Poznaliśmy liderów stolarki 2022!

Autor: |Data publikacji:

W trakcie Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2022, które odbywa się w dniach 18-19 października w Ożarowie Mazowieckim, odbyła się uroczysta Gala Liderów Stolarki. Poznaliśmy na niej firmy, które z najlepszymi wynikami weszły w sezon 2022.  Kto jest liderem w poszczególnych kategoriach?

DOSTAWCY


SYSTEMY TWORZYWOWE

W Polsce działa kilkunastu dostawców profili z tworzyw sztucznych. To przede wszystkim polskie oddziały zagranicznych koncernów, ale można znaleźć w tym gronie również polskich systemodawców, a nawet producentów, którzy produkują autorskie profile na własne potrzeby.

Lider: Aluplast


WZMOCNIENIA

W 2021 roku do polskich producentów okien trafiło ponad 120 mln metrów bieżących wzmocnień. Poza polską branżą dostawcy działają także na rynkach zagranicznych.

Lider: MFO


SZYBY ZESPOLONE

W 2021 roku dostawcy szyb zespolonych sprzedali w Polsce 19,5 mln m2 szyb zespolonych. W tej branży działa około 100 firm, ale zdominowana jest przez kilku producentów.

Lider: Press Glass


OKUCIA

W branży okuć działa około 40 firm, ale mają różne specjalizacja (okucia obwiedniowe, drzwiowe, tylko do aluminium itp.).

Lider: Winkhaus


SYSTEMY ALUMINIOWE

Sprzedaż systemów aluminiowych w Polsce dynamicznie rośnie, m.in. przez aktywność eksportową polskich producentów okien i drzwi aluminiowych. W branży działa kilkunastu dostawców.

Lider: Aluprof


FARBY I LAKIERY

Powłoki lakiernicze to nie to nie tylko kwestia ochrony powierzchni, ale też estetyki wyrobów stolarki budowlanej, szczególnie drewna i aluminium. W tej branży aktywnych jest kilkanaście firm, z reguły obsługujących nie tylko segment stolarki, ale także np. branżę meblarską.

Lider: Teknos


USZCZELKI

Nie ma szczelnych okien/drzwi bez dobrych uszczelek, a te dostarcza polskim producentom kilkanaście uznanych firm

Lider: Sanok Rubber Company


SYSTEMY ROLETOWE

Na polskim rynku działa kilkunastu dostawców systemów do osłon zewnętrznych. Są wśród nich zarówno dostawcy oferujący pełne systemy, jak i firmy sprzedające same skrzynki. Z danych CAB wynika, że w 2021 roku polskie firmy wykorzystały do produkcji osłon systemy o wartości ponad 800 mln zł.

Lider: Aluprof


AUTOMATYKA

74 proc. osłon okiennych sprzedawanych w Polsce wyposażonych jest w napędy. Dystrybutorzy sprzedają automatykę do osłon kilkudziesięciu marek.

Lider: Somfy

 


PRODUCENCI


OKNA TWORZYWOWE

Segment jest bardzo rozdrobniony. Okna PVC produkuje około 900 firm, ale ta liczba systematycznie spada.

Lider: Eko-Okna


OKNA DREWNIANE

Do początku XXI wieku ten segment okien był w Polsce wiodący. Aktualnie w naszym kraju produkcję okien drewnianych prowadzi około 300 firm

Lider: Dovista


OKNA DACHOWE

Okna dachowe w Polsce produkują największe marki na świecie.

Lider: Velux

 


DRZWI DREWNIANE

Polska należy do wiodących producentów tego typu drzwi w Europie. I choć wartościowo nasza produkcja jest o ponad połowę mniejszą niż będących na szczycie zestawienia Niemców, ale pod kątem ilościowym nieznacznie ustępujemy sąsiadom.

Lider: Porta Drzwi


DRZWI METALOWE

W 2021 roku w Polsce wyprodukowano drzwi metalowe za niemal 3 mld zł.

Lider: Wikęd


BRAMY

Choć na rynku producentów bram działa spora liczba lokalnych wytwórców, to jest ich jednak znacznie mniej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Co więcej, tylko 2 marki bram rozpoznawane są przez co najmniej 20% polskich inwestorów. Wśród nich jest oczywiście lider w tym segmencie.

Lider: Wiśniowski


FASADY 

fasady w Polsce wykonuje kilkaset firm, ale rynek zdominowany jest przez 15 firm odpowiadających za blisko 60 proc. realizacji w Polsce

Lider: Defor


OSŁONY OKIENNE

Osłony produkuje kilkaset firm. Z szacunków CAB wynika, że roczną sprzedaż osłon za ponad 1 mln PLN w 2021 roku uzyskało nieco ponad 100 producentów.

Lider: Portos


LIDER WZROSTU

Producenci, którzy najmocniej urośli w 2021 roku. Braliśmy pod uwagę firmy, które startowały z poziomu co najmniej 10 mln EURO.

Lider: Novoferm


Laureatom Gali Liderów Stolarki 2022 serdecznie gratulujemy!

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1