Firmy z oddziałami w Rosji stoją przed trudnymi decyzjami

Red.: |Data publikacji:

Kolejne firmy z branży stolarki otworowej zdecydowały się ograniczyć lub zamknąć swoją działalność w Rosji. Takie kroki podjęły ostatnio AGC, Veka, Gealan, Velux i Guardian.

Od 24 lutego wiele firm uznało, że powinny wycofać się z działalności w Federacji Rosyjskiej. Były to zarówno polskie firmy, jak i międzynarodowe koncerny. W ostatnim czasie także AGC podjęło decyzję, by zmniejszyć swoją obecność na rosyjskim rynku. Firma informuje, że w Rosji działa w segmencie szkła architektonicznego i motoryzacyjnego.

AGC oświadczyło, że:

W świetle obecnych wydarzeń Grupa podjęła decyzję o wstrzymaniu inwestycji w tym kraju, w tym okresowych remontów pieców do produkcji szkła.

Jeśli chodzi o Ukrainę, to w tym kraju AGC zawiesiło swoją działalność. Firma zatrudniała tam 24 pracowników.

Także Gealan i Veka miały swoje oddziały i zakłady produkcyjne na terenie Ukrainy i Federacji Rosyjskiej. Zakład Veki w Ukrainie nie pracuje, firma jednak deklaruje, że zapewni dostawę profili umożliwiając klientom ich zakup bezpośrednio z Niemiec. Natomiast w przypadku Rosji, Andreas Hartleif prezes Veka Group, do której należy także Gealan, informuje:

Od ponad 20 lat utrzymujemy w tym kraju różnorodne kontakty biznesowe, które w obecnej sytuacji zostały poważnie nadwyrężone i dlatego zostają zawieszone. Powstrzymujemy się od wszelkich inwestycji w Rosji i jednocześnie trzymamy się już zadekretowanego wstrzymania dostaw. W tym celu będziemy bardzo uważnie śledzić dalszy rozwój sytuacji i odpowiednio dostosowywać nasze działania.

Z kolei Guardian zdecydował się kontynuować produkcję szkła float w Rosji. Firma należy do amerykańskiego koncernu Koch Industries, który tłumaczy, że działalność Guardiana w Rosji stanowi bardzo małą część grupy Koch. Ponadto Guardian nie chce zostawić swoich pracowników lub przekazać swojej fabryki w ręce rosyjskiej władzy i przez to ją wspierać. Takie działanie mogłoby narazić pracowników na niebezpieczeństwo i poczynić więcej szkód niż dać pozytywne efekty. Dave Robertson, prezes Koch Industries informuje, że:

Koch potępia haniebne działania rządu rosyjskiego w Ukrainie, a krótko po uzyskaniu informacji o inwazji Guardian zawiesił wszystkie nowe inwestycje kapitałowe w Rosji.

Firma informuje, że rosyjscy urzędnicy grożą ukaraniem pracowników zamkniętych zakładów. Ponadto władze zapowiedziały, że będą przejmować i dalej eksploatować zakłady produkcyjne, które zostaną opuszczone lub zamknięte. Guardian wyjaśnia, że huty szkła nie da się łatwo zamknąć i ponownie włączyć, dlatego firma uznała, że będzie nadal produkować.

Natomiast Grupa Velux podjęła właśnie decyzję o likwidacji swoich oddziałów w Rosji i Białorusi. Na początku marca firma informowała o zawieszeniu działalności, pisaliśmy o tym TUTAJ. Grupa zdecydowała się opuścić te rynki, dlatego złożyła dokumenty o likwidacji oddziałów i jednocześnie zwolni 72 pracowników. Velux podkreśla, że na terenie Federacji Rosyjskiej i Białorusi nie posiada zakładów produkcyjnych, a jedynie biura sprzedaży.

David Briggs, prezes Grupy Velux wyjaśnia:

David BriggsNasz obecny status „zawieszenia działalności” nie zapewnia żadnej ochrony prawnej i może potencjalnie narazić pracowników na niebezpieczeństwo. Od ostatniej decyzji sytuacja znacznie się pogorszyła. W połączeniu z zaostrzonymi sankcjami i zmieniającym się otoczeniem prawnym w Rosji, coraz trudniejsze staje się utrzymanie naszej działalności i bezczynne oczekiwanie na wyjaśnienie sytuacji. Głęboko ubolewamy nad konsekwencjami, jakie ta decyzja ma dla naszych pracowników i zapewnimy, że wszyscy oni otrzymają godziwe odprawy w podziękowaniu za ich wieloletnią, pełną poświęcenia pracę.

Zobacz również

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

Webinar Koalicji Termomodernizacji już dziś o 10:30

Webinar Koalicji Termomodernizacji już dziś o 10:30

W związku z pogarszającą się koniunkturą w branży stolarki firmy muszą poszukiwać nowych możliwości zdobycia klientów. Jedną z nich jest powstająca właśnie Koalicja Termomodernizacji, o której opowiemy podczas dzisiejszego webinarium, które rozpocznie się o godz. 10:30.

Press Glass gigantem wśród inwestorów zagranicznych

Press Glass gigantem wśród inwestorów zagranicznych

Press Glass to jeden z największych inwestorów zagranicznych. Firma należy do czołowych inwestorów w krajach Europy Środkowo Wschodniej.

1