Forum Branżowe - 10.2021

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU, str. 4. Obsługa przedsprzedażowa

Gościem naszego październikowego wydania jest Marcin Dmowski, prezes GEZE Polska, który zdradza, jak zarządza się firmą w tak trudnych czasach i czy obecne problemy z surowcami przełożyły się na wzrosty cen produktów. Jeden z czołowych producentów okuć budowlanych wypowiada się krytycznie o serwisie posprzedażowym w obecnym kształcie: – Jako branża często wchodzimy na budowę na zbyt późnym etapie. Jeżeli ob­sługa posprzedażowa rozpoczyna się dopiero wtedy, kiedy okna i drzwi jadą już na budo­wę, to jest niestety za późno.

Jak zatem powinna wyglądać obsługa inwestycji, aby automatyzacja budynku została przeprowadzona jak należy, a nie jedynie dostosowana do tego, co montażyści zastaną na budowie? O tym dowiedzą się Państwo z naszego wywiadu okładkowego.

OD REDAKCJI, str. 12. Pierwszy raz po pandemii

Nasi przedstawiciele gościli na pierwszych po pandemii targach branży stolarki – Équipbaie-Métalexpo – zorganizowanych w Paryżu w dniach 21-14 września. Jak się okazuje, w stolicy Francji zagościły głównie firmy francuskie, belgijskie, holenderskie i… polskie. Na próżno było za to szukać przedstawicieli branży niemieckiej, amerykańskiej czy skandynawskiej. Tym bardziej oferta polskich firm wypadła na tym tle bardzo korzystnie. Więcej na temat targów dowiedzą się Państwo z relacji Justyny Hennig.

 RYNEK, str. 16. Klienci płaczą i płacą

Rosnące ceny surowców powodują wzrost cen materiałów budowlanych, a co za tym idzie – również stolarki. Najbardziej poszkodowany w całej sytuacji jest klient, gdyż nierzadko koszty budowy mocno przerastają zaplanowany przez niego budżet. Pośrodku tego łańcucha znajdują się dystrybutorzy. Zapytaliśmy, jak zmieniła się ich rzeczywistość po tym, jak wzrosły ceny, i jak zareagowali na to klienci. Szczegóły w tekście Aleksandra Klosa.

 SONDA, str. 21. Recepta na trudne czasy

Rzeczywistość pocovidowa okazała się trudna dla większości firm. Ostatnie miesiące to ciągłe łatanie łańcuchów dostaw, które funkcjonowały sprawnie od wielu lat. Czy firmy poradziły sobie z brakami surowcowymi i czy ich zdaniem ta sytuacja utrzyma się w najbliższej przyszłości? Oddaliśmy głos zainteresowanym.

OKNA I DRZWI, str. 28. Komfortowe przejście

Tradycyjny, wystający próg w drzwiach balkonowych ma wysokość do 7 cm. Dla wie­lu osób jest to bariera trudna do pokonania, dla innych takie przejście jest po prostu niewygodne. Trudności mają szczególnie osoby starsze, ale jest to też uciążliwe dla małych dzieci oraz osób niepełnosprawnych. Dlatego coraz więk­szą popularnością cieszą się niski próg oraz rozwiązania bez barier. Więcej na ten temat znajdą Państwo w tekście Magdaleny Rockiej.

 OSŁONY I BRAMY, str. 34. Okiennice w nowoczesnym wydaniu

Okiennice to stylowe osłony okien, które są popularne głównie w krajach o cieplejszym klimacie. W Polsce do niedawna kojarzone były wyłącznie ze starymi kamienicami i wiejskimi domami. Dzisiaj przeżywają jednak renesans, ponieważ okazują się bardzo funkcjonalną i estetyczną alternatywą dla rolet. Tajniki nowoczesnych okiennic, głównie tych z aluminium, zgłębiła Agnieszka Bykowicz.

FASADY, str. 42. Renowacja współczesnych fasad

Technologicznie i cywilizacyjnie doszliśmy do momentu, w którym możemy wymagać znacznie więcej od budynków, projektować i realizować bardzo złożone fasady zarówno pod względem formy, jak i funkcji. Skomplikowane ustroje wymagają jednak regularnych przeglądów, dodatkowych zabiegów konserwacyjnych oraz prac modernizacyjnych. Na czym dokładnie polega renowacja współczesnych fasad, wyjaśnia arch. Sylwia Melon-Szypulska.

KOMPONENTY, str. 50. Dostawcy świeżego powietrza

Nawiewniki to konieczność, ale też wygoda. Szczególnie zimą oraz w miastach, gdzie wdychanie powietrza napływającego przez otwarte okno coraz rzadziej jest przyjemnością. Jakie są rodzaje nawiewników i na co zwracać uwagę przy ich wyborze, podpowiada Hanna Czerska.

 PRODUKCJA, str. 54. Linia zespolenia

Szyby zespolone są jednym z ważniejszych materiałów w energooszczędnym budownictwie. Technologia ich produkcji zmierza przede wszystkim w kierunku uzyskania jak najlepszej izolacyjności cieplnej oraz przyjaznego dla środowiska zmniejszenia śladu węglowego. Jak wygląda nowoczesna produkcja szyb zespolonych i jaka rysuje się przed nimi przyszłość, opisuje w swoim artykule Wiesław Klimczak.

ZARZĄDZANIE, str. 64. LinkedIn – instrukcja postępowania

Cyfryzacja w naszym życiu jest coraz powszechniejsza, marketing nie jest jedyną dziedziną, w której widać to wyraźnie, a pandemia jedynie przyspieszyła cały proces. Nie dziwi zatem, że także firmy z branży stolarki okiennej oraz drzwiowej coraz częściej poszukują nowych rozwiązań i sięgają po nowoczesne narzędzia marketingowe. Komunikacja w mediach społecznościowych zdecydowanie jest jednym z nich. O tajnikach LinkedIn opowiada konsultant marketingu B2B i social sellling, Agnieszka Wnuk.

VADEMECUM, s. 66. Stolarka ppoż.

Jakie są aktualne normy dla stolarki przeciwpożarowej; jakimi parametrami powinny się cechować okna, drzwi i okucia montowane w budynkach użyteczności publicznej; jak w temperaturze przekraczającej 1000o C zachowuje się zwykłe szkło, a jak to o zwiększonej ogniochronności? W jaki sposób w bezpiecznej ewakuacji może pomóc automatyka? Na te i inne pytanie znajdą Państwo odpowiedź w naszym październikowym vademecum. Życzymy owocnej lektury!

1