Somfy ze wzrostami i problemami z dostępnością podzespołów

Red.: |Data publikacji:

Somfy podsumowało trzy kwartały tego roku. W tym okresie spółka zanotowała ponad 20-procentowy wzrost sprzedaży.

Francuska Grupa Somfy podliczyła dane finansowe za trzy kwartały tego roku. Spółka osiągnęła w III kwartale sprzedaż w wysokości 348,4 mln euro w stosunku do 368,3 mln w roku ubiegłym. Jest to spadek o 7,5 proc. w ujęciu like-for-like (miara sprzedaży skorygowana o nowe lub zbyte oddziały). Jednak wynik z dziewięciu miesięcy jest na plusie. Od stycznia do końca września wartość sprzedaży wyniosła 1,153 mld euro w stosunku do 937 mln w roku ubiegłym, to wzrost o ponad 21 proc. Na wysoki wynik wpłynęły dane z pierwszego, a przede wszystkim z drugiego kwartału. O półrocznych wynikach Somfy można przeczytać TUTAJ.

W trzecim kwartale Somfy zanotowało spadek sprzedaży na rynkach Europy Północnej o 27,9 proc., Europy Środkowej o 13,8 proc. i we Francji o 12,3 proc. W roku ubiegłym porównywalny kwartał charakteryzował się dużym ożywieniem na rynku, a także zwiększonym zainteresowaniem klientów po okresie lock downu. Jednak spółka przyznaje, że obecnie, mimo wysokiej bazy porównawczej oraz problemach z łańcuchem dostaw i logistyką, sprzedaż utrzymała się na stabilnym poziomie.

Somfy prognozowało, że dynamika wzrostu sprzedaży spadnie po dwóch kwartałach. Firma obecnie odczuwa problemy na rynku komponentów – surowców do produkcji, a także podzespołów elektronicznych. Prowadzi to do opóźnień w dostawach przy dużym popycie. Mimo tego, zarząd Somfy spodziewa się trwałego wzrostu sprzedaży w całym roku.

Zobacz również

Włosi polubili plastikowe okna

Włosi polubili plastikowe okna

W 2021 r. we Włoszech wzrosło o 16 proc. zużycie PCW w budownictwie. Ten wynik to wzrost popytu na plastikowe okna i drzwi.

Eko-Okna nie będą finansowały obwodnicy Raciborza

Eko-Okna nie będą finansowały obwodnicy Raciborza

Eko-Okna wycofały się z finansowania budowy obwodnicy. Firmie nie odpowiada przebieg zaproponowanej trasy. Projekt budowy może przez to upaść.

ASSA ABLOY inwestuje w produkcję drzwi p-poż.

ASSA ABLOY inwestuje w produkcję drzwi p-poż.

Assa Abloy Mercor Doors inwestuje w rozbudowę fabryki w Dobrzeniu Wielkim pod Opolem. Efektem wdrożenia automatyzacji produkcji będzie podwojenie aktualnych mocy i, pomimo automatyzacji, zwiększanie zatrudnienia o 10 proc. rocznie.

1