Redakcyjne podsumowanie roku 2024

Autor: |Data publikacji:

Zakończył się rok 2024. Jaki był dla branży stolarki? Na pewno trudny. Świadczą o tym wyniki na rynku krajowym, a także eksport. Wpływ miało wiele niekorzystnych czynników, jak wysoka inflacja, kryzysy na kluczowych rynkach czy wciąż niepewna sytuacja programu „Czyste Powietrze”. Mimo to jak co roku działo się wiele, w związku z tym naszym subiektywnym zdaniem podsumowaliśmy najciekawszy branżowy news, zmianę personalną oraz wydarzenie roku.

Podsumowanie roku 2024


Justyna Hennig OFS 2024

Justyna Hennig, dyrektor marketingu i sprzedaży Forum Branżowe

News roku

Informacją, która zasługuje na miano jednej z najważniejszych jest moim zdaniem przejęcie we wrześniu spółki Selt przez Grupę Kęty. Nowy segment, jaki tym samym w ramach swojej działalności stworzyła Grupa Kęty, może pozwolić na poszerzenie obecności na europejskich rynkach oraz stać się kolejnym biznesowym filarem organizacji. Natomiast drugi news, który zapamiętam, dotyczy powodzi która postawiła w trudnej sytuacji wielu ludzi, ale również firm branży stolarki. Sytuacja po raz kolejny dała świadectwo solidarności i zaangażowania producentów, pokazując jak ważną rolę jako przedsiębiorcy pełnią oni w odbudowie lokalnych społeczności.

Wydarzenie roku

Nie będę z pewnością jedyna, która jako najważniejsze wydarzenia roku poda te, które sami zorganizowaliśmy. W kwietniu z sukcesem wróciliśmy na PGE Narodowy dyskutując z managerami branży o sytuacji gospodarczej w Europie oraz szansach i zagrożeniach, jakie dają programy dotacji w poszczególnych krajach. Jesienią zorganizowaliśmy największe dotychczas Ogólnopolskie Forum Stolarki. W Jachrance zgromadziliśmy ponad 260 osób, z czego ponad 40 proc. to byli producenci. Ta liczba jest dla mnie osobiście najważniejsza, ponieważ wyróżnia nasz event względem innych. Niestety zawiodły mnie zagraniczne targi. Mam na myśli Fenesterbau Frontale, powracające w regularnej odsłonie, w którym polscy producenci i dostawcy nie pokazali się zbyt licznie oraz Batimat, które z polskiej perspektywy było najsłabsze od lat.

Zmiana personalna

Rok 2024 obfitował w informacje o kolejnych zmianach kadrowych i roszadach pomiędzy firmami, a redakcja naszego portalu co chwilę aktualizowała dział Personalia. W tym roku nie sposób nie wymienić firmy Porta, w której ostatni kwartał roku obfitował w zmiany na wysokim szczeblu. Po ponad sześciu latach w październiku firmę opuścił Grzegorz Białczak, który piastował stanowisko dyrektora zarządzającego i wiceprezesa zarządu. Natomiast w listopadzie, jako dyrektor marketingu, dołączyła Katarzyna Świderska, która przez wiele lat sprawowała tę funkcję w Wiśniowskim, a następnie m.in. w Grupie Yawal. W grudniu z kolei pożegnał się z nami po 14 latach Piotr Chodak, marketingowy ninja Porty. Czekam na wieści czy jeszcze czekają nas jakieś duże zmiany w Porcie. Chcę jeszcze wspomnieć o zmianie, która mnie najbardziej zaskoczyła, a było to odejście Kamila Grodeckiego z Abakusa. Pan Kamil rozstał się z podlaskim producentem po 18 latach współpracy z których 14 sprawował funkcję dyrektora generalnego, a następnie prokurenta spółki.


Maksymilian Miros CAB, OFS 2024

Maksymilian Miros, główny analityk Centrum Analiz Branżowych

News roku

Moim liderem jest news o tym, że w 2024 roku po raz pierwszy najwięcej okien i drzwi z PCW wyeksportowaliśmy do Włoch. Podczas gdy na innych wiodących rynkach nasza sprzedaż malała, do Włoch w I półroczu wyeksportowaliśmy stolarkę z PCW za 278 mln EUR, o 12,5% więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Włoscy odbiorcy wyprzedzili klientów niemieckich, których popyt na polskie okna i drzwi z PCW zmalał do 274 mln EUR (-12,6% r/r).

