Branża stopniowo wychodzi z rynku rosyjskiego

Red.: |Data publikacji:

Kolejne firmy w branży stolarki otworowej wycofują się z aktywności na terenie Federacji Rosyjskiej. O takiej decyzji poinformowały m.in. NSG Group, Teknos oraz Norsk Hydro.

Grupa NSG poinformowała o podjęciu decyzji na temat działalności w Rosji. W tym kraju od wielu lat pracuje spółka joint venture Pilkington Glass LLC. Grupa NSG zdecydowała o zawieszeniu wszelkich ustaleń dotyczących handlu szkłem między spółką jont venture a całą Grupą. Zdecydowano także o zawieszeniu wszelkich inwestycji rozwojowych. Ponadto koncern szklany zawiesza transakcje handlowe z firmami rosyjskimi. NSG także oświadcza, że:

Grupa potępia inwazję Rosji na Ukrainę. Doceniamy odwagę narodu ukraińskiego w stawianiu oporu siłom rosyjskim i wyrażamy nasze najgłębsze współczucie dla tych, którzy niestety stracili członków rodziny w tym konflikcie oraz dla tych, którzy musieli opuścić swoje domy w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

NSG Group o zawieszeniu działalności handlowej:

Zobowiązania te będą obowiązywały tak długo, jak długo Rosja będzie kontynuowała inwazję na Ukrainę i będzie w związku z tym izolowana przez społeczność międzynarodową. Będziemy nadal monitorować sytuację na Ukrainie i podejmiemy dalsze działania, jeśli uznamy to za stosowne.

Zakład NSG w Rosji. Ok. 40 proc. szkła z fabryki trafiało na eksport, przede wszystkim na rynki europejskie.

Natomiast Teknos zdecydował o stopniowym wycofywaniu się z rynku rosyjskiego. Już 4 marca firma ogłosiła zawieszenie działalności w Rosji, a 12 kwietnia zaczął się proces ograniczania działalności. Teknos obecny jest na rynku rosyjskim od 2005 r. Firma ma biuro w Moskwie oraz nowy zakład produkcyjny w Sankt Petersburgu, który został otwarty w 2015 r. Produkowane w nim są wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe farby i lakiery do przemysłu metalowego i drzewnego, a także farby proszkowe i architektoniczne.

Paula Salastie, prezes zarządu Teknos przyznaje:

Z przykrością patrzymy na toczącą się wojnę w Ukrainie. Ze względu na rozwój sytuacji i okoliczności, nie widzimy możliwości prowadzenia działalności w tym środowisku. Biorąc pod uwagę pogarszające się lokalne warunki biznesowe, podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu planowania wyjścia z rynku rosyjskiego. Chciałbym podziękować naszym pracownikom za ich zaangażowanie, a wszystkim partnerom biznesowym za współpracę i zaufanie. Naszym celem jest znalezienie podmiotu, który mógłby kontynuować działalność.

Z kolei Norsk Hydro zdecydowało już na początku marca, by nie zawierać żadnych nowych kontraktów z rosyjskimi podmiotami. Spółka pracuje też nad zmniejszaniem swoich zobowiązań na 2022 r. Hydro, w odróżnieniu od wcześniej wspominanych firm, nie zatrudnia w Rosji pracowników, nie prowadzi w tym kraju działalności i także nie inwestuje na terenie Federacji Rosyjskiej. Od początku marca dostawy do Rosji są ograniczane do minimum przewidzianego w umowach.

Hydro natomiast zatrudnia ok. 400 obywateli Ukrainy w zakładach w Polsce. Otrzymali oni wsparcie od firmy i jej pracowników. Zaoferowany był m.in. transport oraz schronienie dla rodzin przybywających do Polski. Wcześniej o wycofaniu się z aktywności na terenie Rosji informowały m.in. Velux, AGC, Veka czy Gealan. Na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Zobacz również

Webinar Koalicji Termomodernizacji już dziś o 10:30

Webinar Koalicji Termomodernizacji już dziś o 10:30

W związku z pogarszającą się koniunkturą w branży stolarki firmy muszą poszukiwać nowych możliwości zdobycia klientów. Jedną z nich jest powstająca właśnie Koalicja Termomodernizacji, o której opowiemy podczas dzisiejszego webinarium, które rozpocznie się o godz. 10:30.

Press Glass gigantem wśród inwestorów zagranicznych

Press Glass gigantem wśród inwestorów zagranicznych

Press Glass to jeden z największych inwestorów zagranicznych. Firma należy do czołowych inwestorów w krajach Europy Środkowo Wschodniej.

Październik był kiepski dla okien i dla drzwi

Październik był kiepski dla okien i dla drzwi

Najnowszy Biuletyn Kwartalny Stolarki, opracowany przez CAB po III kwartale br., przynosi informacje o dobrych wynikach produkcji i eksportu okien w naszym kraju. Pokazuje też dużo gorsze wyniki segmentu drzwi.

1