Innowacyjne szkło dla biurowców

Red.: |Data publikacji:

Pilkington stworzył SmartWindow – najnowocześniejszą technologię szklenia, która opiera się na czujnikach, mierzących dane, takie jak światło, jakość powietrza i temperatura.

Współpraca NSG Group oraz dostarczającej czujniki firmy PHYSEE zaowocowała oknami, które generują energię i dostarczają danych. Technologia ta optymalizuje światło dzienne i może przyczynić się do neutralności energetycznej budynków, zapewniając jednocześnie optymalny klimat w pomieszczeniach.

Opracowana przez PHYSEE technologia „SmartWindow” opiera się na czujnikach, które mierzą dane, takie jak światło, jakość powietrza i temperatura. Informacje te służą do optymalizacji warunków wewnątrz budynku w zależności od potrzeb – chłodzenia, ogrzewania i/lub doświetlenia pomieszczeń. Po zintegrowaniu z szybami zespolonymi NSG Group, możliwości w zakresie kontroli komfortu, akustyki, bezpieczeństwa i ochrony są praktycznie nieograniczone.

Alderlan Vitalino, Value Added Director Architectural Glass Europe NSG Group wyjaśnia:

Standardowe szyby zespolone jedno- i dwukomorowe produkowane w wybranych zakładach przetwórczych NSG Group dla SmartWindow zostaną wyposażone w zintegrowane czujniki PHYSEE. Zapewni to elastyczność w stosowaniu wszelkiego rodzaju kombinacji szyb – naszego szkła o niskiej emisyjności dla lepszej izolacji termicznej, szkła chroniącego przed słońcem i hałasem, szkła bezpiecznego i/lub ochronnego oraz innych funkcjonalnych produktów do szklenia.

Jak ocenia Pilkington, rezultatem jest zmniejszenie kosztów energii nawet o 30 proc. i zwiększony poziom komfortu w budynku. Współpraca ma na celu wyposażenie wielu biurowców w całej Europie w 15 000 okien  SmartWindows.

Zobacz również

Okno jako system kontroli energii

Okno jako system kontroli energii

A gdyby okno było czymś więcej niż tylko taflą szkła, która wpuszcza światło do wnętrza lub pozwala cieszyć się widokami? A jeśli to samo okno byłoby zdolne do generowania energii na potrzeby ogrzewania bądź chłodzenia Twojego biura?

Nowatorska fasada grzewczo-chłodząca

Nowatorska fasada grzewczo-chłodząca

Nowatorski materiał, który stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Duke, może zmieniać swoją funkcję w zależności czy chcemy pochłaniać energię słoneczną czy ją odbijać. To może zrewolucjonizować rynek fasad.

Okna dynamiczne od Tynt Technologies

Okna dynamiczne od Tynt Technologies

Tynt Technologies zamierza zrewolucjonizować rynek okien w Stanach Zjednoczonych za pomocą technologii odwracalnego elektroosadzania metali, która da właścicielom domów możliwość zaciemnienia okien w ciągu kilku sekund, zwiększając komfort i efektywność energetyczną przy zachowaniu czystego i nowoczesnego wyglądu.

1