Tak drogo jeszcze nie było!

Red.: |Data publikacji:

Padł niechlubny rekord ceny chlorku winylu za tonę! Główny składnik PCW kosztuje dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

Chlorek winylu to chlorowa pochodna etenu, która używana jest do produkcji polichlorku winylu, czyli PCW. To podstawowy składnik przy produkcji stolarki z tworzyw sztucznych. Cena zamknięcia dla tego organicznego związku chemicznego, w ramach kontraktów terminowych wynosiła 30 września 12435 juanów za tonę. Taka cena funkcjonuje w Dalian Commodity Exchange, chińskiej giełdzie kontraktów futures z siedzibą w Dalian w prowincji Liaoning.

To ogromny skok względem poprzednich miesięcy. Do tej pory cena chlorku winylu nie przekraczała kwoty 10 tys. juanów.  Z analizy kontraktów terminowych wynika, że cena chlorku winylu na koniec września była o ok. 30 proc. wyższa niż na początku miesiąca. Za tonę chlorku winylu trzeba obecnie zapłacić o blisko 77 proc. więcej niż na początku roku, a patrząc od kwietnia 2020 roku, gdy ceny były najniższe, oznacza to wzrost o ponad 128 proc.

Według ekspertów tak nagłe wzrosty cen to między innymi efekt strachu o podaż po tym, gdy chiński rząd nakazał niektórym prowincjom zmniejszyć zużycie energii. Kilka prowincji, w tym Sinciang, Ningxia i Shaanxi, w których mają siedzibę główni producenci, zostało poproszonych o zamknięcie lub ograniczenie działalności przemysłowej z powodu wyższego niż planowano zużycia energii w pierwszej połowie 2021 r. Chiny są największym na świecie producentem PCW.

Więcej na temat cen chlorku winylu usłyszą Państwo w najnowszym odcinku podcastu Plusy, minusy. Analizy branży stolarki, który swoją premierę będzie miał, tradycyjnie już, w pierwszą środę miesiąca 6 października.

Sytuacja na rynku chlorku winylu może mieć duży wpływ na branżę stolarki, która w tym roku zmaga się z drastycznym wzrostem cen surowców. Temat ten będzie jednym z głównych zagadnień Ogólnopolskiego Forum Stolarki Jesień 2021, które odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2021 roku. Wśród prelegentów znajdą się specjaliści, którzy wyjaśnią zawiłości tej trudnej obecnie rynkowej rzeczywistości. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Zobacz również

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

W całych Niemczech w 2023 roku sprzedano o 1,5 mln mniej jednostek okiennych. Jednak dwa kraje związkowe odnotowały wzrost.

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

W zakończonym właśnie roku Hydro odnotowało spadek przychodów ze sprzedaży, a także zysków. Na ten wynik wpłynął m.in. spadek cen aluminium.

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Handlowcy widzą niewielką poprawę, jeśli chodzi o sprzedaż okien. Dużo klientów korzysta z dofinansowania z programu "Czyste Powietrze".

1