Temat ten staje się coraz bardziej aktualny, szczepią się już bowiem praktycznie wszystkie grupy wiekowe, a chętnych osób przybywa z dnia na dzień. Fakt ten powoduje również niemałe problemy po stronie firm. O ile bowiem w przypadku pracy biurowej jednodniowa czy nawet kilkugodzinna nieobecność pracownika nie jest większym problemem, o tyle w przypadku produkcji, jeżeli część załogi będzie miała wyznaczony termin szczepienia w tym samym dniu, pojawia się spory problem w związku z absencją pracowników i koniecznością zapewnienia ciągłości produkcji.
A zatem, czy pracodawca musi się zgodzić na wyjście pracownika, w związku z ustalonym terminem szczepienia? Odpowiedź jest krótka, i jednoznaczna: nie musi. Nie ma żadnych przepisów prawnych, które nakazywałaby pracodawcom udzielenie zgody na wyjście pracownika w związku ze szczepieniem przeciw COVID-19 lub, co więcej, udzielenie mu z tego tytułu dnia wolnego od pracy czy chociażby dnia urlopu.
Pracownik może jednak o to wnioskować, ale nie jest oczywiste, że uzyska on zgodę przełożonego. Z kolei brak takiej zgody oznacza, że pracownik nie powinien opuścić miejsca pracy. Szczepienia przeciw COVID-19 nie są bowiem obowiązkowe, stąd taki a nie inny stan prawny. Dobrowolność sprawia, iż nie ma konieczności zwolnienia pracownika od pracy na czas szczepienia.
W związku z powyższym, co może zrobić pracownik, którego termin szczepienia przypada właśnie w dniu i w godzinach pracy? No cóż, w prawie pracy istnieją pewne narzędzia, które może on w tym celu wykorzystać, jak chociażby urlop wypoczynkowy czy urlop na żądanie. Wymiar tego drugiego nie może przekroczyć 4 dni w roku kalendarzowym, więc jeżeli pracownik owego limitu jeszcze nie przekroczył, wówczas, najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu powinien on powiadomić przełożonego o zamierzonej nieobecności.
Kolejną możliwością jest uzyskanie zgody na wyjście w celu załatwienia spraw osobistych. Tu również należy pamiętać, iż pracodawca nie musi takiej zgody wyrazić. Jeżeli jednak przełożony przychyli się do prośby pracownika, wówczas czas szczepienia powinien zostać odpracowany w ustalonym terminie, najlepiej w tym samym okresie rozliczeniowym (zazwyczaj jest to okres miesiąca).
Ani urlop na żądanie, ani zwykły urlop wypoczynkowy czy też zwolnienie w celu załatwienia prywatnych spraw nie wiążą się z obniżeniem wynagrodzenia za dany miesiąc. Są to bowiem zarówno usprawiedliwione, jak i płatne nieobecności w pracy (z wyjątkiem zwolnienia celem załatwienia prywatnych spraw, no ale ono jest odpracowywane i w związku z tym również nie pomniejsza wynagrodzenia pracownika).