Podwyżki cen energii, a szczególnie gazu uderzają w dużym stopniu w producentów szkła. Firmy starają się znaleźć rozwiązania, by obniżyć koszty produkcji.
Brytyjski Pilkington, należący do koncernu NSG poinformował właśnie, że w swoim piecu do produkcji szkła w St. Helens wykorzystał stuprocentowe biopaliwo. Firma przez kilka dni opalała piec nowym paliwem, by przetestować alternatywne źródło energii w stosunku do gazu. Przez cztery dni udało się wytworzyć 165 tys. mkw. szkła float. Ponadto, dzięki nowej energii, emisja dwutlenku węgla była o 80 proc. niższa w stosunku do konwencjonalnego źródła energii.
Próba w brytyjskiej fabryce była wykonana w ramach programu prowadzonego przez organizacje branżowe. Projekt wart ponad 7 mln funtów ma wykazać, że gaz może być zastąpiony innym, niskoemisyjnym paliwem bez wpływu na jakość produktu. W St. Helens odbyły się już wcześniej udane próby wyprodukowania szkła z użyciem wodoru zamiast gazu ziemnego (szczegóły). To wszystko pokazuje, że alternatywne źródła energii są w tej branży już na bardzo zaawansowanym etapie. Przypomnijmy też, że w Polsce NSG zdecydowało się na zakup energii odnawialnej, wytwarzanej z energii wiatrowej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Natomiast koncern AGC w lutym poinformował, że planuje zamknąć dwa swoje zakłady w Europie – w Niemczech (w Wegberg) i Belgii (w Fleurus). Są to zakłady, które wytwarzają szyby, przeznaczoneprzede wszystkim na rynek motoryzacyjny. Koncern informuje, że decyzja o zamknięciu zakładów wynika ze spadku rentowności produkcji szyb samochodowych. Sytuację na rynku pogorszyły w tym roku także rosnące ceny energii i surowców. AGC zakłada, że ta reorganizacja wpłynie na zmniejszenie strat finansowych w latach 2022-2023. Stopniowe zamykanie zakładów w Niemczech i Belgii potrwa do 2023 r.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".