Napędy do osłon

Red.: |Data publikacji:

Niemal wszystkie osłony okienne można wyposażyć w napęd elektryczny. Jest to szczególnie przydatne przy osłonach dużych lub zamontowanych w trudno dostępnych miejscach.

Rolety zewnętrzne

Na rynku jest wiele siłowników o różnym pochodzeniu i parametrach dostosowanych do rodzaju osłony, jej wielkości oraz sposobu sterowania. Coraz więcej użytkowników zamawia napędy do rolet zewnętrznych. Są to specjalne silniki rurowe ukryte wewnątrz wału nawojowego rolety. Doboru wielkości i mocy silnika dokonuje producent rolety. Uwzględnia przede wszystkim wielkość (ciężar) rolety oraz przekrój rury nawojowej (najczęściej stosuje się 40-, 50- lub 60 – milimetrowe). Istotne dla właściwego doboru  mogą być również inne parametry, np. długość silnika, jego moc, prędkość obrotowa. Silniki rurowe wykorzystywane są także do automatyzacji markiz oraz zewnętrznych rolet tekstylnych.

Żaluzje fasadowe

Innego rodzaju napędów wymagają żaluzje fasadowe. Umieszczony w rynnie górnej silnik ma przekrój kwadratowy. Za pomocą specjalnych adapterów obraca lamelami, podciąga je i opuszcza. Zastosowanie napędu jest niezbędne w konstrukcjach wielkogabarytowych, ze względu na ich ciężar. Sterowanie żaluzjami można łączyć ze sobą w zespoły, przy czym jest dopuszczalne sterowanie dwoma lub większą liczbą żaluzji z użyciem jednego silnika.

Okiennice

W napędy elektryczne wyposaża się również okiennice. Do rozwieranych okiennic stosuje się dwa rozwiązania. Pierwsze to siłowniki wmurowane w ścianę i zastępujące zawiasy. Druga opcja korzysta z zestawów z łamanych ramionami. Montowane są we wnęce okiennej – do nadproża lub do bocznych, pionowych krawędzi. Okiennice przesuwne obsługują napędy umieszczone w aluminiowej szynie górnej. Ruch skrzydła następuje za pośrednictwem paska zębatego.

Jak to działa?

Napędy osłon sterowane przewodowo uruchamia się wyłącznikami połączonymi z nimi kablem. Można wykorzystać do tego przełączniki klawiszowe, dotykowe lub kluczykowe. Silniki radiowe mają wbudowany odbiornik, a ich praca jest sterowana bezprzewodowo nadajnikiem, np. pilotem przenośnym bądź naściennym. 

Napędy do osłon zewnętrznych posiadają krańcówki mechaniczne lub elektroniczne. Pierwsze  wymagają obserwacji ruchu osłony, ponieważ mechaniczne krańcówki nie potrafią samoczynnie zatrzymać silnika po napotkaniu przeszkody. Osłona zamyka się i otwiera do właściwego miejsca dzięki licznikowi obrotów silnika. Przy tej opcji sterowania trzeba zwracać uwagę na to, aby zamykane grupowo osłony nie miały na swojej drodze żadnych przeszkód, gdyż grozi to ich uszkodzeniem.

Silniki z elektronicznymi krańcówkami są wyposażone w enkoder, kontrolujący ruch osłony. Pamięta on, jakie obciążenia występują w poszczególnych fazach ruchu i jeżeli zmienią się, to silnik zostanie zatrzymany. Silniki te są wyposażone w wiele użytecznych funkcji, jak wykrywanie przeszkód, ochrona przed przymarznięciem czy zabezpieczenie przed podniesieniem. Ten rodzaj napędu  najlepiej sprawdza się w grupowych sterowaniach osłonami oraz pozwala na pełną automatyzację, z wykorzystaniem stacji pogodowej, możliwością tworzenia scenariuszy czy zintegrowania z systemem alarmowym.

Napędy do osłon zewnętrznych zasilane są prądem zmiennym 230V pobieranym z domowej sieci elektrycznej. Możliwe jest również zastosowanie napędu solarnego z panelem fotowoltaicznym montowanym na zabudowie górnej lub na elewacji.

Osłony wewnętrzne

Napędy w osłonach wewnętrznych instaluje się zdecydowanie rzadziej. Do automatyzacji rolet materiałowych stosowane są napędy rurowe, zasilane prądem stałym. Takich samych napędów rurowych można użyć do żaluzji poziomych, rolet rzymskich i plis. Trzeba je tylko wyposażyć w elementy adaptacyjne, takie jak zwijacze sznurka, uchwyty, obsadki i pierścienie nawojowe. Specjalne napędy służą do obsługi żaluzji pionowych (verticali) oraz zasłon tradycyjnych i zasłon panelowych (tzw. karnisz elektryczny).

Napędy do osłon wewnętrznych zasilane są prądem stałym 12V lub 24V, uzyskanym z baterii lub z sieci przy użyciu zasilacza. Mogą też mieć zasilanie solarne, wówczas napęd połączony jest z panelem fotowoltaicznym zamontowanym na szybie. Tak jak w przypadku silników do osłon zewnętrznych, posiadają wyłączniki krańcowe mechaniczne, elektroniczne oraz sterowanie przewodowe bądź radiowe.

Automatyczne osłony okien można połączyć w grupy i obsługiwać każdą kondygnację czy elewację osobno lub cały dom razem. Wyposażenie w czujniki i programatory oraz włączenie w system automatyki domowej, pozwala na sterowanie  i kontrolę osłon za pomocą smartfona lub komputera, niezależnie od miejsca, w którym znajduje się użytkownik.