Wspólny sukces: montażyści stolarki a nie schodów modułowych

Autor: |Data publikacji:

Niedawno w specjalnej ankiecie w naszym serwisie internetowym prosiliśmy czytelników o opinię dotyczącą zapisów w przygotowywanych przez MEN wytycznych do zawodu montażysty stolarki. Wasz głos okazał się bardzo ważny w dyskusji w ministerstwie!

W ankiecie oddano setki głosów – przeciwko wprowadzeniu umiejętności montowania schodów do zawodu montażysty stolarki opowiedziało się ponad 80 proc. respondentów. W przypadku nauczania w ramach zawodu umiejętności montowania okien dachowych głosy były bardziej podzielone – 60 proc. internautów było „za”, a 40 „przeciw”.

Poczuliśmy się upoważnieni, by w przypadku schodów kategorycznie protestować przeciwko takim zapisom w podstawie programowej, choć nie mieliśmy wsparcia Związku POiD. W przeciągu dyskusji okazało się, że przedstawicielom Związku zależało na montażu schodów strychowych, które produkuje kilku jego członków. Ostatecznie montowanie schodów strychowych nauczane będzie w ramach montowania okien. Kwestia okien dachowych pozostała w podstawie programowej.

Udało nam się również przeforsować zapisy dotyczące wprowadzenia umiejętności montowania napędów, czujników i elementów sterowania. To bardzo ważny aspekt w dobie coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań w branży stolarki realizowanych w ramach idei domu inteligentnego.

 

W nowym, grudniowym numerze miesięcznika Forum Branżowe wyjaśniamy szczegółowo przebieg prac Ministerstwa Edukacji Narodowej nad podstawą programową zawodu montera stolarki budowlanej. Również w rozmowie z bohaterem naszej okładki, panem Łukaszem Augustyniakiem poruszamy ten wątek w rozmowie.

Zachęcamy do zapoznania się z listem otwartym Roberta Klosa, który w listopadzie był poproszony o reprezentowanie Zrzeszenia Dystrybutorów i Montażystów Stolarki w rozmowach z MEN.

 

 

 

Zobacz również

Fensterbau Frontale 2026 – już za niewiele ponad miesiąc

Fensterbau Frontale 2026 – już za niewiele ponad miesiąc

Już za niewiele ponad miesiąc czeka nas jedna z najważniejszych imprez branży stolarki – Fensterbau Frontale 2026, zaplanowane od 24 do 27 marca.

Diamenty Forbesa rozdane. Liczna reprezentacja branży z nagrodami

Diamenty Forbesa rozdane. Liczna reprezentacja branży z nagrodami

Miesięcznik "Forbes" przyznał wyróżnienia w rankingu "Diamenty Forbes 2026". Wśród nagrodzonych jest blisko 60 firm z branży stolarki budowlanej.

Konkurs kalendarzy 2026 rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy 2026 rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!