Kolejne firmy w branży stolarki otworowej wycofują się z aktywności na terenie Federacji Rosyjskiej. O takiej decyzji poinformowały m.in. NSG Group, Teknos oraz Norsk Hydro.
Grupa NSG poinformowała o podjęciu decyzji na temat działalności w Rosji. W tym kraju od wielu lat pracuje spółka joint venture Pilkington Glass LLC. Grupa NSG zdecydowała o zawieszeniu wszelkich ustaleń dotyczących handlu szkłem między spółką jont venture a całą Grupą. Zdecydowano także o zawieszeniu wszelkich inwestycji rozwojowych. Ponadto koncern szklany zawiesza transakcje handlowe z firmami rosyjskimi. NSG także oświadcza, że:
Grupa potępia inwazję Rosji na Ukrainę. Doceniamy odwagę narodu ukraińskiego w stawianiu oporu siłom rosyjskim i wyrażamy nasze najgłębsze współczucie dla tych, którzy niestety stracili członków rodziny w tym konflikcie oraz dla tych, którzy musieli opuścić swoje domy w poszukiwaniu bezpieczeństwa.
NSG Group o zawieszeniu działalności handlowej:
Zobowiązania te będą obowiązywały tak długo, jak długo Rosja będzie kontynuowała inwazję na Ukrainę i będzie w związku z tym izolowana przez społeczność międzynarodową. Będziemy nadal monitorować sytuację na Ukrainie i podejmiemy dalsze działania, jeśli uznamy to za stosowne.
Natomiast Teknos zdecydował o stopniowym wycofywaniu się z rynku rosyjskiego. Już 4 marca firma ogłosiła zawieszenie działalności w Rosji, a 12 kwietnia zaczął się proces ograniczania działalności. Teknos obecny jest na rynku rosyjskim od 2005 r. Firma ma biuro w Moskwie oraz nowy zakład produkcyjny w Sankt Petersburgu, który został otwarty w 2015 r. Produkowane w nim są wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe farby i lakiery do przemysłu metalowego i drzewnego, a także farby proszkowe i architektoniczne.
Paula Salastie, prezes zarządu Teknos przyznaje:
Z przykrością patrzymy na toczącą się wojnę w Ukrainie. Ze względu na rozwój sytuacji i okoliczności, nie widzimy możliwości prowadzenia działalności w tym środowisku. Biorąc pod uwagę pogarszające się lokalne warunki biznesowe, podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu planowania wyjścia z rynku rosyjskiego. Chciałbym podziękować naszym pracownikom za ich zaangażowanie, a wszystkim partnerom biznesowym za współpracę i zaufanie. Naszym celem jest znalezienie podmiotu, który mógłby kontynuować działalność.
Z kolei Norsk Hydro zdecydowało już na początku marca, by nie zawierać żadnych nowych kontraktów z rosyjskimi podmiotami. Spółka pracuje też nad zmniejszaniem swoich zobowiązań na 2022 r. Hydro, w odróżnieniu od wcześniej wspominanych firm, nie zatrudnia w Rosji pracowników, nie prowadzi w tym kraju działalności i także nie inwestuje na terenie Federacji Rosyjskiej. Od początku marca dostawy do Rosji są ograniczane do minimum przewidzianego w umowach.
Hydro natomiast zatrudnia ok. 400 obywateli Ukrainy w zakładach w Polsce. Otrzymali oni wsparcie od firmy i jej pracowników. Zaoferowany był m.in. transport oraz schronienie dla rodzin przybywających do Polski. Wcześniej o wycofaniu się z aktywności na terenie Rosji informowały m.in. Velux, AGC, Veka czy Gealan. Na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
Tagi
AGCfarbyfarby i lakieryGealanNorsk HydroNSG GroupRosjasystemy aluminioweszkło floatTeknosUkrainaVekaZobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...