Bieżące dane z rynku stolarki budowlanej nie są optymistyczne. Niemniej analitycy rozważają też możliwe zmiany sytuacji w dłuższym czasie. Zajmujący się badaniem rynku amerykański Allied Market w kwietniu opublikował dotyczący segmentu okien i drzwi raport „Globalna analiza możliwości i prognoza branżowa, 2023-2032.
Wielkość globalnego rynku okien i drzwi została wyceniona na 208,1 mld USD w 2022 roku i przewiduje się, że osiągnie 356,7 mld USD do 2032 r., ze wzrostem r/r na poziomie 5,5 procent. Według prognozy rynek będzie się rozwijał, jednak analitycy dostrzegają również czynniki wpływające negatywnie. Należą do nich zmienne koszty surowców potrzebnych do budowy okien i drzwi oraz brak wykwalifikowanej siły roboczej w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, kraje europejskie i Australia. Po stronie plusów należy wskazać: wzrost liczby ludności i szybką urbanizację. ONZ przewiduje się, że do 2030 r. światowa populacja osiągnie 8,5 mld ludzi, podczas gdy w bieżącym roku ma wzrosnąć o 8 mln.
Pod względem regionalnym rynek okien i drzwi jest analizowany w Ameryce Północnej (USA, Kanada i Meksyk), Europie (Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania i reszta Europy), regionie Azji i Pacyfiku (Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa, Australia i reszta Azji i Pacyfiku) oraz LAMEA (Ameryka Łacińska, Bliski Wschód i Afryka). Zgodnie z tym podziałem w 2022 r. najwyższy udział uzyskał region Azji i Pacyfiku i przewiduje się, że do 2032 r. stanie się liderem tej branży. Analitycy przypisują ten stan intensywnemu wzrostowi gospodarczemu oraz wzrostowi liczby ludności i urbanizacji w krajach, takich jak Chiny, Indie, Wietnam i Indonezja.
Według danych w 2022 r. segment drzwi zdominował okna pod względem przychodów, jednak w całym okresie prognozy, ma szybko powiększać się segment okien. Jednym z motorów rozwoju oprócz wzrostu liczby gospodarstw domowych na całym świecie są rosnące wymagania co do zwiększania efektywności energetycznej budynków, a zatem rynek nowych okien z dużymi przeszkleniami.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".