Wodorowa rewolucja w produkcji szkła

Red.: |Data publikacji:

Należąca do NSG Group firma Pilkington po raz pierwszy z sukcesem wyprodukowała szkło wykorzystujące jako paliwo wodór zamiast gazu ziemnego. Produkcja szkła przy znacznie mniejszej emisji jest zatem realna a eksperyment jest ważnym krokiem firmy do dekarbonizacji.

Celem eksperymentu było udowodnienie, że piec, w którym nagrzewa się topniki do ok. 1600 stopni Celsjusza, może być bezpiecznie eksploatowany w produkcji bez pogorszenia jakości produktu. Do trwającego 3 tygodnie projektu wykorzystano 60 cystern z wodorem. W dłuższej perspektywie planuje się jednak budowę sieci rurociągów wodorowych.

Inicjatywa jest częścią projektu HyNet Industrial Fuel Switching mającego na celu dekarbonizację procesów przemysłowych w północno-zachodniej Wielkiej Brytanii. Celem jest zaoszczędzenie 10 mln ton dwutlenku węgla  rocznie do 2030 r. – ilość ta odpowiada emisji ok. 4 milionów samochodów. W lutym 2020 r. projekt HyNet otrzymał 5,3 mln funtów dofinansowania z brytyjskiego Departamentu ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) w ramach programu innowacji energetycznych.

Matt Buckley, dyrektor zarządzający Pilkington UK:

Pilkington UK i zakład w St. Helens po raz kolejny znajdują się w czołówce innowacji w przemyśle dzięki tej pierwszej na świecie próbie wykorzystania wodoru na linii szkła float. Projekt HyNet byłby ogromnym wsparciem naszych działań w zakresie dekarbonizacji. Trwająca kilka tygodni próba produkcyjna na pełną skalę z powodzeniem wykazała, że ​​możliwe jest wykorzystanie wodoru do bezpiecznego i skutecznego produkowania szkła float. Z niecierpliwością czekamy, aż koncepcja HyNet stanie się rzeczywistością.

Dekarbonizacja łańcucha dostaw w budownictwie jest integralną częścią osiągnięcia przez Wielką Brytanie zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 r., a możliwość wytwarzania w ten sposób szkła typu float jest ważnym krokiem do jego osiągnięcia.

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1