Wydarzenie roku

Uczestniczyłem w kilku ciekawych wydarzeniach branżowych. Uważam, że warto wyróżnić wiosenne Forum 100, w trakcie którego mogliśmy m.in. z nieco dalszej perspektywy spojrzeć na to, co udało się nam jako branży, ale też nam jako Polsce osiągnąć dzięki 20-letniej obecności w UE. Pokazałem tam kilka wskaźników jasno potwierdzających, że w ciągu dwóch dekad obecności w UE udało nam się wiele osiągnąć. Do mnie najbardziej przemówił ten, z którego wynika, że udział Polski w łącznym eksporcie stolarki w ciągu tych 20-lat zwiększył się aż o 23,8 punktów procentowych, z 8,4% w 2004 roku do 32,2% w 2023 roku. Inny niezwykle ważny temat tej imprezy to wpływ polityki klimatycznej na naszą branżę. Eksperci omówili kwestie liczenia śladu węglowego oraz jak wygląda deklaracja środowiskowa EPD w praktyce.

Zmiana personalna

Jedną z głośniejszych zmian było przejście pana Tomasza Radeckiego z Oknoplastu do Aluprofu. Były dyrektor handlowy jednej z dziesięciu największych firm okiennych w Europie wzmacnia dział handlowy lidera wśród dostawców systemów aluminiowych w Polsce i znaczącego dostawcy w Europie. Doświadczenie handlowe na wielu europejskich rynkach z pewnością rozszerzy know-how działu sprzedaży Aluprofu.


Ania Domańska Forum Branżowe, OFS 2024

Anna Domańskaredaktor naczelna portalu forumbranzowe.com

News roku

Pewnie nie tylko dla mnie najbardziej znaczącym newsem w 2024 roku było oficjalne przejęcie firmy Selt przez Grupę Kęty. To wydarzenie wzbudziło spore emocje w branży, pokazując ciągłą konsolidację i rozwój dużych podmiotów na rynku stolarki. Nie można jednak pominąć także innych akwizycji. Przejęcie producenta okien drewnianych przez Grupę Oknoplast potwierdziło trend dywersyfikacji w ofercie liderów rynku, a połączenie spółek Somfy i BFT Polska stało się doskonałą ilustracją strategii łączenia sił w obliczu rosnącej konkurencji.

Warto też wspomnieć o intensywnych działaniach Drutexu – wznowienie współpracy z firmą Aluplast (która swoją drogą też wykonała interesujący ruch i wprowadziła do oferty systemy aluminiowe) oraz podjęciu się roli oficjalnego partnera legendarnego Interu Mediolan, co z pewnością wzmocni rozpoznawalność marki na rynkach zagranicznych.

Wydarzenie roku

Po raz pierwszy brałam udział w targach Fensterbau Frontale, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Szczególnie biorąc pod uwagę rozmach związanych choćby z budową stoisk, które w większości przypadków były dopracowane w najdrobniejszym detalu. Część z nich imponowała powierzchnią i przemyślaną koncepcją, czego do tej pory nie spotkałam na żadnej z krajowych edycji targów. Równie ważne były dla mnie doświadczenia z Forum 100 oraz Ogólnopolskiego Forum Stolarki organizowanych przez Centrum Analiz Branżowych i naszą redakcję. Oba wydarzenia nie tylko dostarczyły cennych analiz rynkowych, ale też stworzyły wyjątkową przestrzeń i atmosferę do nawiązania kontaktów i wymiany wiedzy, a czego brakuje innym wydarzeniom branżowym.

Zmiana personalna

Bieżący rok przyniósł też spore roszady kadrowe. Jedną z ostatnich informacji była ta dotycząca zmiany na stanowisku prezesa zarządu Grupy Kęty. Przypomnijmy, że po niemal 20 latach kierowania spółką Dariusz Mańko postanowił nie ubiegać się o kolejną kadencję, a zastąpi go Roman Przybylski. Nie sposób nie wymienić zmian w pionie handlowym Aluprof, gdzie pojawił się nowy dyrektor – Tomasz Radecki. Jednocześnie na emeryturę zdecydowała się przejść Małgorzata Wojtasik, wieloletnia dyrektor handlowa i członkini zarządu Aluprof. Nie mniej ciekawie wygląda sytuacja w Drutexie, gdzie nowym dyrektorem handlowym został doświadczony menedżer Kamil Gierszewski, wcześniej związany z Eko-Oknami (był jednym z czołowych dystrybutorów).


Aleksander Klos Forum Branżowe, OFS 2023

Aleksander Klos, redaktor prowadzący portal forumbranzowe.com

Wydarzenie roku

W moim podsumowaniu roku najważniejszym wydarzeniem jest ekspansja polskich producentów na rynku włoskim. Kraj, który od zawsze kojarzył mi się tradycją wysokiej jakości stolarki, w bogatej stylistyce i wzornictwie. Tymczasem w Italii mocno przebijają się polskie okna i drzwi, co widać po wynikach eksportu, ale również na bandach reklamowych największych włoskich stadionów. I właśnie współpraca Drutexu z piłkarskim mistrzem Włoch – Interem Mediolan, jest okazją do nawiązania do innej ważnej sprawy, a mianowicie podjęcia tematu polskich firm globalnych. Generalnie mam wrażenie, że 20-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej jest swoistą cezurą. Do tego momentu mówiliśmy raczej o nadrabianiu dystansu względem krajów zachodnich. W tym roku natomiast dużo więcej rozmawiamy o tym jak sprawić, by to Polska stała się liderem w pewnych aspektach. Jednym z głównych inicjatorów tej dyskusji jest Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych, w której istotną rolę odgrywają Fakro i Selena.

