Selektywna zbiórka szkła została opisana w nowej ustawie o odpadach. Obowiązuje ona od początku 2025 roku. Natomiast szkło stanowiące odpad budowlany wymaga szczególnie starannej selekcji.
Nowelizacja ustawy o odpadach ma na celu bardziej efektywne pozyskiwanie surowców wtórnych. Dotyczy organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (tzw. BiR).
W dokumencie zostało wyodrębnionych sześć kategorii odpadów. Wśród nich znajduje się szkło. Jednak segregacja tego materiału pod kątem możliwości powtórnego użycia nie jest prosta.
Selektywna zbiórka szkła nie jest dostatecznie efektywna
Szkło pozyskane z odpadów budowlanych zazwyczaj nie jest wystarczająco czyste, aby mogło trafić do ponownego wykorzystania. Dlatego też obecnie przetwarzane jest o wiele mniej szkła niż wynosi zapotrzebowanie. Tymczasem proces recyklingu wiąże się z mniejszą emisją CO2 niż w przypadku produkcji z surowców pierwotnych. Skutkuje też zmniejszeniem o 2-3 proc. zapotrzebowania na energię – w odniesieniu do każdych 10 proc. wykorzystanej stłuczki.
Huty szkła float mają jasno określone i wysokie wymagania dotyczące obecności zanieczyszczeń. W pierwszej kolejności należą do nich takie produkty, jak stal, metale niemagnetyczne, resztki materiałów ceramicznych czy kamieni. Maksymalna zawartość każdego z nich w surowcu kierowanym do produkcji floatu nie nie może przekraczać kilku gramów na tonę stłuczki.
Wskazówki do wstępnej segregacji szkła płaskiego
Selektywna zbiórka szkła w obecnej chwili jeszcze nie jest wystarczająco wydajna. Wymagań stawianych przez huty nie jest w stanie dziś spełnić większość recyklerów, nawet tych, którzy dysponują specjalistycznymi urządzeniami do segregacji. Jak zauważa Związek Pracodawców Polskie Szkło, należy poprawić jakość segregacji materiałów budowlanych i rozbiórkowych. W tym celu została przygotowana instrukcja w formie graficznej, która ma ułatwić wstępną segregację m.in. ekipom i firmom remontowym czy budowlanym. Warto aby korzystały z niej również osoby fizyczne, mimo że wspomniana ustawa o odpadach ich nie dotyczy.
Piotr Kardaś ze Związku Pracodawców Polskie Szkło podkreśla:
Polskie huty i recyklerzy szkła są gotowi przyjąć znacznie większe ilości stłuczki, czyli surowca wtórnego, szkła budowlanego niż obecnie. To istotne, gdyż z produkcją około 1,7 miliona ton rocznie, jesteśmy jego drugim wytwórcą w Europie. W kraju działają także dwie duże firmy posiadające nowoczesne zakłady wyspecjalizowane w oczyszczaniu szkła płaskiego.
Zobacz również
Deceuninck przedstawił raport finansowy za rok 2024
Raport finansowy Grupy Deceuninck wskazuje na spadek sprzedaży. Pomimo to w roku 2024 zysk netto wzrósł.
Hella opublikowała raport finansowy za 2024 r.
Raport finansowy opublikowany przez firmę Hella prezentuje wyniki osiągnięte w roku 2024. Producent systemów przeciwsłonecznych przekroczył wielkość sprzedaży sprzed pandemii COVID.
Rynek elektronicznych zamków do drzwi – prognoza do 2034 r.
Rynek elektronicznych zamków do drzwi ma notować coroczne wzrosty. W dłuższej perspektywie globalny popyt spowoduje wypracowanie przez ten segment rynku kwoty 8,09 mld dol.