Intensywna jesień w Eko-Oknach

Red.: |Data publikacji:

Eko-Okna spodziewają się, że ten rok zakończą wzrostem wolumenu sprzedaży. Firma będzie wkrótce także  korzystać z nowych dróg dojazdowych. Producent inwestuje w moce produkcyjne, a środki pozyskuje z kredytów.

Zagraniczni goście

W Kornicach, w siedzibie Eko-Okien w ostatnich tygodniach gościli ambasadorowie 21 krajów, ale także przedstawiciele polskiego rządu. Przy okazji odwiedzin prezes Mateusz Kłosek potwierdził, że ocenia obecny wzrost wolumenu sprzedaży na ok. 8 proc. Takie informacje podał portal naszraciborz.pl. Według Kłoska nie jest to jednak tak duży wzrost, jakiego by firma oczekiwała przy tak rozwijanej mocy produkcyjnej.

Gośćmi byli ambasadorowie przede wszystkim z krajów azjatyckich, afrykańskich i z Ameryki Południowej. Nie są to obecnie kluczowe rynki zbytu dla producenta stolarki, ale potencjalnie planuje on rozszerzanie sprzedaży eksportowej.

Z kolei w pierwszych dniach października w siedzibie Eko-Okien pojawili się przedstawiciele rządu i lokalnych władz, których gościł zarząd firmy. Okazją do spotkania było przyznanie lokalnym władzom dofinansowania w wysokości 49 mln zł na remonty dróg.  Symboliczny czek odebrał starosta, a pieniądze pochodzą z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych i mają być przeznaczone na modernizację trzech dróg powiatowych.

Środki na inwestycje

Przypomnijmy, że Eko-Okna zwiększają swoje moce produkcyjne i się rozbudowują. Na ukończeniu są nowe fabryki w Kędzierzynie Koźlu i Wodzisławiu Śląskim. Także jest rozbudowywany zakład w Kornicach. O tym pisaliśmy m.in. TUTAJ. Inwestycje, które firma zaplanowała w okresie od 2020 do 2024 r., opiewają na ok. 4 mld zł. Środki pozyskane są w 80 proc. od instytucji finansowych. W połowie bieżącego roku producent podpisał umowę kredytową z konsorcjum pięciu banków: BNP Paribas, ING Bank Śląski, Pekao, PKO BP, Santander. Bank Gospodarstwa Krajowego, udzielił pięciu bankom finansującym Eko-Okna gwarancji bankowych (o wartości 40 mln zł każda), zabezpieczających spłatę kredytu inwestycyjnego zaciągniętego przez spółkę w ramach jej rozwoju zmierzającego do zwiększenia mocy poprzez budowę hal produkcyjnych. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie UOKiK.

 

Zobacz również

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

W całych Niemczech w 2023 roku sprzedano o 1,5 mln mniej jednostek okiennych. Jednak dwa kraje związkowe odnotowały wzrost.

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

W zakończonym właśnie roku Hydro odnotowało spadek przychodów ze sprzedaży, a także zysków. Na ten wynik wpłynął m.in. spadek cen aluminium.

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Handlowcy widzą niewielką poprawę, jeśli chodzi o sprzedaż okien. Dużo klientów korzysta z dofinansowania z programu "Czyste Powietrze".

1