Co ciekawe, najwięcej wyświetleń w ubiegłym roku zebrał news dotyczący nagrania ze spotkania prezesa Eko-Okien – Mateusza Kłoska z pracownikami firmy, które niespodziewanie wyciekło do jednego z portali społecznościowych.

Wydarzenie roku

Bardzo ucieszył mnie powrót targów do pełnej formuły stacjonarnej. Nic nie zastąpi możliwości obejrzenia produktów na żywo oraz spotkań, które bywa że przeradzają się w magiel towarzyski. Zarówno Fensterbau Frontale, jak i R+T w Stuttgarcie, które dotyczy ściślej branży osłon, zrobiły na mnie dobre wrażenie. Widać było długą przerwę, choćby po ilości nowych produktów.

Tradycyjnie wysoki poziom utrzymały Ogólnopolskie Forum Stolarki oraz wiosenne Forum 100. Obie z rekordową frekwencją, z czego Forum 100 spokojnie mogłoby nosić nazwę Forum 200. Podczas ostatniego wydarzenia zapełniliśmy jedną z większych sal konferencyjnych Stadionu Narodowego. Z taką dynamiką wzrostu, nie wykluczam że żeby się pomieścić będziemy musieli przenieść się na murawę.

Zmiana personalna

Tego nazwiska w corocznym podsumowaniu nie mogło zabraknąć. Na początku roku dobiegła końca jedna z najciekawszych historii ostatnich lat, czyli mariaż Michała Maciejewskiego z Eko-Oknami, którego owocem był dynamiczny wzrost i pozycja lidera polskiego rynku, jaką zdobył śląski producent. Dziś dyrektor Maciejewski doradza Aluplastowi. Natomiast w Eko-Oknach generalnie ostatni czas upłynął pod hasłem „zmiana”, która mam wrażenie jest tam jedyną rzeczą stałą, dlatego też nie postawiłbym złamanego grosza na to, że to koniec telenoweli pt. „Michał Maciejewski w Eko-Oknach”.


Monika Ochnik Forum Branżowe, OFS 2024

Monika Ochnik, redaktor prowadząca miesięcznik „Forum Branżowe”

News roku

Według mnie bardzo ważnym wydarzeniem minionego roku było 20-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dopiero po takim okresie możemy ocenić, jak duży wpływ na nasze firmy miało dołączenie do wspólnoty europejskiej. W tym okresie realny PKB Polski podwoił się, bezrobocie spadło z 19 do 3 proc., a otwarte granice umożliwiły swobodny przepływ osób, usług i towarów. Jednym z największych beneficjentów naszego wejścia do Unii była branża stolarki, która przeszła przez te 20 lat znaczącą transformację. Już w 2015 r. zostaliśmy największym eksporterem stolarki w Europie, a od 2022 r. jesteśmy liderem eksportu okien i drzwi na świecie. To najlepiej świadczy o tym, jaką drogę przebyliśmy i ile zyskaliśmy przez ostatnie dwie dekady po wejściu do wspólnoty.

Wydarzenie roku

Według mojej oceny najważniejszym wydarzeniem minionego roku była powódź, która nawiedziła nasz kraj we wrześniu. W tych trudnych chwilach byliśmy świadkami zjednoczenia naszej branży, wzajemnej pomocy potrzebującym. Można było odczuć, że wszyscy grają do jednej bramki. Te wszystkie tiry z darami dla powodzian napawały mnie dumą i sprawiały, że w kąciku oka nieraz zakręciła się łezka.

Zmiana personalna

Warte podkreślenia są zmiany pokoleniowe, do jakich doszło w 2024 r. w naszej branży. Mają one miejsce zarówno na najwyższych, jak i niższych szczeblach. Po wielu owocnych latach na emeryturę odeszli m.in. Andrzej Polijaniuk, wieloletni dyrektor ds. marketingu i produktu w Schüco International Polska, a także Sylvester Nierebinski, prezes firmy Gebhardt Stahl, którą rozwijał przez ponad 20 lat. Pod jego rządami zmieniła się z niewielkiego biura w prężnie działające przedsiębiorstwo.

Zmiany na najwyższym szczeblu zaszły również w firmach Okno-Pol, gdzie do kierowania przedsiębiorstwem włączyła się aktywnie córka jednego z założycieli, Anna Marczewska, a także Portos, gdzie zarządzanie firmą przejął już oficjalnie syn założyciela, Piotr Szukalski. Młoda krew zasiliła również firmę Drutex , odkąd dyrektorem handlowym i członkiem zarządu został Kamil Gierszewski, bratanek Leszka Gierszewskiego.