Firmy z oddziałami w Rosji stoją przed trudnymi decyzjami

Red.: |Data publikacji:

Kolejne firmy z branży stolarki otworowej zdecydowały się ograniczyć lub zamknąć swoją działalność w Rosji. Takie kroki podjęły ostatnio AGC, Veka, Gealan, Velux i Guardian.

Od 24 lutego wiele firm uznało, że powinny wycofać się z działalności w Federacji Rosyjskiej. Były to zarówno polskie firmy, jak i międzynarodowe koncerny. W ostatnim czasie także AGC podjęło decyzję, by zmniejszyć swoją obecność na rosyjskim rynku. Firma informuje, że w Rosji działa w segmencie szkła architektonicznego i motoryzacyjnego.

AGC oświadczyło, że:

W świetle obecnych wydarzeń Grupa podjęła decyzję o wstrzymaniu inwestycji w tym kraju, w tym okresowych remontów pieców do produkcji szkła.

Jeśli chodzi o Ukrainę, to w tym kraju AGC zawiesiło swoją działalność. Firma zatrudniała tam 24 pracowników.

Także Gealan i Veka miały swoje oddziały i zakłady produkcyjne na terenie Ukrainy i Federacji Rosyjskiej. Zakład Veki w Ukrainie nie pracuje, firma jednak deklaruje, że zapewni dostawę profili umożliwiając klientom ich zakup bezpośrednio z Niemiec. Natomiast w przypadku Rosji, Andreas Hartleif prezes Veka Group, do której należy także Gealan, informuje:

Od ponad 20 lat utrzymujemy w tym kraju różnorodne kontakty biznesowe, które w obecnej sytuacji zostały poważnie nadwyrężone i dlatego zostają zawieszone. Powstrzymujemy się od wszelkich inwestycji w Rosji i jednocześnie trzymamy się już zadekretowanego wstrzymania dostaw. W tym celu będziemy bardzo uważnie śledzić dalszy rozwój sytuacji i odpowiednio dostosowywać nasze działania.

Z kolei Guardian zdecydował się kontynuować produkcję szkła float w Rosji. Firma należy do amerykańskiego koncernu Koch Industries, który tłumaczy, że działalność Guardiana w Rosji stanowi bardzo małą część grupy Koch. Ponadto Guardian nie chce zostawić swoich pracowników lub przekazać swojej fabryki w ręce rosyjskiej władzy i przez to ją wspierać. Takie działanie mogłoby narazić pracowników na niebezpieczeństwo i poczynić więcej szkód niż dać pozytywne efekty. Dave Robertson, prezes Koch Industries informuje, że:

Koch potępia haniebne działania rządu rosyjskiego w Ukrainie, a krótko po uzyskaniu informacji o inwazji Guardian zawiesił wszystkie nowe inwestycje kapitałowe w Rosji.

Firma informuje, że rosyjscy urzędnicy grożą ukaraniem pracowników zamkniętych zakładów. Ponadto władze zapowiedziały, że będą przejmować i dalej eksploatować zakłady produkcyjne, które zostaną opuszczone lub zamknięte. Guardian wyjaśnia, że huty szkła nie da się łatwo zamknąć i ponownie włączyć, dlatego firma uznała, że będzie nadal produkować.

Natomiast Grupa Velux podjęła właśnie decyzję o likwidacji swoich oddziałów w Rosji i Białorusi. Na początku marca firma informowała o zawieszeniu działalności, pisaliśmy o tym TUTAJ. Grupa zdecydowała się opuścić te rynki, dlatego złożyła dokumenty o likwidacji oddziałów i jednocześnie zwolni 72 pracowników. Velux podkreśla, że na terenie Federacji Rosyjskiej i Białorusi nie posiada zakładów produkcyjnych, a jedynie biura sprzedaży.

David Briggs, prezes Grupy Velux wyjaśnia:

David BriggsNasz obecny status „zawieszenia działalności” nie zapewnia żadnej ochrony prawnej i może potencjalnie narazić pracowników na niebezpieczeństwo. Od ostatniej decyzji sytuacja znacznie się pogorszyła. W połączeniu z zaostrzonymi sankcjami i zmieniającym się otoczeniem prawnym w Rosji, coraz trudniejsze staje się utrzymanie naszej działalności i bezczynne oczekiwanie na wyjaśnienie sytuacji. Głęboko ubolewamy nad konsekwencjami, jakie ta decyzja ma dla naszych pracowników i zapewnimy, że wszyscy oni otrzymają godziwe odprawy w podziękowaniu za ich wieloletnią, pełną poświęcenia pracę.

Zobacz również

Wzrosty w segmencie żaluzji zewnętrznych i rolet

Wzrosty w segmencie żaluzji zewnętrznych i rolet

Firma Hella,  dostawca technik osłonowych, podsumowała miniony rok pod względem handlowym. Przedsiębiorstwo w tym okresie osiągnęło najwyższe w historii wyniki ze sprzedaży.

Lamilux zbliżył się do granicy 400 mln euro

Lamilux zbliżył się do granicy 400 mln euro

Grupa Lamilux osiągnęła dwucyfrowe wzrosty przychodu w sezonie 2022. Dla specjalizującej się w produkcji świetlików dachowych firmy były to rekordowe wyniki.

Sanok Rubber zakończył 2022 r. wzrostem sprzedaży

Sanok Rubber zakończył 2022 r. wzrostem sprzedaży

Sanok Rubber podsumował 2022 r. pod kątem handlowym. Spółka osiągnęła niemal 20-procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu do 2021 r.

1