Co dalej z innowacjami 2020 roku?

Red.: |Data publikacji:

Wprowadzenie innowacyjnego wynalazku na rynek może trwać latami. Nic więc dziwnego, że wiele z technologii, o których pisaliśmy w 2020 roku, nadal nie zostało wprowadzonych do sprzedaży, zwłaszcza, że mijający rok pełen był niepewności, co mogło opóźnić realizację niektórych planów inwestycyjnych. Poniżej przedstawiamy nasze najciekawsze newsy dotyczące nowatorskich technologii i wynalazków, o których pisaliśmy w minionym roku z informacją, na jakim są etapie rozwoju w dniu dzisiejszym.

Prototypowa tafla szkła opracowana przez zespół Instytutu Mechaniki Materiałów IWM we Freiburgu.

W styczniu miała miejsce premiera zapowiadanej od kilku lat technologii, którą opracowali naukowcy z Instytutu Mechaniki Materiałów IWM we Freiburgu. Dzięki specjalnemu piecowi własnej konstrukcji uzyskali wygięcie tafli szkła do kąta 90 stopni bez pogorszenia właściwości optycznych wyrobu. Jak piszemy TUTAJ, nowe rozwiązanie powinno zainteresować zarówno producentów szkła, fasad, jak i okien. Co się dzieje z tą technologią dzisiaj? System stworzony w laboratorium przetwarza arkusze szkła o maksymalnej wielkości 1 mkw, więc technologia nadal pozwala jedynie na stworzenie pokazowego prototypu. Zespół badawczy wciąż poszukuje partnerów z różnych gałęzi przemysłu, którzy gotowi są na wspólne rozwijanie tej metody produkcji.

W lutym pisaliśmy o systemie smart home od Apple. Ma on m.in. automatycznie rozpoznawać nowe urządzenia i ustalać ich lokalizację w domu czy mieszkaniu, a nawet samodzielnie generować plan pomieszczeń. System będzie w stanie określić, gdzie przebywają domownicy i jak się przemieszczają, a na podstawie tych informacji skuteczniej dopasowywać działania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Co prawda wniosek patentowy złożony został w roku 2018, jednak patent przyznano w lutym 2020 roku. Więcej informacji TUTAJ Premiery tych rewolucyjnych rozwiązań nie doczekaliśmy się do dziś. Warto jednak pamiętać, że złożenie wniosku o przyznanie patentu nie zawsze oznacza plany i gotowość do wypuszczenia rozwiązania na rynek. Możliwe jest, że technologiczny gigant zarezerwował to rozwiązanie na poczet produktów, które powstaną w niedalekiej przyszłości.

W marcu firma Sedak poinformowała, że udało jej się wytworzyć taflę szklaną, której maksymalne wymiary wynoszą 3,6 m na 2 m, co pozwala na wyprodukowanie szyby zespolonej o maksymalnej powierzchni 72 mkw. W przypadku szyby z naniesionymi powłokami maksymalne wymiary wynoszą 3,21 m na 19,45 m. Firma deklaruje swoją pomoc w transporcie szyb. Więcej informacji TUTAJ.

Dawid Cycoń, prezes ML System, prezentuje szkło fotowoltaiczne.

Także w marcu pisaliśmy o innowacji od ML System, która w tym roku na dobre weszła na rynek. Firma opracowała całkowicie przezroczystą, fotowoltaiczną szybą z powłoką na bazie kropek kwantowych, która nie tylko wytwarza prąd, ale i chroni pomieszczenia przed przegrzaniem. Dalsza część roku 2020 obfitowała w doniesienia na temat dynamicznego rozwoju produktu. W lipcu ML System podpisał kluczowe umowy z Guardian Glass i Pilkingtonem, o czym można usłyszeć także w Branżowisku TUTAJ.

W czerwcu kanadyjski startup Click Materials ogłosił nawiązanie współpracy z Cardinal Glass Industries, który jest dużym amerykańskim producentem szkła do okien i drzwi. Piszemy o tym TUTAJ. Technologia Click Materials ma redukować koszty produkcji szkła elektrochromowego o 60 proc., co ma w efekcie zmniejszyć cenę finalnego produktu i sprawić, że okna i drzwi wyposażone w szkło elektrochromowe trafią pod strzechy amerykańskich domów. Do tej pory szkło tego typu nie pojawiło się w ofercie Cardinal Glass. Być może zadebiutuje w roku 2021?

Dom w Szwajcarii wyposażony w dach 2w1 od SunRoof.

W lipcu pisaliśmy o technologii SunRoof, która pozwala na tworzenie dachów solarnych 2w1 i innowacyjnych fasad, które produkują ekologiczną energię elektryczną bez instalowania tradycyjnych paneli fotowoltaicznych. W dniu publikacji naszego artykułu (TUTAJ ), SunRoof miał już za sobą chrzest bojowy. W technologię wyposażono bowiem dom w Szwajcarii przynosząc jego właścicielom spore oszczędności, o czym można przeczytać więcej w wymienionym artykule.

Prace nad wprowadzeniem produktu na rynek systemu WFG („water-filled glass”), którego kluczowym elementem jest wypełnione wodą okno, trwają od lipca tego roku. Technologia, którą szerzej omawiamy TUTAJkorzysta z dużej pojemności cieplnej wody, która, zamknięta między dwoma szybami pakietu dwu- lub trzyszybowego gromadzi energię cieplną pochodzącą z promieni słonecznych, chroniąc budynek przed przegrzaniem. Woda może być wykorzystania do ogrzania pomieszczenia w chłodniejsze pory dnia lub zasilić domowy kran.

Przezroczyste drewno – próbka.

W październiku pisaliśmy o badaniach nad technologią wytwarzania przezroczystego drewna, które znajdzie zastosowanie w oknach i architekturze. Materiał powstaje poprzez zanurzenie drewna balsowego w kąpieli utleniającej, która ma na celu wypłukanie z materiału ligniny, która nadaje drewnu kolor. W miejsce ligniny wprowadza się syntetyczny polimer PVA. Więcej przeczytać można TUTAJ. Wprowadzenie rozwiązania na rynek jest dopiero w planach.  

Jak pisaliśmy w grudniu, Naukowcy z Nanyang Technological University w Singapurze opracowali panel okienny wypełniony hydrożelem, który zmniejsza swoją przezierność pod wpływem oddziaływania promieni słonecznych, a jego działanie można porównać do inteligentnych systemów przesłon okiennych czy szkła elektrochromowego. Także w tym przypadku wynalazcy w dalszym ciągu poszukują partnerów, z którymi wprowadzą technologię na rynek.

W grudniu pisaliśmy także o drewnie luminescencyjnym, które powstaje w sposób podobny, do wspomnianego już drewna przezroczystego. W tym przypadku miejsce wypłukanej ze struktury drewna ligniny zajmuje roztwór zawierający kropki kwantowe. Więcej informacji TUTAJ. Technologia jest w powijakach i póki co nie ma mowy o planach wprowadzenia jej na rynek.

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1