Eko-Okna mają kwartalne przychody większe niż większość producentów roczne!

Red.: PG |Data publikacji: 2020-06-30

Największy producent okien w Europie opublikował dane finansowe z I kwartału 2020 r. Okazuje się, że Eko-Okna wygenerowały przychody na poziomie nieosiągalnym dla niektórych producentów z pierwszej dziesiątki w Polsce. I to w skali rocznej! Firma z Kornic poprawiła też rentowność sprzedaży netto.

Producent z Kornic w pierwszym kwartale 2020 r. miał przychody na poziomie 418 mln zł. Z tego 328 mln wygenerowała sprzedaż eksportowa. Zysk netto to z kolei 21 mln zł. To bardzo dobre wyniki, bo należy przypomnieć, że I kwartał nie należy zazwyczaj w branży stolarki do najlepszych. Taki poziom sprzedaży jest wyższy, niż w skali rocznej u takich producentów, jak Nordan i Dobroplast, a obie firmy znajdują się w pierwszej dziesiątce największych producentów w Polsce. To doskonale odzwierciedla skalę kwartalnych przychodów Eko-Okien.

Niestety II kwartał może okazać się znacznie gorszy ze względu na pandemię koronawirusa, tym bardziej, że jak widać z powyższych danych, sprzedaż Eko-Okien opiera się przede wszystkim na eksporcie. W samych Włoszech w drugiej połowie marca obroty sprzedaży spadły w tej firmie o 80 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Eko-Okna zapewniają w sprawozdaniu finansowym za 2019 r., że nie będą się starały o odroczenie spłat kredytów, leasingów, czy prolongatę. Nie są też planowane zwolnienia spowodowane zmianą ekonomiczną.

Co ważne, Eko-Okna poprawiły w I kwartale 2020 r. rentowność sprzedaży netto. Wyniosła ona 5 proc., gdy w 2019 r. była na poziomie 3,7 proc. W latach 2013-2018 wskaźnik ten w firmie z Kornic regularnie spadał.

Rentowność sprzedaży netto w Eko-Oknach:

  • 2013 r.: 8 proc.
  • 2014 r.: 7 proc.
  • 2015 r.: 6,8 proc.
  • 2016 r.: 6,6 proc.
  • 2017 r.: 4,4 proc.
  • 2018 r.: 3 proc.
  • 2019 r.: 3,7 proc.

Przypomnijmy, że spółka z Kornic w roku 2019 osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 1,74 mld zł netto. W porównaniu z 2018 r. oznaczało to wzrost o 36,5 proc. (jako jedyni pisaliśmy o wstępnych wynikach finansowych Eko-Okien za 2019 r. TUTAJ). Zatrudnienie na koniec 2019 r. było na poziomie 6,8 tys. osób, a to oznacza, że wydajność jednego pracownika Eko-Okien wynosi 255 tys. zł.

Niedawno informowaliśmy o dwóch burzach w Eko-Oknach:

  • o personalnej (odszedł dyrektor handlowy Michał Maciejewski – szczegóły
  • oraz nawałnicy, która spowodowała zarwanie się fragmentu dachu w hali produkcyjnej (szczegóły)

Zobacz również

Mercor odbudował już portfel zamówień

Mercor odbudował już portfel zamówień

Gdański Mercor, czołowa europejska firma segmentu zabezpieczeń ppoż., nie odczuł zanadto komplikacji sprzedażowych spowodowanych koronawirusem. Spółka odbudowała już ubiegłoroczną wartość portfela zamówień, ale też uruchomiła nowy kanał dystrybucji swoich produktów.

Wyniki w Selenie są satysfakcjonujące

Wyniki w Selenie są satysfakcjonujące

Selena podsumowała pierwsze półrocze. Grupa odnotowała spadek o 2,4 proc. Przychody wyniosły 602,17 mln zł w porównaniu do 617,15 mln zł.

Aluprof na czele rankingów okien aluminiowych

Aluprof na czele rankingów okien aluminiowych

Firma debesto.com zaczęła tworzyć rankingi dla produktów znajdujących się w swojej ofercie. Internetowy dystrybutor stolarki i ślusarki otworowej opublikował niedawno ranking ciepłych okien aluminiowych. Na jego szczycie znalazł się Aluprof z systemem MB-86.

1