Miliardowe przychody branży okiennej

Red.: |Data publikacji:

Prasa w ostatnich miesiącach publikuje licznie rankingi gospodarcze. Jednym z najnowszych jest lista 1000 największych firm w Polsce, opracowana przez Gazetę Finansową. Znajdują się na niej m.in. firmy z branży okienno-drzwiowej.

Gazeta Finansowa opublikowała ranking 1000 największych firm w Polsce, w którym przedsiębiorstwa uszeregowane są pod względem wartości przychodów. Uwzględnione zostały wyniki roczne z 2018 r. Na pierwszych pozycjach znajdują się zakłady, które związane są z przemysłem paliwowo-energetycznym, choć wyłamuje się tu Jeronimo Martins – właściciel sieci sklepów Biedronka, gdyż zajmuje drugą pozycję. Na pierwszej jest PKN Orlen z przychodami 109,7 mld zł, potem Jeronimo Martins z 51 mld zł i na trzeciej pozycji PGNIG – 41 mld zł.

Lista jest długa, znajduje się tam wiele firm, także związanych z branżą stolarki otworowej. Najwyżej, na 80. pozycji, mamy Grupę Saint-Gobain z przychodami o wartości 5 mld zł. Na 129. miejscu zaś znajduje się Grupa Kęty ze sprzedażą nieco powyżej 3 mld zł. Następne „branżowe” przedsiębiorstwo na liście to Pilkington NSG Group z wynikiem 1,99 mld zł. Producent szyb zajmuje pozycję 181. Zaraz poniżej, na miejscu 183. jest Grupę Velux, która miała w Polsce sprzedaż na poziomie 1,97 mld zł.

Budynek Villa Metro w Warszawie to jedna z najnowszych realizacji Saint-Gobain. Budynek otrzymał certyfikat LEED.

W grupie firm o miliardowych przychodach znajduje się także Press Glass – miejsce 211. z wynikiem 1,66 mld zł, Grupa Fakro – wynik 1,39 mld zł i pozycja 246. na liście, Eko-Okna ze sprzedażą w wysokości 1,26 mld zł, producent jest na miejscu 259. Z kolei na pozycji 262. znajduje się Selena FM o przychodach w wysokości 1,227 mld zł, nieco niżej ujęty jest Aluprof – pozycja 264 i przychody 1,223 mld zł.

Niżej na liście znajdują się przedsiębiorstwa, których wartość przychodów za rok 2018 jest poniżej miliarda, choć nadal są to kwoty wysokie. Na liście kolejną firmą jest Drutex. Zajmuje 339. miejsce z wynikiem 926,6 mln zł. Na miejscu 405. mamy kolejnego producenta, tym razem Grupę Oknoplast z przychodami 720 mln zł, a na 465. pozycji jest Wiśniowski z wynikiem 604,7 mln zł. Z kolei na 469. miejscu mamy Rehau z wynikiem 592,5 mln zł.

Na liście znalazły się także dwie spółki giełdowe, które są producentami. To Pozbud, który umieszczony jest w rankingu na miejscu 612. z przychodami 130,4 mln zł i Małkowski-Martech, który zajmuje 720. pozycje, a wynik ze sprzedaży jaki wykazała firma, to 32,1 mln zł.

Producent bram zamyka listę branżową, choć czytając uważnie ranking można się w nim dopatrzyć kilku dostawców czy to folii, czy komponentów do produkcji profili. Jednak są to najczęściej przedsiębiorstwa, dla których branża stolarki otworowej nie jest podstawową działalnością. Ważne jest jednak to, że na liście znajduje się stosunkowo wiele rodzimych firm produkcyjnych, co oznacza, że to już naprawdę duże i silne podmioty.

Zobacz również

Ruszyła 28. edycja konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Ruszyła 28. edycja konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

28. edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” już się rozpoczęła. Nowe i modernizowane inwestycje można zgłaszać do 29 lutego 2024 r.

Yawal otwiera showroom w Warszawie

Yawal otwiera showroom w Warszawie

7 grudnia firma Yawal dokonała uroczystego otwarcia nowoczesnego showroomu zlokalizowanego w Warszawie na terenie Centrum Praskiego „Koneser”. Wśród zaproszonych gości znalazła się też redakcja „Forum Branżowego”.

NorDan zwiększy wydajność produkcji

NorDan zwiększy wydajność produkcji

NorDan w dwóch zakładach w Polsce zainstalował nowy system informatyczny, który ma wpłynąć na zwiększenie efektywności produkcji.

1