Czy jesteśmy świadkami rewolucji w oknach?

Red.: |Data publikacji:

Rok 2021 był okresem dynamicznego rozwoju technologii okiennej. To produkty wielofunkcyjne, które pozytywnie wpływają na bilans energetyczny budynku. Oto nasze redakcyjne podsumowanie tego, co w ubiegłym roku pojawiło się z nowych rozwiązań technologicznych.

Ostanie lata obfitowały w rewolucyjne nowości w oknach i fasadach, szczególnie, jeśli chodzi o wykorzystanie stolarki w pozyskaniu energii. W 2021 roku mieliśmy wysyp rozwiązań, które nie tylko są wynalazkami, ale rozpoczęła się ich produkcja. Prym wiodły tu technologie fotowoltaiczne. Swoją premierę miały ogniwa perowskitowe, wykorzystywane do pozyskiwania energii solarnej. W ten projekt zaangażowani byli Aliplast i Somfy, firmy rozpoczęły współpracę z dostawcą technologii – Saule Technologies. Aliplast w swojej siedzibie w Lublinie zastosował ogniwa na przesłonach – łamaczach światła. Piszemy o tym TUTAJ.

W grudniu 2021 roku ruszyła także produkcja szyb z powłoką kwantową, to wynalazek ML System spod Rzeszowa. Wytwarzane są tu szyby Quantum Glass, dzięki którym możliwe jest pobieranie energii słonecznej. Jednak ten produkt był już obecny wcześniej na rynku, choćby siedziba spółki ML System jest wyposażona w szyby Quantum Glass. Teraz ruszyła już masowa produkcja. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Inną grupą produktów są szkła próżniowe. Jeszcze kilka lat temu produkcja szkła zespolonego z próżnią jako wypełnieniem była ogromnym wyzwaniem. Jednak firmy pracowały nad tą technologią i w 2021 roku AGC Glass Europe podpisał umowę o współpracy z Schüco. Firmy umówiły się, że w określonych systemach marki Schüco wstawiane będą zespolenia próżniowe Fineo od AGC. Można o tym przeczytać TUTAJ. Dostawca szkła podobną umowę zawarł pod koniec ubiegłego roku także z firmą Deceuninck. Oba przedsiębiorstwa również umówiły się, że w określonych rozwiązaniach okiennych pojawi się szkło próżniowe Fineo. Zaletą ultracienkich szyb próżniowych to bardzo dobre parametry termiczne przy jednocześnie niskiej wadze. To produkt, który szczególnie sprawdzi się w budynkach remontowanych. Na ten temat szerzej pisaliśmy TUTAJ.

Pojawiły się także technologie okienne typu smart. Szyby marki Pilkington zostały wyposażone w czujniki firmy Physee. Okna wykonane przy użyciu takich szyb generują energię, ale także, dzięki czujnikom, dostarczają dane, takie jak jakość powietrza czy temperatura. Piszemy o tym TUTAJ. Jest to rozwiązanie, które przeznaczone jest do stosowania w biurowcach.

Rozwiązania, które służą uzyskiwaniu energii, będą z pewnością rozwijane. W 2021 roku w Polsce znacznie wzrósł potencjał Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Największy udział w OZE mają elektrownie wiatrowe. W grudniu zmieniły się przepisy i złagodzona będzie „ustawa odległościowa”, co wpłynie pozytywnie na powstawanie kolejnych farm wiatrowych. Intensywnie rozwija się także fotowoltaika – według danych zaprezentowanych przez Agencję Rynku Energii od początku roku do końca października 2021 r. było w Polsce 750 tys. prosumentów. Eksperci jednak oceniają, że z powodu zmian prawnych, mniej korzystnych dla prosumentów od 2022 r., wielu ludzi decydowało się podpisać umowy w tym roku. Dlatego w grudniu liczba prosumentów może zbliżyć się do miliona. Wsparciem dla rozwoju OZE ma być także zmiana prawa dotycząca magazynów energii.

Zobacz również

Webinar Koalicji Termomodernizacji już dziś o 10:30

Webinar Koalicji Termomodernizacji już dziś o 10:30

W związku z pogarszającą się koniunkturą w branży stolarki firmy muszą poszukiwać nowych możliwości zdobycia klientów. Jedną z nich jest powstająca właśnie Koalicja Termomodernizacji, o której opowiemy podczas dzisiejszego webinarium, które rozpocznie się o godz. 10:30.

Press Glass gigantem wśród inwestorów zagranicznych

Press Glass gigantem wśród inwestorów zagranicznych

Press Glass to jeden z największych inwestorów zagranicznych. Firma należy do czołowych inwestorów w krajach Europy Środkowo Wschodniej.

Październik był kiepski dla okien i dla drzwi

Październik był kiepski dla okien i dla drzwi

Najnowszy Biuletyn Kwartalny Stolarki, opracowany przez CAB po III kwartale br., przynosi informacje o dobrych wynikach produkcji i eksportu okien w naszym kraju. Pokazuje też dużo gorsze wyniki segmentu drzwi.

1