Eko-Okna: po raz kolejny wielki wzrost przychodów!

Red.: PG |Data publikacji: 2020-02-03

Eko-Okna podzieliły się z nami wstępnymi wynikami, jakie spółka osiągnęła w 2019 r. Okazuje się, że dla największego producenta stolarki w Polsce miniony rok był znowu bardzo udany. Eko-Okna ponownie uzyskały wysoki wzrost przychodów.

Jak poinformowała nas spółka Eko-Okna S.A., w roku 2019 osiągnęła ona przychody ze sprzedaży rzędu 1,73 mld zł netto. W porównaniu z 2018 r. oznacza to wzrost o 36,5 proc. Prognoza spółki na 2019 rok przewidywała obrót na poziomie 1,74 mld zł, zatem założenia udało się zrealizować w ponad 99 proc.

Wypracowana EBITDA bez aktualizacji rezerw to 139 mln zł (8 proc.). Zwiększenie rezerw obciąży ten wynik kwotą na poziomie do 8 mln zł. Prognoza firmy na 2019 rok zakładała 138,2 mln zł EBITDA, co pomyślnie zrealizowano w przynajmniej 95 proc. Wskaźnik pokrycia obsługi zadłużenia (dług netto do EBITDA) bez aktualizacji rezerw nie przekracza poziomu 3,0.

Mateusz Kłosek w połowie 2019 r. ponownie został prezesem zarządu Eko-Okien.

W 2020 r. zamierzamy skupić się na zwiększeniu rentowności, stawiając tempo wzrostu przychodów na drugim miejscu. Biorąc pod uwagę generowane obroty, utrzymujemy pozycję lidera branży już od 2017 roku, coraz bardziej dystansując konkurencję. Mimo iż rentowność spółki przewyższa średnią wśród producentów stolarki otworowej, mocniej obecnie koncentrujemy się na optymalizacji kosztów. Jednym z podjętych działań jest restrukturyzacja systemu wynagrodzeń, a co za tym idzie – nowe warunki pracy zaproponowane przedstawicielom handlowym. Dotychczasowy system prowizyjny przewyższał realia rynkowe – czytamy w oświadczeniu firmy.

We wrześniu 2019 r. Puls Biznesu informował, że Eko-Okna dostały rzekomo zadyszki, a najnowsze inwestycje uderzyły w wydajność  producenta z Kornic. Przedstawione naszej redakcji wyniki finansowe wydają się zaprzeczać tym informacjom. Jak wynika z danych Centrum Analiz Branżowych rok 2019 r. był kolejnym sezonem, w którym Eko-Okna uzyskały kilkudziesięcioprocentowy wzrost przychodów. W 2015 roku obroty firmy wzrosły o 34 proc., w 2016 roku o 28 proc., w 2017 roku o 44 proc., a w 2018 roku o 38 proc. W minionym roku wzrost sięgnął w/g danych firmy poziomu 36,5 proc.

Na drugim biegunie dobrych informacji ekonomicznych płynących z Kornic jest informacja o poważnym zdarzeniu na terenie zakładu produkcyjnego Eko-Okien. W dniu 1 lutego na terenie zakładu produkcyjnego Eko-Okien doszło do pożaru. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

Zobacz również

Przedstawicielka branży najbogatszą kobietą Ameryki

Przedstawicielka branży najbogatszą kobietą Ameryki

Forbes ogłosił ranking najbogatszych self-made kobiet Ameryki. Na pierwszym miejscu uplasowała się Diane Hendricks, właścicielka ABC Supply, hurtowego dystrybutora pokryć dachowych, sidingów i okien w Ameryce.

Duże wzrosty w Somfy po trudnej wiośnie

Duże wzrosty w Somfy po trudnej wiośnie

Somfy podsumowało trzy kwartały. W tym okresie wartość przychodów ze sprzedaży wyniosła 937,2 mln euro w stosunku do 916,5 mln w 2019 r.

Wiśniowski uruchomił sklep internetowy!

Wiśniowski uruchomił sklep internetowy!

Firma Wiśniowski uruchomiła właśnie  sklep internetowy. Póki co znaleźć w nim można m.in. ogrodzenia, furtki, bramy wjazdowe skrzydłowe i przesuwne oraz bramy garażowe segmentowe. Wkrótce mają być w nim dostępne okna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe uchylne.

1