Wodorowa rewolucja w produkcji szkła

Red.: PG |Data publikacji: 2021-09-21

Należąca do NSG Group firma Pilkington po raz pierwszy z sukcesem wyprodukowała szkło wykorzystujące jako paliwo wodór zamiast gazu ziemnego. Produkcja szkła przy znacznie mniejszej emisji jest zatem realna a eksperyment jest ważnym krokiem firmy do dekarbonizacji.

Celem eksperymentu było udowodnienie, że piec, w którym nagrzewa się topniki do ok. 1600 stopni Celsjusza, może być bezpiecznie eksploatowany w produkcji bez pogorszenia jakości produktu. Do trwającego 3 tygodnie projektu wykorzystano 60 cystern z wodorem. W dłuższej perspektywie planuje się jednak budowę sieci rurociągów wodorowych.

Inicjatywa jest częścią projektu HyNet Industrial Fuel Switching mającego na celu dekarbonizację procesów przemysłowych w północno-zachodniej Wielkiej Brytanii. Celem jest zaoszczędzenie 10 mln ton dwutlenku węgla  rocznie do 2030 r. – ilość ta odpowiada emisji ok. 4 milionów samochodów. W lutym 2020 r. projekt HyNet otrzymał 5,3 mln funtów dofinansowania z brytyjskiego Departamentu ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) w ramach programu innowacji energetycznych.

Matt Buckley, dyrektor zarządzający Pilkington UK:

Pilkington UK i zakład w St. Helens po raz kolejny znajdują się w czołówce innowacji w przemyśle dzięki tej pierwszej na świecie próbie wykorzystania wodoru na linii szkła float. Projekt HyNet byłby ogromnym wsparciem naszych działań w zakresie dekarbonizacji. Trwająca kilka tygodni próba produkcyjna na pełną skalę z powodzeniem wykazała, że ​​możliwe jest wykorzystanie wodoru do bezpiecznego i skutecznego produkowania szkła float. Z niecierpliwością czekamy, aż koncepcja HyNet stanie się rzeczywistością.

Dekarbonizacja łańcucha dostaw w budownictwie jest integralną częścią osiągnięcia przez Wielką Brytanie zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 r., a możliwość wytwarzania w ten sposób szkła typu float jest ważnym krokiem do jego osiągnięcia.

Zobacz również

Nowatorska fasada grzewczo-chłodząca

Nowatorska fasada grzewczo-chłodząca

Nowatorski materiał, który stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Duke, może zmieniać swoją funkcję w zależności czy chcemy pochłaniać energię słoneczną czy ją odbijać. To może zrewolucjonizować rynek fasad.

Innowacyjne szkło dla biurowców

Innowacyjne szkło dla biurowców

Pilkington stworzył SmartWindow – najnowocześniejszą technologię szklenia, która opiera się na czujnikach, mierzących dane, takie jak światło, jakość powietrza i temperatura.

Okna dynamiczne od Tynt Technologies

Okna dynamiczne od Tynt Technologies

Tynt Technologies zamierza zrewolucjonizować rynek okien w Stanach Zjednoczonych za pomocą technologii odwracalnego elektroosadzania metali, która da właścicielom domów możliwość zaciemnienia okien w ciągu kilku sekund, zwiększając komfort i efektywność energetyczną przy zachowaniu czystego i nowoczesnego wyglądu.

1