Grupa Velux nawiązała właśnie partnerstwo ze Schneider Electric – firmą konsultingowo-doradczą działającą w dziedzinie energetyki i nowoczesnych technologii oraz komunikacji. W ramach współpracy firmy będą realizować umowy zakupu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (PPA, Power Purchase Agreements).
W przyszłych umowach PPA Velux chce zapewnić sobie długoterminowe dostawy energii, pochodzącej z różnych „czystych” źródeł, po stałej cenie. Taki model współpracy, jak twierdzi Velux, jest uzasadniony ekonomicznie także z punktu widzenia dostawców energii odnawialnej, ponieważ stanowi zachętę do jej produkcji dając im pewność współpracy i gwarancję zbytu. Schneider Electric będzie wspierał Grupę Velux w procesie zamówień jako doradca.
Grupa Velux poszukuje nowych, niesubsydiowanych projektów związanych z OZE w krajach Unii Europejskiej, dzięki którym „czysta” energia zastąpiłaby w sieci tę produkowaną z paliw kopalnych.
Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska:
Nasza planeta stoi w obliczu kryzysu klimatycznego czy – szerzej – ekologicznego, a my jesteśmy zobowiązani do zrobienia tego, co do nas należy, aby osiągnąć bardziej zrównoważoną przyszłość. Cieszymy się, że jesteśmy jedną z pierwszych firm na świecie – i pierwszą w branży budowlanej – która wzięła odpowiedzialność zarówno za przeszłą, jak i przyszłą emisję dwutlenku węgla. Partnerstwo ze Schneider Electric jest ważną częścią naszej Dożywotniej Neutralności Węglowej.
Działania te są częścią planu Grupy Velux, który zakłada, że do 2023 roku przedsiębiorstwo przejdzie na energię elektryczną pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a w 2041 roku stanie się ona całkowicie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.
Velux to nie jedyny przedstawiciel branży korzystający z pomocy ekspertów Schneider Electric. Już od dziesięciu lat współpracuje z nimi Saint-Gobain, któremu Schneider doradza w zakresie zarządzania energią elektryczną, a co za tym idzie redukowania kosztów na nią ponoszonych. Wśród największych sukcesów osiągniętych dzięki współpracy firmy wymieniają zidentyfikowanie w ośrodku w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych możliwości obniżenia kosztów eksploatacyjnych o 14 proc.
Zobacz również
Fakro otwiera fabrykę w USA
Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.