Rusza produkcja ogniw solarnych dla stolarki

Red.: |Data publikacji:

Saule Technologies otworzyła we Wrocławiu fabrykę ogniw słonecznych. Mogą one być stosowane m.in. na przesłonach, fasadach czy oknach.

Fabryka Saule Technologies otwarta została 21 maja w byłych zakładach Pafawagu we Wrocławiu. W zakładzie będą wytwarzane ogniwa słoneczne w technologii perowskitowej. Jest to realizacja planu firmy, by przejść od badań do komercjalizacji wynalazku perowskitowych ogniw słonecznych.

Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies

Perowskity nanoszone są na folię polimerową metodą nadruku, podobnej do tej w drukarkach atramentowych. Proces produkcji odbywa się w  temperaturach do 100 st. C. We wrocławskiej fabryce wytwarzanych będzie rocznie ok. 40 tys. mkw. zadrukowanej foli. Zakład produkcyjny ma powierzchnię 5 tys. mkw.

Fabryka Saule Technologies we Wrocławiu.

Folia z nadrukowanymi ogniwami jest cienka i elastyczna, przypomina zalaminowaną kartkę papieru, dlatego może być nanoszona na powierzchnie o różnych kształtach. Saule Technologies wspólnie z Somfy i Aliplastem jesienią zeszłego roku pokryło folią z ogniwami perowskitowymi łamacze światła. O tym projekcie pisaliśmy TUTAJ. Saule Technologies przyznaje, że folia może być stosowana także na oknach czy fasadach budynku. Dużą zaletą nowego rozwiązania jest półprzeźroczystość folii, co pozwala na umieszczanie ogniw perowskitowych także na szybach.

Zobacz również

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Po kilkuletniej przerwie po raz szósty zostały wybrane najlepsze okna i drzwi w Polsce w konkursie TopTen Hacks 2022.

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System podliczył wyniki za trzy kwartały bieżącego roku. Firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 39 proc.

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

1