Czy okna wypełnione wodą zrewolucjonizują rynek?

Red.: |Data publikacji:

System WFG („water-filled glass”), którego kluczowym elementem jest wypełnione wodą okno, przeszedł już pierwsze analizy i testy praktyczne. Ogłoszono rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem produktu na rynek.

Prototypowe okna, źródło: Loughborough University

Opracowana przez doktora Matyasa Gutaia z brytyjskiego Loughborough University technologia ma na celu polepszenie izolacji termicznej budynku (zwłaszcza ochronę przed nagrzewaniem pomieszczenia) przy jednoczesnym wykorzystaniu promieni słonecznych do jego ogrzewania. Poprawia się także izolacja akustyczna wnętrza. 

System, w zależności od klimatu, ma wykorzystywać ciepło skumulowane w dzień do ogrzania pomieszczenia w nocy lub grzać budynek na bieżąco. Można wykorzystać go także wyłącznie do chłodzenia, a ogrzaną wodę skierować na przykład do kranów w budynku.

Jak to działa?

Woda zamknięta zostaje między dwoma panelami szkła. Ponieważ nie ma dostępu do tlenu i bakterii, nie ma potrzeby martwić się o glony. Tafla ma być niemal zupełnie niewidoczna dla oka i nie zakłócać widoku z okna.   

Gdy światło słoneczne przechodzi przez szybę, podgrzewa taflę wody zamkniętą w oknie. Po  osiągnięciu dostatecznie wysokiej temperatury ogrzana słońcem woda  wypompowywana jest przez instalację w oknie i przepływa rurami w ścianie do zbiornika  magazynowego w innym miejscu budynku. Jednocześnie jest zastępowana “świeżą”, chłodniejszą wodą. Gdy zajdzie potrzeba, zmagazynowana ciepła woda jest wypompowywana z powrotem ze zbiornika do rur ogrzewając pomieszczenie dzięki promieniowaniu ciepła przez ściany.

Chociaż do pompowania wody potrzebna jest energia elektryczna, wynalazca twierdzi, że jej zużycie jest znikome, a przede wszystkim znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych i klimatyzatorów. Jak twierdzi, to nie tylko oszczędności, ale i wkład w walkę z globalnym ociepleniem.

Gutai twierdzi, że światło słoneczne i ciepło z pomieszczenia obniżają prawdopodobieństwo zamarzania wody w zimowe miesiące. Utrzymuje, że w klimatach, gdzie temperatura spada poniżej zera można by zapobiec  zamarzaniu wody, dodając dodatkową taflę szkła z izolującą warstwą  argonu. Okna można również wyposażyć w automatyczny system, który mógłby  wypompować całą wodę z okna, jeśli temperatura byłaby zbyt niska.

Idea w praktyce  

Prototypowy budynek w Taiwanie, źródło: Loughborough University

Dr Gutai bada rozwija swoją koncepcję od ponad dziesięciu lat. Stworzył dwa prototypowe budynki w różnych klimatach – na Węgrzech i na Tajwanie. W połączeniu z analizami komputerowymi zebrał ogrom danych. Symulacje przeprowadzone były dla 12 miast w klimacie suchym, tropikalnym, kontynentalnym i umiarkowanym. Najbardziej imponujące wyniki system osiąga w klimacie suchym.

Na przykład postawiony w Teheranie zużywałby do 72 proc. mniej energii niż podobny budynek wyposażony w okna z podwójnymi szybami i tradycyjne systemy grzewcze. Liczba ta spada do wciąż imponujących 61 proc. w porównaniu do okien z potrójnymi szybami. W pozostałych klimatach liczby oscylują między 68 proc. (SaoPaulo, umiarkowany) do 54 proc. (Mannheim, umiarkowany) w porównaniu do domu z oknami z szybami podwójnymi i 61 proc. (Sao Paulo, umiarkowany) do 40 proc. (Manheim, umiarkowany) w porównaniu do szyb potrójnych. Wyjątkiem jest tropikalny Singapur, który ma najgorsze wyniki – odpowiednio 47 proc i 34 proc.

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1