Somfy notuje wzrost sprzedaży o ponad 40 proc.

Red.: MR |Data publikacji: 2021-07-23

Grupa Somfy podsumowała pierwsze półrocze pod kątem finansowym. Spółka osiągnęła ponad 40-procentowy wzrost w sprzedaży.

Pierwsza połowa była dla Grupy Somfy bardzo dobra jeśli chodzi o wyniki finansowe. W całym półroczu sprzedaż wyniosła 805 mln euro w porównaniu do 568,9 mln w 2020 roku. To wzrost o ponad 40 proc. Jednak spółka wyjaśnia, że tak korzystny wynik jest możliwy dzięki niskiej kwocie porównawczej z minionego roku. Pierwsza połowa 2020 r., a szczególnie drugi kwartał był dla przemysłu trudny, wprowadzone były wówczas obostrzenia związane z pandemią. Dlatego Somfy porównało obecne dane do wyników z 2019 roku i wzrost jest wówczas ponad 30-procentowy.

Najlepsze pod kątem sprzedaży w minionym półroczu były dwa miesiące – marzec i kwiecień. W marcu firma zanotowała wzrost o 57 proc., a w kwietniu o 141 proc. w stosunku do 2020 r. W tych dwóch miesiącach część rynków na których działa Somfy było zamkniętych, stąd tak wysokie wzrosty obecnie. Spółka także uważa, że wielu klientów odkładało zakupy, a w tym roku zdecydowało się na inwestycje.

W Europie Wschodniej i Środkowej firma notuje stale wzrost sprzedaży. W tym półroczu jest to 34 proc. – Europa Wschodnia i 12 proc. – Europa Środkowa. Nie są to spektakularne wyniki, jednak spółka podkreśla, że te regiony szczególnie dobrze radziły sobie na początku pandemii, dlatego baza porównawcza nie jest niska. Inaczej było we Francji, w której obecny wzrost wynosi ponad 71 proc., w Południowej Europie o 77 proc., a w Północnej Ameryce o ponad 85 proc.

W przyszłych, kolejnych kwartałach Somfy już nie spodziewa się tak wysokich wzrostów, bo już nie będzie występował pozytywny efekt niskiej bazy. Poza tym firma realizowała w pierwszym półroczu także zaległe zamówienia. Natomiast w trzecim i czwartym kwartale spółka zakłada, że negatywnie na wyniki wpłyną opóźnienia w dostawach i braki komponentów do produkcji. Według spółki, trudno przewidzieć obecnie skalę tych trudności.

Zobacz również

Firmy inwestują w automatyzację produkcji

Firmy inwestują w automatyzację produkcji

Lisec w sierpniu tego roku zebrał zamówienia o wartości 34,5 mln euro. Jest to najwyższy wynik w historii firmy. Wyniki są świetne m.in. dzięki klientom z Polski.

Zabraknie montażystów?

Zabraknie montażystów?

Ekipy montażowe nie narzekają na brak pracy, wzrost cen stolarki nie wpłynął negatywnie na popyt, nie spowodował przestojów, a kalendarze na najbliższy czas są zapełnione. Czy ekipy montażowe są przygotowane na wielką falę renowacji budynków?

Amex-Bączek z jednym z najlepszych okresów w historii firmy

Amex-Bączek z jednym z najlepszych okresów w historii firmy

Amex-Bączek odnotował kilkunastoporocentowy wzrost sprzedaży w pierwszym półroczu. Firma planuje także inwestycję w moce produkcyjne.

1