Eko-Okna mają kwartalne przychody większe niż większość producentów roczne!

Red.: |Data publikacji:

Największy producent okien w Europie opublikował dane finansowe z I kwartału 2020 r. Okazuje się, że Eko-Okna wygenerowały przychody na poziomie nieosiągalnym dla niektórych producentów z pierwszej dziesiątki w Polsce. I to w skali rocznej! Firma z Kornic poprawiła też rentowność sprzedaży netto.

Producent z Kornic w pierwszym kwartale 2020 r. miał przychody na poziomie 418 mln zł. Z tego 328 mln wygenerowała sprzedaż eksportowa. Zysk netto to z kolei 21 mln zł. To bardzo dobre wyniki, bo należy przypomnieć, że I kwartał nie należy zazwyczaj w branży stolarki do najlepszych. Taki poziom sprzedaży jest wyższy, niż w skali rocznej u takich producentów, jak Nordan i Dobroplast, a obie firmy znajdują się w pierwszej dziesiątce największych producentów w Polsce. To doskonale odzwierciedla skalę kwartalnych przychodów Eko-Okien.

Niestety II kwartał może okazać się znacznie gorszy ze względu na pandemię koronawirusa, tym bardziej, że jak widać z powyższych danych, sprzedaż Eko-Okien opiera się przede wszystkim na eksporcie. W samych Włoszech w drugiej połowie marca obroty sprzedaży spadły w tej firmie o 80 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Eko-Okna zapewniają w sprawozdaniu finansowym za 2019 r., że nie będą się starały o odroczenie spłat kredytów, leasingów, czy prolongatę. Nie są też planowane zwolnienia spowodowane zmianą ekonomiczną.

Co ważne, Eko-Okna poprawiły w I kwartale 2020 r. rentowność sprzedaży netto. Wyniosła ona 5 proc., gdy w 2019 r. była na poziomie 3,7 proc. W latach 2013-2018 wskaźnik ten w firmie z Kornic regularnie spadał.

Rentowność sprzedaży netto w Eko-Oknach:

  • 2013 r.: 8 proc.
  • 2014 r.: 7 proc.
  • 2015 r.: 6,8 proc.
  • 2016 r.: 6,6 proc.
  • 2017 r.: 4,4 proc.
  • 2018 r.: 3 proc.
  • 2019 r.: 3,7 proc.

Przypomnijmy, że spółka z Kornic w roku 2019 osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 1,74 mld zł netto. W porównaniu z 2018 r. oznaczało to wzrost o 36,5 proc. (jako jedyni pisaliśmy o wstępnych wynikach finansowych Eko-Okien za 2019 r. TUTAJ). Zatrudnienie na koniec 2019 r. było na poziomie 6,8 tys. osób, a to oznacza, że wydajność jednego pracownika Eko-Okien wynosi 255 tys. zł.

Niedawno informowaliśmy o dwóch burzach w Eko-Oknach:

  • o personalnej (odszedł dyrektor handlowy Michał Maciejewski – szczegóły
  • oraz nawałnicy, która spowodowała zarwanie się fragmentu dachu w hali produkcyjnej (szczegóły)

Zobacz również

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro boleśnie odczuwa spadek koniunktury na rynku budowlanym. Mniejsza ilość zamówień powoduje, że firma nie ma obecnie pracy dla wszystkich pracowników.

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

Jak poinformowała nas firma Sun Winner, w okresie letnim znacznie zwiększyła się dynamika hurtowej sprzedaży pergoli. Przedsiębiorstwo z Łomży zakłada, że w tym roku uda mu się znacznie poprawić wyniki w porównaniu z sezonem 2021.

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

W ostatnim tygodniu naszego konkursu Mecenas Sportu na fotelu absolutnego lidera rozsiadł się zawierciański klub siatkówki Aluronu. Kibice tej drużyny oddali niemal 3 700 głosów.

1