Forum Branżowe - 12.2018

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU str. 2. Montaż bez przymiotników

W grudniowym numerze naszego miesięcznika gościmy Łukasza Augustyniaka, kierownika produktu i marketingu w firmie Tremco illbruck. Wywiad z nim zaczyna się od dość zaskakującej informacji. Otóż 2/3 montaży w Polsce jest wadliwa – tak wskazuje liczba reklamacji, jakie składają odbiorcy stolarki. W związku z tym pojawia się pytanie: czy to możliwe, że błędów montażowych jest aż tak dużo? Odpowiadając, nasz gość rozróżnia montaż wadliwy od nieprawidłowego. Poza tym mówi m. in. o fachowości pracowników budowlanych i o zawodzie montażysty, który już w tym roku miał być przedmiotem nauki w szkołach. Niestety, zabrakło i programu, i nauczycieli, i chętnych. 

KADRY str. 20. Monter. Trochę dekarz

Montaż stolarki to temat wyraźnie dominujący w tym numerze. A wszystko dlatego, że w listopadzie i pierwszych dniach grudnia toczyły się rozmowy na temat podstawy programowej zawodu montera (wg nas powinno być: montażysty). Spotkanie w ministerstwie, które zamknęło dyskusję, jest przedmiotem naszego artykułu. Polecamy go uwadze państwa.

OKUCIA str. 36. Listwa z zamkami

Tytuł artykułu wyjaśnia wszystko. Przedmiotem opisu są zamki listwowe, zwane też zasuwnicami albo zamkami wielopunktowymi. Drzwi wyposażone w takie okucie zabezpieczają przed włamaniem nie tylko część środkową, gdzie standardowo jest zamontowany zamek zapadkowo-zasuwkowy z wkładką bębenkową, ale również dół i górę skrzydła. Trzy punkty to minimalna liczba miejsc ryglowania, ale może być ich więcej. Od czego to zależy i jakie przepisy regulują stosowanie zasuwnic – o tym traktuje artykuł.

BRAMY str. 40. Lider w segmencie

„Bramy te zaczęły dominować na rynku od początku obecnego wieku i nic nie wskazuje na zmianę w przewidywalnym czasie. Konstrukcja najbardziej odpowiada współczesnym wymaganiom co do energooszczędności i wzornictwa. Czy bramy te mają wady? Mogą to być wymagania montażowe. Montuje się je bowiem tylko od środka; potrzebna jest wolna przestrzeń pod stropem oraz możliwość podwieszenia do stropu lub dachu. Nie w każdym budynku da się to zrobić”.

Czy już wiedzą państwo o jakich bramach mowa? Kto jest tym liderem segmentu, o którym mowa w tytule? Jeśli odpowiedź jest przecząca, odsyłamy do naszego artykułu.

RENOWACJE str. 44. Jak dawniej

Jak wiadomo, co kraj to obyczaj. W Wiedniu tolerowane są nadbudowy na wiekowych kamienicach. Dość często wyglądają dziwnie, żeby nie powiedzieć rażąco. Rażąco dla Polaka, bo u nas konserwatorzy dbają o szczegóły. Podczas remontów czy rewitalizacji przywraca się dawny wygląd elewacji budynków, co jest stosunkowo łatwe. Ale dokłada się też starań, aby okna nadal cieszyły oczy zabytkowym charakterem. Z artykułu, który polecamy państwa uwadze, dowiedzieć się można, co robią producenci, aby pozostać w zgodzie z historią (tylko niekiedy ją „poprawiając”).

FASADY str. 48. Prefabrykaty czy komponenty

Budowa większości obiektów wyposażonych w ściany osłonowe wymaga podjęcia decyzji, który sposób uzyskania powłoki budynku będzie właściwy: zestawianie kompletnych prefabrykowanych elementów czy montaż poszczególnych komponentów w spójną fasadę na budynku. Autorka artykułu rozważa sytuacje, które determinują wykonawców fasad do wyboru jednej z możliwości.

PROFILE str. 52. Białe czy czarne

Pytanie postawione w tytule zupełnie nie odnosi się do kolorów, ale do racji. Nie ma szarości; jest tylko dobre (białe) lub złe (czarne). Czy ten sposób myślenia można odnieść do profili 80-milimetrowych, które ostatnio cieszą się dużą popularnością? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć nie tylko autorka, ale także ekspert z Laboratorium Techniki Budowlanej z Dąbrowy Górniczej.

MASZYNY str. 57. Rola dla robota

Robotyzacja, czyli zastąpienie pracy człowieka przez maszyny, najszybciej postępuje w przemyśle motoryzacyjnym i przetwórstwie stali. Ale automatyzacja obejmuje coraz więcej procesów także w fabrykach okien. Piły, wielozadaniowe centra obróbcze i obróbczo-tnące, zgrzewarki czterogłowicowe, wielonarzędziowe oczyszczarki sterowane cyfrowo przez sieć komputerową ograniczyły pracę ludzi. W zaawansowanych technologicznie zakładach linie produkcyjne są rzadko przerywane, ale czynności wykonywanych przez pracowników pozostaje jeszcze sporo. Są to miejsca, w których najczęściej dochodzi do przestojów i zatorów. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby robotyzacja postępowała. W jakich kierunkach? O tym w artykule.

MONTAŻ str. 68. Zaplanowane krok po kroku

Tytuł artykułu, który państwu polecamy, ma rangę wskazania sine qua non. Metodycznie i dokładnie trzeba bowiem montować drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne. Jak pisze autorka tekstu: „HS-y nie wybaczają błędów montażowych – po wstawieniu w zasadzie nie da się ich wyregulować. Co więcej, tylko idealnie zamontowane będą działały płynnie, cicho i bezawaryjnie. Nie wolno podejmować się montażu, co do którego istnieją jakiekolwiek wątpliwości – wynikające na przykład z nieodpowiedniego przygotowania otworów albo niesprzyjających warunków atmosferycznych”. Artykuł powinni przeczytać nie tylko montażyści, ale również inwestorzy.

AKCESORIA str. 72. Wykręcenie klamki

W artykule przypomnieliśmy znane sposoby zabezpieczenia okien przed dziećmi. Powstała spora lista, którą warto mieć w pamięci, jeśli są w domu maluchy. Wskazaliśmy też rozwiązania, do których nie zachęcamy. A takim jest wymienione w tytule wykręcenie klamki.

Życzymy owocnej lektury!

 

 

1