Eko-Okna już bez dyrektora Maciejewskiego!

Red.: RK |Data publikacji: 2020-06-15

Po niemal 10 latach pracy dla Eko-Okien i budowania pozycji tej firmy w Europie jej dyrektor handlowy Michał Maciejewski przerwał tę współpracę. Od lipca będzie mógł prawdopodobnie podjąć pracę u innego producenta, mówi się o firmie z zachodniej Polski, ale informacje na temat obowiązującego go terminu zakazu konkurencji są sprzeczne. Z samym zainteresowanym pomimo jego obecności na Forum 100, skontaktować się nie sposób.

Przypomnijmy, że 42-letni dziś Maciejewski jest absolwentem wydziału organizacji i zarządzania Politechniki Łódzkiej, a od 2001 roku pracował dla firmy Okna Rąbień (dzisiaj w tym zakładzie działa marka WnD). Zaczynał tam od kierowania sprzedażą w salonie firmowym. Potem kierował większymi zespołami sprzedażowymi, a pod koniec budował pozycję firmy w Czechach i na Słowacji. Po upadku Okien z Rąbienia zaproponował usługi swoje i swoich handlowców właścicielowi Eko-Okien, Mateuszowi Kłoskowi, który szukał wówczas nowej drogi dla swojej średniej wówczas wielkości firmy.

Maciejewski od podstaw w zasadzie zbudował tu nowoczesny dział eksportu Eko-Okien, opierając go na własnym zespole handlowym, działającym z biura w Łodzi. Jednym z członków zespołu, odpowiadającym wówczas za marketing, był obecny dyrektor handlowy Yawalu, a wcześniej Budvaru, Łukasz Kucharczyk. Kierowanie biurem Maciejewski powierzył natomiast własnej małżonce – Artemis. Sukcesy sprzedażowe Eko-Okien zaczęły od tamtej pory budzić podziw nie tylko w branży okiennej, a o ich skali najlepiej świadczyły rosnące z roku na rok obroty firmy. W roku 2011, kiedy Maciejewski przychodził do firmy, wynosiły one 125 mln zł, a w roku 2019, ostatnim pełnym roku pracy Maciejewskiego w Eko-Oknach, przekroczyły one 1700 mln zł. W ciągu 9 lat pracy Maciejewskiego dla Eko-Okien obroty firmy wzrosły więc aż 13-krotnie! Przypomnijmy, że w tym czasie produkcja okien w Polsce “zaledwie” podwoiła się.

Michał Maciejewski, Eko-Okna
fot. FB

Pomimo nie zawsze harmonijnych relacji z właścicielem firmy, Michał Maciejewski zawsze z uznaniem wypowiadał się o swoim pracodawcy, Mateuszu Kłosku. W jednej z rozmów z nami powiedział:

Jeśli właściciel ma jasną strategię działania, której nie chce zmieniać, jest przewidywalny i stabilny, to i ludzie chcą z nim być. Właściciel, który ma posługę wobec swoich pracowników, to jest rzeczywistość naszej firmy. Prezes stara się dawać ludziom możliwości do rozwoju. Ale skoro inwestuje, daje te możliwości rozwoju, to i oczekuje zaangażowania co najmniej takiego, jakie on sam w to wkłada. Dobiera ludzi w sposób na tyle przemyślany, że potem gramy do jednej bramki. Wszyscy pracują na ten sukces. A ta strategia sprawdza się od wielu lat, a najlepszym tego potwierdzeniem są wyniki firmy.

Również Mateusz Kłosek docenia wkład Maciejewskiego w rozwój jego przedsiębiorstwa, mówiąc w komentarzu dla nas, że:

od początku naszej współpracy wykazywał się bardzo dobrą znajomością stolarki okiennej, dostawców, producentów, ogólnie rynku. Dążył do rozwoju firmy i w dużej mierze przyczynił się do osiągnięcia jej pozycji na rynku.

Zapytany o powody rozstania przyznaje, że z jego perspektywy był to “brak dalszych możliwości rozwoju”, ale też nie wyklucza, że ich współpraca w przyszłości jest także możliwa. “Nie chciałbym o tym przesądzać” – napisał do nas.

Już w ub. roku pojawiły się pierwsze sygnały o rozdźwiękach pomiędzy właścicielem Eko-Okien, a jego handlowcami. Mateusz Kłosek uważał, że wynagradzani są oni zbyt wysoko. Przeciwnego zdania byli oczywiście sami handlowcy, ale i Michał Maciejewski, który ich nadzorował. W konsekwencji większość handlowców zwolniła się i znalazła pracę w innych firmach, a Maciejewski jeszcze na początku tego roku próbował znaleźć nić porozumienia z Kłoskiem. Bezskutecznie. W konsekwencji, jak dowiedzieliśmy się z wiarygodnych źródeł, od kwietnia Michał Maciejewski nie świadczy już pracy dla firmy z Kornic, a prawdopodobnie od lipca będzie mógł podjąć ją dla innego pracodawcy. Szczegóły poznamy zapewne już niebawem.

Mamy również nadzieję na krótką rozmowę z Michałem Maciejewskim, o co usilnie zabiegamy od miesiąca. Jeśli się powiedzie, zrelacjonujemy ją na łamach miesięcznika Forum Branżowe.

Zobacz również

Kolejna inwestycja Erkado w Radomiu

Kolejna inwestycja Erkado w Radomiu

Otrzymaliśmy właśnie informację o starcie nowej inwestycji tej firmy pod Radomiem. W Wośnikach ruszyła budowa budynku magazynowego wraz zapleczem technicznym dla radomskiej fabryki Erkado.

Niemiecki rynek drzwi wewnętrznych urósł i rosnąć będzie

Niemiecki rynek drzwi wewnętrznych urósł i rosnąć będzie

Rynek drzwi wewnętrznych w Niemczech znacznie wzrósł w ubiegłym roku. Jednak według danych Branchenradar.com, wzrosty pochodziły wyłącznie z sektora mieszkaniowego. Ten rok będzie jeszcze lepszy.

Wielka wymiana stolarki we Włoszech

Wielka wymiana stolarki we Włoszech

Włosi planują do końca roku duża wymianę okien i drzwi. Około 20 na 100 Włochów planuje przeprowadzić wymianę stolarki w swoich domach.

1