Rynek drzwi wejściowych w Europie Wschodniej straci w tym roku 4,4 proc. swojej wartości z powodu ekonomicznych konsekwencji pandemii – twierdzi austriacka firma badawcza Interconnection Consulting. Według niej poprawy należy oczekiwać w 2023 r.
Interconnection Consulting w swojej analizie rynków Europy Wschodniej wziął pod uwagę następujące kraje: Polskę, Czechy, Słowację, Słowenię, Chorwację oraz Grecję. Firma zauważa, że branża budowlana ma duży wpływ na rynek drzwi zewnętrznych. W związku z opóźnieniem ukończenia budów, związanym z pandemią koronawirusa, spadki ze sprzedaży tych produktów w 2020 r. powinny być niewielkie. Jednak znacznie większy wpływ na branżę ma mieć rok 2021, w którym austriacka firma badawcza przewiduje nawet dwucyfrowe spadki!
W Polsce, największym rynku drzwi zewnętrznych w Europie Wschodniej, spadek w latach 2019-2023 ma wynieść średnio 1,6 proc. rocznie. To znacznie lepszy wynik, niż całego analizowanego rynku, który ma zaliczyć spadki rzędu -2,3 proc. Polska, zdaniem Interconnection Consulting, korzysta z polityki interwencyjnej rządu, która wpompuje w gospodarkę 300 mld zł. Co dziwne, w przypadku rynku polskiego firma nie podała ilościowej prognozy wyprodukowanych drzwi.
Na Słowacji spadek gospodarczy ma nie być zbyt dotkliwy. Według przewidywań Austriaków do końca 2021 r. gospodarka ma powrócić o poziomu sprzed kryzysu. Interconnection Consulting spodziewa się sprzedaży 72,1 tys. drzwi zewnętrznych w 2023 roku przy obrotach 99,1 mln euro. W Czechach odnotowano gwałtowny wzrost aktywności budowlanej w latach 2015-2019. Liczba oddanych do użytku budynków w ciągu najbliższych trzech lat spadnie średnio o 3,1 proc. Oczekuje się, że liczba sprzedanych drzwi zewnętrznych spadnie do 119,3 tys. w 2023 roku.
Z kolei Słowenia będzie według tej firmy badawczej bardziej dotknięta kryzysem. Nie przewiduje się znacznego wzrostu do 2023 r. Oczekiwana sprzedaż w 2023 roku to 31,7 tys. sztuk. Kryzys dotknął również Chorwację bardziej niż całościowo rynek Europy Wschodniej. Silnego wzrostu zarówno w zakresie remontów, jak i nowej produkcji można spodziewać się tam dopiero w 2023 r., a wielkość sprzedaży spodziewana jest na poziomie 52 tys. sztuk.
Po rozkwicie sektora budowlanego w Grecji w ostatnich latach i wykazaniu tempa wzrostu na poziomie około 40 procent w 2019 roku, Interconnection spodziewa się w tym roku spadku liczby ukończonych budów o 4,1 procent. Efekt koronawirusa będzie jeszcze bardziej zauważalny w 2021 r. Łącznie Interconnection spodziewa się sprzedaży 96 tys. drzwi zewnętrznych w 2023 r.
Jak wynika z najnowszego raportu Centrum Analiz Branżowych „Rynek drzwi w Polsce. Edycja 2020”, drzwi zewnętrzne produkuje ponad 90 proc. wszystkich producentów drzwi w naszym kraju, ale stanowią one 30 proc. produkcji. Polska firma badawcza przewiduje, że w 2020 roku produkcja drzwi (wszystkich, niezależnie od kategorii) zmaleje o 5-7 proc. Jest też i dobra wiadomość – według prognoz CAB, w przyszłym roku spodziewany jest z kolei wzrost o 5-6 proc. Więcej o najnowszym raporcie drzwiowym Centrum Analiz Branżowych piszemy w artykule:
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".