Eko-Okna: po raz kolejny wielki wzrost przychodów!

Red.: |Data publikacji:

Eko-Okna podzieliły się z nami wstępnymi wynikami, jakie spółka osiągnęła w 2019 r. Okazuje się, że dla największego producenta stolarki w Polsce miniony rok był znowu bardzo udany. Eko-Okna ponownie uzyskały wysoki wzrost przychodów.

Jak poinformowała nas spółka Eko-Okna S.A., w roku 2019 osiągnęła ona przychody ze sprzedaży rzędu 1,73 mld zł netto. W porównaniu z 2018 r. oznacza to wzrost o 36,5 proc. Prognoza spółki na 2019 rok przewidywała obrót na poziomie 1,74 mld zł, zatem założenia udało się zrealizować w ponad 99 proc.

Wypracowana EBITDA bez aktualizacji rezerw to 139 mln zł (8 proc.). Zwiększenie rezerw obciąży ten wynik kwotą na poziomie do 8 mln zł. Prognoza firmy na 2019 rok zakładała 138,2 mln zł EBITDA, co pomyślnie zrealizowano w przynajmniej 95 proc. Wskaźnik pokrycia obsługi zadłużenia (dług netto do EBITDA) bez aktualizacji rezerw nie przekracza poziomu 3,0.

Mateusz Kłosek w połowie 2019 r. ponownie został prezesem zarządu Eko-Okien.

W 2020 r. zamierzamy skupić się na zwiększeniu rentowności, stawiając tempo wzrostu przychodów na drugim miejscu. Biorąc pod uwagę generowane obroty, utrzymujemy pozycję lidera branży już od 2017 roku, coraz bardziej dystansując konkurencję. Mimo iż rentowność spółki przewyższa średnią wśród producentów stolarki otworowej, mocniej obecnie koncentrujemy się na optymalizacji kosztów. Jednym z podjętych działań jest restrukturyzacja systemu wynagrodzeń, a co za tym idzie – nowe warunki pracy zaproponowane przedstawicielom handlowym. Dotychczasowy system prowizyjny przewyższał realia rynkowe – czytamy w oświadczeniu firmy.

We wrześniu 2019 r. Puls Biznesu informował, że Eko-Okna dostały rzekomo zadyszki, a najnowsze inwestycje uderzyły w wydajność  producenta z Kornic. Przedstawione naszej redakcji wyniki finansowe wydają się zaprzeczać tym informacjom. Jak wynika z danych Centrum Analiz Branżowych rok 2019 r. był kolejnym sezonem, w którym Eko-Okna uzyskały kilkudziesięcioprocentowy wzrost przychodów. W 2015 roku obroty firmy wzrosły o 34 proc., w 2016 roku o 28 proc., w 2017 roku o 44 proc., a w 2018 roku o 38 proc. W minionym roku wzrost sięgnął w/g danych firmy poziomu 36,5 proc.

Na drugim biegunie dobrych informacji ekonomicznych płynących z Kornic jest informacja o poważnym zdarzeniu na terenie zakładu produkcyjnego Eko-Okien. W dniu 1 lutego na terenie zakładu produkcyjnego Eko-Okien doszło do pożaru. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

Zobacz również

Większa sprzedaż, ale mniejszy zysk we wzmocnieniach

Większa sprzedaż, ale mniejszy zysk we wzmocnieniach

Po niezwykle udanym sezonie 2021, po bardzo dobrym dla MFO pierwszym półroczu tego sezonu, spółka przygotowuje się na słabszy okres wynikający z warunków zewnętrznych. Uniezależnia się od kosztów energii inwestując w fotowoltaikę.

Albud będzie się rozbudowywał

Albud będzie się rozbudowywał

Albud będzie się rozbudowywał. Firma szacuje, że wartość inwestycji wyniesie ok. 7 mln zł. Producent otrzymał decyzję o wsparciu od KSSEMP.

Ekologiczne szkło nowym trendem w branży

Ekologiczne szkło nowym trendem w branży

AGC Glass Europe już w tym roku rozpocznie produkcję szkła o obniżonym śladzie węglowym. Dzięki temu firmie uda się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 40 proc.

1