Kiedy spadną ceny profili z PCW?

Autor: |Data publikacji:

Producenci profili z PCW, tak jak i cała branża budowlana, doświadczają problemów związanych z dostępnością surowców do produkcji. Firmy prognozują, że sytuacja nie poprawi się do końca roku.

Profile z PCW drożeją przede wszystkim dlatego, że wzrasta cena surowców do produkcji. Dużym kłopotem jest także niedobór komponentów na rynku. Już w II kwartale tego roku pojawił się problem z dostawami żywicy, pisaliśmy o tym TUTAJ. Rośnie też sukcesywnie cena chlorku winylu, podstawowego składnika potrzebnego do produkcji polichlorku winylu, czyli PCW. Wartość tego surowca na giełdach osiąga rekordowe wysokości, na temat pisaliśmy m.in. TUTAJ. W poniedziałek 25 października wynosiła już 11 tys. juanów chińskich. Jest to jednak spadek w stosunku do poprzedniego tygodnia, gdy na chińskiej giełdzie DCE pod koniec zeszłego tygodnia cena wynosiła ponad 13 tys. juanów. Czy jest to sygnał, że na rynku zaczyna się pojawiać stabilizacja?

Producenci profili z PCW dla stolarki obawiają się niestety, że czekają nas kolejne wzrosty cen komponentów do produkcji. Dlatego na pewno nie należy oczekiwać spadku kosztu zakupu profili w tym roku. Niższe notowania chlorku winylu na giełdzie mogą być chwilowe, ale ogólnie wartość surowca rośnie. Problem jest globalny, dodatkowo na świecie jest niewielu dostawców polichlorku winylu, dlatego producenci profili nie mają możliwości wyboru tańszego dostawcy. Jak będą kształtować się ceny kształtowników tworzywowych w najbliższych miesiącach? Na ten temat wypowiedziało się kilku dostawców systemów tworzywowych do produkcji stolarki.

Marek Mędrek, Schüco:

Mamy do czynienia z niezwykłą sytuacją na rynku, dlatego naprawdę trudno jest przewidzieć, jak będą kształtowały się ceny w najbliższych miesiącach. Jeśli chodzi o polichlorek winylu, to cena wciąż rośnie, choć nie tak dynamicznie, jak pod koniec wakacji. Sądzę, że zimą ceny komponentów do produkcji profili nie spadną. Dla nas jednak poważniejszym zmartwieniem był brak wystarczającej ilości komponentów, przy jednoczesnym niezwykle dynamicznym wzroście zapotrzebowania na profile.

Marcin Szewczuk, Aluplast:

Niestety trudno na chwilę obecną przewidywać, kiedy sytuacja może się ustabilizować i raczej nie należy się spodziewać w najbliższych miesiącach spadków cen. Podaż surowców niezbędnych do produkcji profili z PCW wciąż jest ograniczona, a popyt zgłaszany zarówno przez naszą, jak również inne branże jest nadal na bardzo wysokim poziomie. Ze strony dostawców surowców niestety nie płyną sygnały o możliwości zwiększenia przez nich mocy produkcyjnych, stąd też trudno oczekiwać, by ceny mogły w najbliższym czasie spadać.

Artur Milewski, Wital:

Nie spodziewamy się spadku cen profili z PCW do stolarki w najbliższych miesiącach. Główny komponent do produkcji, czyli polichlorek winylu jest drogi, a jego cena w tym roku będzie jeszcze prawdopodobnie rosła. Taką informację otrzymujemy od dostawców. Do tego rośnie ciągle cena regranulatów do produkcji profili okiennych. W przyszłym roku cena PCW powinna się utrzymać na stabilnym, ale dość wysokim poziomie. Cena profilu tworzywowego składa się z wielu elementów, to także koszty innych składowych surowców , energii, płac, opakowań i transportu, a te stają się coraz wyższe. Dlatego uważam, że jeśli nawet cena kształtowników tworzywowych spadnie, to i tak nie wróci do poziomu, jaki był przed pandemią.

Więcej o przyczynach rosnących cen profili PCW przeczytać będzie można w wywiadzie Christianem Voicu, szefem Aluplastu, w listopadowym wydaniu naszego miesięcznika. Wydanie udostępnione będzie tym razem nie tylko prenumeratorom, ale też nieodpłatnie wszystkim uczestnikom Ogólnopolskiego Forum StolarkiOnline Jesień 2021, na którym ceny surowców będą jednym z wiodących tematów.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".