NSG inwestuje w Polsce i informuje o wynikach

Red.: |Data publikacji:

Pilkington IGP zdecydował o inwestycji w zakład przetwórstwa szkła w Polsce. NSG, właściciel marki Pilkington, opublikował także dane finansowe za półrocze swojego roku finansowego.

Pilkington poinformował, że w związku z rosnącym popytem na szkło na polskim rynku, zarząd NSG Group zdecydował o inwestycji w Sandomierzu. Firma planuje przeprowadzić modernizację hali produkcyjnej o powierzchni 5,25 tys. mkw. Zostaną na niej zainstalowane dwie nowe linie do produkcji szyb zespolonych, stoły do krojenia szkła, podnośniki nożycowe, manipulatory, giętarki czy suwnice. Firma planuje także wydzielenie powierzchni biurowej o powierzchni 1000 mkw. Budynek zostanie poddany termomodernizacji, a także zainstalowane zostanie energooszczędne oświetlenie. Uruchomienie zmodernizowanego zakładu zaplanowano na maj 2023 r.

PilkingtonIGP_stojaki

NSG Group, właściciel marki Pilkington, podliczył także wyniki z półrocza roku finansowego 2023. Dane finansowe dotyczą okresu od kwietnia do końca września 2022 r. W tym czasie przychody koncernu wyniosły 375,7 mld jenów (ok. 12,21 mld zł) w porównaniu do 290,7 mld jenów (ok. 9,44 mld zł). Zysk operacyjny wyniósł 14,4 mld jenów (ok. 470 mln zł) w stosunku do 12,7 mld rok wcześniej (ok. 410 mln zł). EBITDA wyniosła 34 mld jenów (ok. 1,1 mld zł), rok wcześniej była to kwota 31,1 mld jenów (ok. 1,08 mld zł). Spółka przyznaje, że na zysk miały wpływ, szczególnie w okresie pod lipca do września, gwałtownie rosnące koszty produkcji, które udało się spłaszczyć wprowadzając wzrost cen produktów i zwiększając wolumen sprzedaży.

W segmencie szkła architektonicznego przychody wyniosły w sześciu omawianych miesiącach 182,1 mld jenów (ok. 5,92 mld zł), przy czym największym odbiorcą szkła jest Europa z wynikiem 78,8 mld jenów (ok. 2,56 mld zł). Dla porównania w poprzednim roku finansowym NSG osiągnęło w segmencie szkła przychody 132 mld jenów (ok. 4,29 mld zł), a w samej Europie 54,9 mld jenów (ok. 1,78 mld zł). Spółka zaznacza, że jeśli chodzi o rynek europejski, to widać oznaki spadku popytu. Spada także rentowność działalności ze względu na rosnące koszty, przede wszystkim wysokie ceny gazu.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1