Polskie drzwi dotarły do 113 krajów w 2019r.

Red.: PG |Data publikacji: 2020-07-31

W pierwszym półroczu 2020 r. eksport drzwi z Polski był na minusie, choć skala tych spadków jest zaskakująco niska. W kwietniu, czyli miesiącu najgłębszego zamrożenia europejskich gospodarek, wyniósł on zaledwie 19 proc.

W 2019 r. po raz pierwszy od 9 lat sprzedaż polskich drzwi na zagranicznych rynkach zmalała. Wyeksportowaliśmy 3,69 mln sztuk drzwi, co było wynikiem o 1,5 proc. gorszym niż rok wcześniej. Pierwsze półrocze 2020, co w dobie pandemii nie powinno stanowić zaskoczenia, również zakończyło się spadkami. Jak jednak oceniają eksperci z Centrum Analiz Branżowych, skala tego spadku jest zaskakująco niska. Z raportu CAB Rynek drzwi w Polsce, edycja 2020 wynika, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku za granicę trafiło raptem o kilka procent mniej drzwi niż w 2019 r.

W kwietniu, czyli miesiącu najgłębszego zamrożenia europejskich gospodarek spadek eksportu drzwi z Polski wyniósł zaledwie 19 proc. W pierwszej dziesiątce rynków eksportowych znalazły się nawet takie kraje, w których w kwietniu 2020 r. sprzedaż była większa niż w kwietniu 2019 roku. Na rynek rumuński trafiło o 48 proc. drzwi więcej niż w kwietniu 2019 r., z kolei w Szwecji sprzedaż wzrosła o 11 proc. Na drugim biegunie znajduje się Wielka Brytania, gdzie sprzedaż zmalała o połowę, Włochy (-45 proc.), a także Niemcy i Francja (spadek o ok. 35 proc.).

W maju eksport był o kilkanaście procent mniejszy niż przed rokiem, ale w czerwcu nastąpiła znaczna poprawa. Dzięki temu pierwsze półrocze tego roku zamknęło się spadkiem poniżej 5 proc. Założenia na drugie półrocze są umiarkowanie optymistyczne i może okazać się, że w 2020 roku eksport drzwi z Polski przekroczy poziom z 2019 roku. Analitycy CAB przygotowali dwuwariantową prognozę sprzedaży przez polskich producentów drzwi – w wariancie bez lockdownu jesienią oraz w wersji z powtórzeniem scenariusza z II kwartału. Szczegóły znaleźć można w raporcie Rynek drzwi w Polsce, edycja 2020, który jest już dostępny na rynku.

Jak wynika z jego lektury,  w 2019 r. drzwi z Polski sprzedano do 113 krajów na całym świecie, ale 93 proc. eksportu trafiło do 20 wiodących krajów. Największym odbiorcą drzwi z Polski są Czechy, gdzie trafia ponad 640 tys. sztuk tych produktów o wartości 43 mln euro. Drugim pod względem wielkości sprzedaży rynkiem zbytu dla polskich eksporterów drzwi jest Słowacja, gdzie w 2019 roku sprzedano ponad 560 tys. sztuk drzwi za 40 mln euro. Niemal tyle samo drzwi, co na Słowację trafiło także do Niemiec, ale pod względem wartości eksportu Niemcy są zdecydowanie największym rynkiem zbytu dla polskich eksporterów drzwi (125 mln euro).

Więcej ciekawych tematów na temat drzwi znajdą Państwo w naszym przeglądzie ABC Drzwi

Zobacz również

IFN inwestuje w e-commerce

IFN inwestuje w e-commerce

Austriacki koncern IFN (właściciel m.in. marki Internorm) przejał pakiet większościowy duńskiej firmy Skanva Group, która zajmuje się sprzedażą online stolarki w Danii, Norwegii i Islandii. To kolejny dowód ma to, że branża stolarki inwestuje coraz więcej w e-commerce.

Na rynku farb od maja widać ożywienie

Na rynku farb od maja widać ożywienie

Europejski rynek farb i lakierów notuje od maja tego roku ożywienie. Jednak wciąż trudna jest sytuacja w segmencie farb przemysłowych.

Koszaliński PUF zamknięty przez koronawirusa!

Koszaliński PUF zamknięty przez koronawirusa!

W zakładzie Grupy Q4Windows, produkującym okna i drzwi pvc, wykryto koronawirusa już u kilkunastu pracowników. Sanepid zdecydował o kwarantannie, poddaniu badaniom wszystkich pracowników i podjął decyzję o zamknięciu zakładu.

1