Innowacyjne szkło dla biurowców

Red.: |Data publikacji:

Pilkington stworzył SmartWindow – najnowocześniejszą technologię szklenia, która opiera się na czujnikach, mierzących dane, takie jak światło, jakość powietrza i temperatura.

Współpraca NSG Group oraz dostarczającej czujniki firmy PHYSEE zaowocowała oknami, które generują energię i dostarczają danych. Technologia ta optymalizuje światło dzienne i może przyczynić się do neutralności energetycznej budynków, zapewniając jednocześnie optymalny klimat w pomieszczeniach.

Opracowana przez PHYSEE technologia „SmartWindow” opiera się na czujnikach, które mierzą dane, takie jak światło, jakość powietrza i temperatura. Informacje te służą do optymalizacji warunków wewnątrz budynku w zależności od potrzeb – chłodzenia, ogrzewania i/lub doświetlenia pomieszczeń. Po zintegrowaniu z szybami zespolonymi NSG Group, możliwości w zakresie kontroli komfortu, akustyki, bezpieczeństwa i ochrony są praktycznie nieograniczone.

Alderlan Vitalino, Value Added Director Architectural Glass Europe NSG Group wyjaśnia:

Standardowe szyby zespolone jedno- i dwukomorowe produkowane w wybranych zakładach przetwórczych NSG Group dla SmartWindow zostaną wyposażone w zintegrowane czujniki PHYSEE. Zapewni to elastyczność w stosowaniu wszelkiego rodzaju kombinacji szyb – naszego szkła o niskiej emisyjności dla lepszej izolacji termicznej, szkła chroniącego przed słońcem i hałasem, szkła bezpiecznego i/lub ochronnego oraz innych funkcjonalnych produktów do szklenia.

Jak ocenia Pilkington, rezultatem jest zmniejszenie kosztów energii nawet o 30 proc. i zwiększony poziom komfortu w budynku. Współpraca ma na celu wyposażenie wielu biurowców w całej Europie w 15 000 okien  SmartWindows.

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1