We Włoszech stabilnie rośnie sprzedaż stolarki z PCW

Red.: |Data publikacji:

We Włoszech w 2023 r. sprzedaż okien i drzwi z PCW wzrosła o 1,5 proc. Stolarka ta ma obecnie około połowy udziału we włoskim rynku.

Włoska organizacja Gruppo Serramenti e Avvolgibili di PVC podliczyła, że w minionym roku wzrosła sprzedaż stolarki z PCW o 1,5 proc. Jest to już trzeci rok z rzędu, w którym notowany jest wzrost sprzedaży produktów wykonanych przy użyciu systemów tworzywowych. We Włoszech tradycyjnie stosowana była drewniana stolarka, jednak okazuje się, że obecnie na pierwszej pozycji znajdują się okna i drzwi z profili z PCW, ich udział w rynku to niemal 50 proc.

Dane zostały zebrane przy współpracy systemodawców: Alphacan, Aluplast, Deceuninck, Finstral, QI Sistemi/Gealan, Profine, Rehau, Salamander, Schüco i QI Sistemi/Veka. Według informacji od firm, w ubiegłym roku wprowadzone zostało na rynek 16,8 mln metrów bieżących profili z PCW, w tym ponad 53 proc. stanowiły białe. Jeśli przełożyć te dane na jednostki okienne, to w przypadku okna 1,23 x 1,48 m będzie to 2,8 mln .

Te dane dotyczą produkcji we Włoszech, jednak dużo okien i drzwi jest importowanych, także z Polski. Eksperci szacują, że w minionym roku na rynek włoski trafiło 1,2 mln okien zza granicy. Zatem w sumie Włosi kupili szacunkowo 4 mln sztuk okien, co odpowiada ok. 2,1 mld euro. Analitycy szacują, że w zeszłym roku na rynek trafiło ogólnie 7,8 mln sztuk okien z PCW, ale i drewna i aluminium.

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1