Okno o powierzchni ponad 400 m2 tworzy największy witraż na świecie

Red.: |Data publikacji:

Od niedawna można oglądać witraż o powierzchni ponad 400 mkw. Znajduje się on w kościele Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie.

największy witraż Kraków

Witraż wykonany ze specjalnego szkła ma dokładnie 426 mkw. Składa się z 27 pionowych sekcji przedstawiających sceny z Biblii, a jego przygotowanie zajęło prawie dwa lata. Ogromne przeszklenie powstało w krakowskiej pracowni witraży Testor. Jak powiedział nam jeden z twórców, Maciej Szwagierczak, dzieło ma blisko 14 m wysokości i składa się z 400 kwater kwadratowych i prostokątnych. Pierwsze mają wymiary 126 x 126 cm, drugie tę samą szerokość i połowę wysokości. Każda kwatera jest wykonana klasyczną techniką witrażową, czyli z wykorzystaniem połączeń z ołowiu. Zatem łącznie jest to ok. 50 420 kawałków szkła.

Witraż jako jedno okno

największy witraż Kraków 1

Obecnie witraż zastępuje jedną z szyb dotychczasowego przeszklenia. Konstrukcyjnie jest to jedno okno stałe o takiej samej powierzchni, czyli ponad 400 mkw., podzielone na kwatery. Zostało wykonane podczas budowy kościoła, ramy są stalowe, z zespawanych masywnych płaskowników. Obecnie zamiast pierwotnego przeszklenia są dwukomorowe zespolenia w ramach aluminiowych, z użyciem szkła laminowanego o klasie P2. Następnie w odległości ok 30 cm znajduje się konstrukcja, w której również osadzone jest zespolenie – z ramką dystansową o szerokości 8 mm. Wewnątrz znajduje się witraż, który ma niemal taką samą grubość. Elementy są uszczelnione silikonem, dzięki czemu – jak podkreśla Maciej Szwagierczak – są sztywno osadzone i chronione przed wilgocią oraz dostępem powietrza.

największy witraż kraków

Jest jeszcze jedna ciekawostka związana ze szkłem użytym do wykonania samego witraża. Powstał on z dwóch rodzajów specjalistycznego szkła. Jeden z nich, bardzo ceniony przez artystów, to szkło dmuchane, tzw. antyczne, wykonywane całkowicie ręcznie. Obecnie jednak, po zamknięciu huty w Jaśle, jest właściwie niedostępne, a w pracowni Testor również pozostało go niewiele. Dlatego wykorzystano oprócz niego popularne witrażowe szkło walcowane, które jest importowane z USA i Chin.

Zobacz również

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass, należący do 10 największych producentów szyb zespolonych w Polsce, podsumował wyniki finansowe z poprzedniego roku.

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Zambrowski producent okien z PCW i aluminium, firma Monolit, kontynuuje działalność inwestycyjną. Obecnie buduje halę produkcyjną.

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Wartość zamówień pozyskanych przez Grupę Mercor w kwietniu 2024 była wyższa niż rok wcześniej, ale też przewyższyła poziom z marca bieżącego roku.

1