Eko-Okna sprzedały fabryki w Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu Śląskim w ramach leasingu zwrotnego. Transakcja, której wartość sięga miliarda złotych, ma pomóc firmie w spłacie zadłużenia zaciągniętego w 2023 roku.
Z informacji uzyskanych przez naszą redakcję wynika, że należące do firmy Eko-Okna nowe fabryki w Kędzierzynie-Koźlu oraz Wodzisławiu Śląskim zostały sprzedane amerykańskiemu funduszowi kapitałowemu w ramach transakcji leasingu zwrotnego. Umowa zawarta 24.04.2025 r. opiewa na kwotę ok. 1 miliarda złotych. To strategiczne posunięcie pozwoli firmie znacząco ograniczyć poziom zadłużenia, jednocześnie zachowując pełną ciągłość operacyjną.
Przedmiotem umowy są wyłącznie nieruchomości – linie produkcyjne, maszyny oraz całe wyposażenie pozostają własnością Eko-Okien i nadal funkcjonują w dotychczasowych lokalizacjach.
Na mocy zawartej umowy Eko-Okna będą nadal korzystać z fabryk na zasadach długoterminowego najmu. Dzięki temu spółka utrzymuje pełną zdolność produkcyjną bez konieczności zwiększania swojego zadłużenia bilansowego. Co istotne, pozyskany w ten sposób kapitał zostanie przeznaczony na znaczną redukcję zobowiązań wobec konsorcjum bankowego, z którym firma zawarła umowę kredytową w 2023 roku.
Jak przekazał naszej redakcji założyciel firmy Eko-Okna, Mateusz Kłosek kapitał pozyskany w ramach transakcji zostanie przeznaczony na spłatę większości zadłużenia z udzielonego kredytu przez konsorcjum bankowe w roku 2023. Dzięki przeprowadzonej transakcji Eko-Okna zredukują swoje zadłużenie aż o około 60 proc. Po spłacie części kredytu pozostanie do uregulowania ok. 700 mln zł, co oznacza, że firma z powodzeniem obniżyła swoje zobowiązania z poziomu 1,7 miliarda złotych.
Transakcja leasingu zwrotnego przynosi firmie wiele wymiernych korzyści – przede wszystkim znacząco obniża koszty związane z obsługą zadłużenia oraz poprawia płynność finansową. W efekcie Eko-Okna zyskują większą elastyczność operacyjną i stabilność, co w dłuższej perspektywie otwiera nowe możliwości inwestycyjne i rozwojowe.
Co więcej, nie wyklucza się, że w przyszłości obie fabryki ponownie znajdą się w posiadaniu producenta stolarki otworowej, co czyni z tej decyzji nie tylko ruch o charakterze finansowym, ale również długofalową inwestycję strategiczną.
Eko-Okna miały umowę kredytową z konsorcjum pięciu banków
W połowie 2023 roku kornicki producent stolarki podpisał umowę kredytową z konsorcjum pięciu banków (Obecnie jest to prawdopodobnie konsorcujm siedmiu banków). O podpisaniu umowy kredytowej pisaliśmy m.in. w artykule „Intensywna jesień w Eko-Oknach”. O samej transakcji informowały również same banki udzielające kredytu, jak PKO Bank Polski:
Finansowanie zostanie przeznaczone na rozbudowę zakładu produkcyjnego w Kornicach koło Raciborza oraz budowę dwóch nowych zakładów produkcyjnych. Pozwoli to firmie na zwiększenie produkcji okien z polichlorku winylu (PVC) oraz rozwinięcie produkcji stolarki drewnianej. Nowe zakłady powstają w Wodzisławiu Śląskim i Kędzierzynie-Koźlu.

