Umiarkowany optymizm wśród firm oferujących maszyny do produkcji stolarki

Autor: |Data publikacji:

Mimo ogólnej niezbyt korzystnej sytuacji gospodarczej firmy związane z branżą stolarki budowlanej podsumowują minione półrocze roku 2024 jako udane. Tak jest np. w segmencie maszyn do produkcji stolarki. Rozmawialiśmy z przedstawicielami kilku firm i podkreślają oni, że ten okres był bardzo pracowity, ale spokojny.

Teresa Paszke, prezes zarządu Fimtec Polska podkreśla:

Pomimo trudności rynkowych, zauważalnych w branży, realizujemy zakładane cele i odnotowujemy przewidywane wcześniej wyniki finansowe. Część kontraktów przesunęła się w realizacji na drugie półrocze lub nawet na rok 2025, jednak nie powoduje to naszego zaniepokojenia. Są to kwestie, które nas nie zaskakują, a pozwalają jedynie lepiej zoptymalizować działania, szczególnie serwisowe, dotyczące uruchomień i wdrożeń maszyn do produkcji.

I dodaje: Utrzymanie przychodów na zakładanym poziomie jest dowodem na skuteczność naszych strategii. (…) Kluczowe znaczenie mają również wieloletnie inwestycje w rozwój technologiczny, które pozwoliły nam na wprowadzenie na rynek wielu nowości, cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem.

Prezes zarządu firmy Urban Polska, Janusz Bubień, również ocenia pierwszą połowę bieżącego roku pozytywnie:

Z powodu planowanego uruchomienia środków na inwestycje z KPO dla nas okres ten był bardzo intensywny. Poza aktualnymi realizacjami bieżących zamówień, nasi partnerzy mocno się ożywili w planowaniu procesu inwestycyjnego na kolejne lata. W tym okresie pozyskaliśmy zamówienia na kwotę kilkunastu milionów euro. Maszyny i inwestycje w branży, pomimo krajowego spadku w tym sektorze w pierwszym kwartale, musimy ocenić jako bardzo satysfakcjonujące.

 

Z kolei z umiarkowanym optymizmem pierwsze półrocze 2024 podsumowuje Andrzej Głuchowski, prezes zarządu firmy ITA:

Sytuacja na rynku producentów mebli czy też stolarki budowlanej jest niestabilna, nie wszyscy mają pakiet zamówień, który pozwoliłby na pełne zadowolenie i bezpieczeństwo. (…) Optymistyczne jest to, że przedsiębiorcy wdrażają nowe technologie, szukają i znajdują nowe rynki zbytu. Jest to aktywne wyjście naprzeciw trudnościom rynkowym. My ze swojej strony nie ustajemy w propozycjach solidnych maszyn, które pozwalają zwiększyć wydajność pracy i polepszyć jakość.

Zobacz również

Hydro podało swoje wyniki finansowe za II kwartał 2024 r.

Hydro podało swoje wyniki finansowe za II kwartał 2024 r.

Hydro, czołowa firma z branży aluminium i energii odnawialnej, opublikowało wyniki za drugi kwartał roku 2024. W tym czasie w porównaniu rok do roku zmalały zarówno przychody, jak i zysk.

Producenci korzystają z dofinansowania do cyfryzacji

Producenci korzystają z dofinansowania do cyfryzacji

Dofinansowanie do cyfryzacji przyznawane w ramach KPO wspiera rozwój przedsiębiorstw, przybliżając je do formuły przemysłu 4.0. Listę aktualnych beneficjentów opublikowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Kraje DACH ze wzrostem od 2025 roku – prognoza gospodarcza

Kraje DACH ze wzrostem od 2025 roku – prognoza gospodarcza

Prognoza gospodarcza przewiduje, że kraje DACH zaczną wychodzić z kryzysu już w roku 2025. Według analiz przeprowadzonych w Niemczech, Austrii i Szwajcarii prognozy na ten rok nie są korzystne.