśmy jeszcze dobrze rozpoznawalni, ale chcemy tutaj szerzej zaistnieć. Mamy mocne podstawy, bo proponujemy klientom nie tylko wykonanie i dostawę ślusarki aluminiowej najwyższej jakości, ale też obsługę okołosprzedażową. Rynek niemiecki jest bardzo wymagający i skuteczne funkcjonowanie w tamtejszych realiach daje nam jeszcze solidniejszą podstawę do kompleksowej i zadawalającej obsługi polskich klientów. Znamy też bardzo dobrze potrzeby naszych kontrahentów, ponieważ prowadzimy działalność na rynku budowlanym i nieruchomości. Oferujemy więc takie produkty, które sami wykorzystujemy w naszych projektach deweloperskich.

Powody, dla których coraz więcej firm produkcyjnych specjalizuje się w dystrybucji i zleca produkcję podwykonawcom.

  • Efektywność kosztowa: dzięki outsourcingowi produkcji firmy mogą oszczędzić, zlecając produkcję podwykonawcom z niższymi kosztami produkcji. Dzięki temu firma może być bardziej konkurencyjna i osiągać lepsze marże.
  • Skalowalność: skupiając się na działaniach związanych ze sprzedażą i marketingiem, firmy mogą rozwijać się szybciej i nie są ograniczone możliwościami swoich zakładów produkcyjnych. Mogą też skalować produkcję poprzez proste składanie większej liczby zamówień u podwykonawców.
  • Elastyczność: dzięki outsourcingowi produkcji firmy mogą bardziej elastycznie reagować na zmiany popytu. Jeśli popyt na dany produkt zmienia się, mogą poinstruować swoich podwykonawców, aby zwiększyli lub zmniejszyli produkcję, zamiast dokonywać kosztownych inwestycji w nowe zakłady produkcyjne.
  • Wiedzą specjalistyczna: zlecanie produkcji podwykonawcom może pozwolić firmom na korzystanie z wiedzy specjalistycznej i specjalizacji podwykonawców.
  • Zarządzanie ryzykiem: zlecając produkcję podwykonawcom, firmy mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia błędów i problemów związanych z produkcją.
1