Kontekst: ambitne inwestycje i wyzwania operacyjne
Budowa nowych zakładów produkcyjnych w Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu Śląskim była częścią szeroko zakrojonego planu inwestycyjnego Eko-Okien na lata 2022–2024, którego wartość szacowano na około 4 miliardy złotych. Inwestycje te miały na celu znaczące zwiększenie mocy produkcyjnych firmy oraz ekspansję na nowe rynki.
W Kędzierzynie-Koźlu, na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, firma rozpoczęła budowę nowej fabryki w 2022 roku. Zakład ten, o powierzchni ponad 100 tys. m², miał specjalizować się w produkcji stolarki drewnianej. Produkcja w tym zakładzie ruszyła we wrześniu.
Równolegle, w Wodzisławiu Śląskim, Eko-Okna rozpoczęły budowę kolejnej fabryki, czyli również w 2022 roku. Nowa hala o powierzchni aż 117 000 m² została oddana do użytkowania na początku 2024 roku. Mieści wszystkie kluczowe obszary: produkcję, magazyn wysokiego składowania i magazyn wyrobów gotowych. Oprócz działów produkcyjnych w obiekcie zaplanowano biura.
Należy zaznaczyć, że realizacja tych ambitnych planów napotkała na szereg wyzwań. Sporo zamieszania w tym temacie pojawiło się w czerwcu 2024 roku. Według informacji z tego okresu, budowa zakładów się przeciągała, co mogło wywołać niepokój zarówno wśród pracowników, jak i partnerów biznesowych. Dodatkowo, w przestrzeni publicznej pojawiła się prywatna wypowiedź prezesa Mateusza Kłoska. Niektóre media nadinterpretowały ją jako sygnał poważnych problemów finansowych firmy. W odpowiedzi na te doniesienia Eko-Okna wydały oficjalne oświadczenie, w którym jasno zaznaczyły, że media wyrwały wypowiedź prezesa z kontekstu, a sytuacja finansowa firmy pozostaje stabilna. Ostatecznie, mimo opóźnień, firma oddała do użytku nowe zakłady, co pozwoliło jej kontynuować realizację strategii rozwoju.
Eko-okna – wyniki finansowe za 2023 rok
Mimo trudności, Eko-Okna w 2023 roku odnotowały wzrost przychodów netto ze sprzedaży o 7,51 proc. w porównaniu do 2022 roku. Koszty działalności operacyjnej wzrosły, a wskaźniki rentowności nieznacznie spadły. Wartość bilansowa majątku Eko-Okien na koniec 2023 roku wyniosła 4,07 miliarda złotych. Stanowiło to wzrost o 57,69 proc. w porównaniu do końca 2022 roku. Więcej szczegółów znajdziecie w artykule „Jak wygląda sytuacja finansowa w Eko-Oknach?”.
Natomiast nie jest jeszcze dostępne sprawozdanie finansowe za 2024 rok, więc nie można się odnieść do aktualnych wyników spółki.
Branżowisko #109 – Eko-Okna inwestują poza Kornicami. Aluplast zwiększa moce produkcyjne
Zobacz również
„Pierwsze klucze”. W 2026 roku wystartuje nowy program wsparcia mieszkalnictwa?
Według zapowiedzi rządu w 2026 roku uruchomiony zostanie nowy program mieszkaniowy „Pierwsze klucze”, który ma wspierać młodych ludzi w zakupie ich pierwszego mieszkania lub domu. Projekt ustawy w tym zakresie znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
KM Okno i Bojar Glass zainwestowały w produkcję
Inwestycje firm z branży stolarki trwają pomimo trudnej sytuacji gospodarczej. Niedawno Bojar Glass i KM Okno zwiększyli swoje możliwości produkcyjne.
Internorm z dwucyfrowym spadkiem sprzedaży w roku 2024
Raport finansowy spółki Internorm wskazuje spadek sprzedaży w 2024 r. Jest to konsekwencja trwającej trudnej sytuacji gospodarczej w Europie. Rok 2023 zamknął się bowiem dla firmy niewielkim (1 proc.), ale jednak wzrostem.