Nadchodzi rewolucja w zaginaniu szkła?

Red.: |Data publikacji:

Naukowcy z Instytutu Mechaniki Materiałów IWM im. Fraunhofera we Freiburgu opracowali innowacyjną technologię zaginania tafli szkła. Można dzięki niej uzyskać wygięcie 90 stopni bez optycznego pogorszenia jakości szkła. Premiera podczas targów Fensterbau Frontale 2020.

To rozwiązanie może mieć ogromny wpływ na współczesną architekturę. Wyginane fasady, czy okna tarasowe będą mogły zmienić postrzeganie bryły budynków, zarówno prywatnych, komercyjnych, czy przemysłowych. Nowe rozwiązanie powinno zainteresować zarówno producentów szkła, fasad, jak i okien.

Zazwyczaj szklane narożniki uzyskuje się poprzez łączenie dwóch tafli pod kątem prostym w różnych technologiach. Rozwiązanie opracowane we Freiburgu umożliwia wyginanie szkła do kąta 90 stopni z jednoczesnym uzyskaniem niemal ostrej krawędzi.

Tobias Rist, ekspert w dziedzinie kształtowania szkła w Instytucie Mechaniki Materiałów IWM im. Fraunhofera:

Otrzymaliśmy wiele pozytywnych opinii od architektów. Mamy wiele zapytań dotyczących możliwości zakupienia tak stworzonych okien narożnych. Nasz system laboratoryjny przetwarza jedynie tafle szkła o powierzchni metra kwadratowego, dzięki czemu możemy produkować prototypy.

Zespół z Freiburga jest zainteresowany wdrożeniem tej technologii dla dużych tafli szkła z partnerami.

Dotychczasowe procesy gięcia pozwalały wygiąć szkło do 90 stopni, jednak kosztem jakości optycznej. Ponadto dotychczasowe techniki nie pozwalały uzyskać tak ostrych krawędzi. Taflę szkła podgrzewano a następnie wyginano. Często tafla szkła w tym procesie się zniekształcała, ponieważ wysoka temperatura oddziaływała nie tylko na wyginaną krawędź.

Zespołowi IWM udało się ten problem ominąć dzięki specjalnemu piecowi ich własnej konstrukcji. Umożliwia on podgrzewanie punktowe tafli szkła, w miejscu gięcia, dzięki czemu nie odkształca się cała tafla. Piec jest nagrzewany do 500 stopni Celsjusza, czyli poniżej temperatury zeszklenia. Wówczas do akcji wkracza laser, którego promieniowanie rozprowadzone jest dzięki zwierciadłom. – Laser musi wtedy tylko ogrzać szkło w odpowiednim punkcie o kilka stopni do punktu przejścia szkła, abyśmy mogli je zgiąć – tłumaczy Tobias Rist. Tafla szkła jest w ten sposób umieszczana w piecu, że zaginanie odbywa się dzięki sile grawitacji, a szkło nie ma kontaktu z podłożem w miejscu zagięcia. Tafla szkła pozostaje idealnie gładka, z wyjątkiem samego miejsca zgięcia.

Teraz wiemy, jak musimy sterować laserem, aby zgiąć taflę do pożądanej szerokości kąta , aby precyzyjnie wyregulować tak zwany promień gięcia, czyli narożnik – mówi Tobias Rist z IWM. – Dotychczas nie było na rynku technologii z tak ostrym kątem, więc architekci, którzy widzieli naszą szybę byli zachwyceni – dodaje.

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1