Eko-Okna już bez dyrektora Maciejewskiego!

Autor: |Data publikacji:

Po niemal 10 latach pracy dla Eko-Okien i budowania pozycji tej firmy w Europie jej dyrektor handlowy Michał Maciejewski przerwał tę współpracę. Od lipca będzie mógł prawdopodobnie podjąć pracę u innego producenta, mówi się o firmie z zachodniej Polski, ale informacje na temat obowiązującego go terminu zakazu konkurencji są sprzeczne. Z samym zainteresowanym pomimo jego obecności na Forum 100, skontaktować się nie sposób.

Przypomnijmy, że 42-letni dziś Maciejewski jest absolwentem wydziału organizacji i zarządzania Politechniki Łódzkiej, a od 2001 roku pracował dla firmy Okna Rąbień (dzisiaj w tym zakładzie działa marka WnD). Zaczynał tam od kierowania sprzedażą w salonie firmowym. Potem kierował większymi zespołami sprzedażowymi, a pod koniec budował pozycję firmy w Czechach i na Słowacji. Po upadku Okien z Rąbienia zaproponował usługi swoje i swoich handlowców właścicielowi Eko-Okien, Mateuszowi Kłoskowi, który szukał wówczas nowej drogi dla swojej średniej wówczas wielkości firmy.

Maciejewski od podstaw w zasadzie zbudował tu nowoczesny dział eksportu Eko-Okien, opierając go na własnym zespole handlowym, działającym z biura w Łodzi. Jednym z członków zespołu, odpowiadającym wówczas za marketing, był obecny dyrektor handlowy Yawalu, a wcześniej Budvaru, Łukasz Kucharczyk. Kierowanie biurem Maciejewski powierzył natomiast własnej małżonce – Artemis. Sukcesy sprzedażowe Eko-Okien zaczęły od tamtej pory budzić podziw nie tylko w branży okiennej, a o ich skali najlepiej świadczyły rosnące z roku na rok obroty firmy. W roku 2011, kiedy Maciejewski przychodził do firmy, wynosiły one 125 mln zł, a w roku 2019, ostatnim pełnym roku pracy Maciejewskiego w Eko-Oknach, przekroczyły one 1700 mln zł. W ciągu 9 lat pracy Maciejewskiego dla Eko-Okien obroty firmy wzrosły więc aż 13-krotnie! Przypomnijmy, że w tym czasie produkcja okien w Polsce „zaledwie” podwoiła się.

Michał Maciejewski, Eko-Okna
fot. FB

Pomimo nie zawsze harmonijnych relacji z właścicielem firmy, Michał Maciejewski zawsze z uznaniem wypowiadał się o swoim pracodawcy, Mateuszu Kłosku. W jednej z rozmów z nami powiedział:

Jeśli właściciel ma jasną strategię działania, której nie chce zmieniać, jest przewidywalny i stabilny, to i ludzie chcą z nim być. Właściciel, który ma posługę wobec swoich pracowników, to jest rzeczywistość naszej firmy. Prezes stara się dawać ludziom możliwości do rozwoju. Ale skoro inwestuje, daje te możliwości rozwoju, to i oczekuje zaangażowania co najmniej takiego, jakie on sam w to wkłada. Dobiera ludzi w sposób na tyle przemyślany, że potem gramy do jednej bramki. Wszyscy pracują na ten sukces. A ta strategia sprawdza się od wielu lat, a najlepszym tego potwierdzeniem są wyniki firmy.

Również Mateusz Kłosek docenia wkład Maciejewskiego w rozwój jego przedsiębiorstwa, mówiąc w komentarzu dla nas, że:

od początku naszej współpracy wykazywał się bardzo dobrą znajomością stolarki okiennej, dostawców, producentów, ogólnie rynku. Dążył do rozwoju firmy i w dużej mierze przyczynił się do osiągnięcia jej pozycji na rynku.

Zapytany o powody rozstania przyznaje, że z jego perspektywy był to „brak dalszych możliwości rozwoju”, ale też nie wyklucza, że ich współpraca w przyszłości jest także możliwa. „Nie chciałbym o tym przesądzać” – napisał do nas.

Już w ub. roku pojawiły się pierwsze sygnały o rozdźwiękach pomiędzy właścicielem Eko-Okien, a jego handlowcami. Mateusz Kłosek uważał, że wynagradzani są oni zbyt wysoko. Przeciwnego zdania byli oczywiście sami handlowcy, ale i Michał Maciejewski, który ich nadzorował. W konsekwencji większość handlowców zwolniła się i znalazła pracę w innych firmach, a Maciejewski jeszcze na początku tego roku próbował znaleźć nić porozumienia z Kłoskiem. Bezskutecznie. W konsekwencji, jak dowiedzieliśmy się z wiarygodnych źródeł, od kwietnia Michał Maciejewski nie świadczy już pracy dla firmy z Kornic, a prawdopodobnie od lipca będzie mógł podjąć ją dla innego pracodawcy. Szczegóły poznamy zapewne już niebawem.

Mamy również nadzieję na krótką rozmowę z Michałem Maciejewskim, o co usilnie zabiegamy od miesiąca. Jeśli się powiedzie, zrelacjonujemy ją na łamach miesięcznika Forum Branżowe.

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1