Okienna strategia ryby rozdymki

Red.: |Data publikacji:

Do ryby rozdymki porównał wyniki Eko-Okien autor artykułu we wczorajszym Pulsie Biznesu*. Owa egzotyczna ryba charakteryzuje się tym, że w sytuacji zagrożenia zwiększa swoje wymiary dwukrotnie, by odstraszyć potencjalnego przeciwnika.

Budowa fabryki w Wodzisławiu Śląskim

Uzasadnieniem dla takiego skojarzenia mają być najnowsze plany inwestycyjne Eko-Okien, opiewające w latach 2022-24 na kwotę 4 mld zł. Inwestycje te w 80 proc. finansowane mają być z kredytów. Przed miesiącem, jak pisze dziennik, Eko-Okna zawarły z konsorcjum 5 banków umowę kredytową o wartości 1,6 mld zł. Pod koniec tego roku planowana jest druga transza kredytu, tym razem na 1,2 mld zł. Za te pieniądze sfinansowana ma być m.in. budowa dwóch nowych fabryk: w Kędzierzynie-Koźlu i w Wodzisławiu Śląskim. Mają one dać firmie potencjał produkcyjny na spodziewany w kolejnych latach boom na wyroby stolarki budowlanej. W oczywisty sposób ma to również zwiększyć przychody spółki, które w minionym sezonie przekroczyły 4,6 mld zł, co pozwoliło wypracować 416 mln zł zysku netto.

O wynikach i planach inwestycyjnych Eko-Okien już pisaliśmy TUTAJ i rozmawialiśmy w wyjazdowym Branżowisku. Natomiast we wczorajszej publikacji dziennika zaciekawiły nas wypowiedzi menedżerów innych dużych firm okiennych, którzy oceniają obecny sezon. Mikołaj Placek, właściciel i szef Oknoplastu mówi tu o pogorszeniu sytuacji na większości europejskich rynków:

W pierwszym półroczu nastąpił ilościowy spadek produkcji i sprzedaży okien na wszystkich dużych rynkach. We Francji, Hiszpanii i we Włoszech spadki sięgają kilkudziesięciu procent, w Polsce 25 proc.

Opinię tą wydaje się podzielać Leszek Gierszewski, właściciel i szef Drutexu, mówiąc, że „bieżący rok jest i będzie na pewno trudniejszy niż poprzedni. Eksperci szacują, że sprzedaż w tym roku na rynku krajowym może się skurczyć nawet o 40 proc., a kryzys może potrwać dwa, a nawet trzy lata”. Ale zaraz za chwilę dodaje:

Nie poddajemy się trendowi i w pierwszej połowie roku odnotowaliśmy kolejny wzrost sprzedaży rok do roku. Nasze przychody w pierwszym półroczu były tylko minimalnie niższe niż rok wcześniej, bo działamy na wielu rynkach i mamy mocno zdywersyfikowaną sieć sprzedaży. Wiele wskazuje na to, że sprzedaż w całym roku będzie na podobnym poziomie jak w 2022 r., ale liczenie na to, że wszystkim uda się zrealizować ambitny wzrost sprzedaży, jest dziś kompletną iluzją.

Pomimo realnej oceny bieżącej sytuacji rynkowej właściciele największych firm okiennych inwestują w rozbudowę swoich biznesów. Nie tylko Eko-Okna, bo i Oknoplast wybudował nowy zakład w Hiszpanii, a Drutex cały czas inwestuje w Bytowie. Może nie wszyscy tak optymistycznie patrzą na przyszłe możliwości, jak Mateusz Kłosek z Eko-Okien, ale gdyby nie wierzyli we wzrost rynku, to by nie inwestowali. Z naszych codziennych relacji wynika, że w rozbudowę mocy produkcyjnych inwestuje także wiele innych, mniejszych i większych firm branży stolarki. Może więc strategia ryby rozdymki nie jest wybrana przez jedną spółkę, a dotyczy całej branży stolarki budowlanej w naszym kraju?

* Bartłomiej Mayer, „Eko-Okna biją wszelkie rekordy” – Puls Biznesu, 13 lipiec 2023.

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1